"A Lajtamag Kft. alapvetően egy aprómagos cég, így a növénytermesztésben is a kezdetek óta alapvető technológiai elem a zöldtrágyázás és a takarmánynövényezés" – kezdte a cég tevékenységének bemutatását Seiwerth Márton ügyvezető. 

Az idei évben ezekből a takarónövényekből kétféle keveréket használtak: az egyik egy gyors nyári keverék volt – alexandriai facéliás here –, ami elvethető az egynyári aratású, nyári lekerülő növény után és még kellő talajtakarást biztosít az ősszel elvetendő növény előtt.

A második talajtakaró-keverékük már egy hosszabb időszakra szánt keverék, amit egész télre kint hagynak, azzal a nem titkolt céllal, hogy a talajt borítva védje azt a szél- és vízeróziótól, emellett a gyökérnedvek termelésével feltárja azokat a növények számára elérhetetlen tápanyagokat is, amelyek ott vannak jelenleg is a talajban. A tervek szerint a takarónövényeket tavaszi terminálással fogják a következő tavaszi növény vetése előtt beforgatni.

A Lajtamag Kft. a növénytermesztés során szeret minden újdonságot kipróbálni, például most egy öt hektáros, öt éve no-till tábla esetében az a tervük, hogy a szeptember vége felé elvetett Struktúra nevű takarónövény-keverék után – ami szintén a cég portfóliójának része – tavasszal vetik majd el a szóját, 45 centi mélyre, egy arra alkalmas mulcsvető szemenkénti vetőgéppel. Ezzel lényegében gyakorolják a no-till és a takarónövényes művelést. A technológiát, aminek megvannak a maga előnyei és hátrányai is – ahogy oly sokan még Magyarországon – egyenlőre ők is csak tanulják.

Az ügyvezető véleménye szerint egy 400-500 hektáros gazdaságban, ahol alapvető növényeket – búzát, kukoricát, napraforgót, szóját – termesztenek, a technológiát viszonylag egyszerűen lehet kivitelezni.

Somody Gergő, a Lajtamag Kft. vezető termékfejlesztője a regeneratív szemléletű mezőgazdaságról beszélt. Elmondta, hogy az egészséges talajállapot megteremtéséhez nélkülözhetetlen a folyamatosan jelen lévő növényzet, a talajtakarás, az élő gyökérzet és a talajtakarásban alkalmazott fajok sokszínűsége.

A cég talajtakarásban alkalmazott keverékei három szempont mentén alakultak ki: az első a szakmaiság, a második a kereskedelmi szempont, és a harmadik az agrárpolitikai, támogatáspolitikai szempont, ami meghatározza a felhasználható fajokat.

Az új támogatási rendszerbe a takarónövény-keverékek nagyon jól beilleszthetőek, mert általuk lehet biztosítani a kötelező vetésváltást, a terménydiverzifikációs követelményeket. Az új KAP legtöbb fejtörést okozó kötelező eleme a parlagoltatás, amihez a Lajtamag Kft. szintén igyekszik olyan megoldást találni, amivel segíti a gazdálkodók munkáját.

További információkat a Lajtamag Kft. alábbi elérhetőségein szerezhetsz:

Lajtamag Kft.

lajtamag