A víz maga az élet. Nem tudunk létezni nélküle. Sem mi, sem a növények, sem az állatok. A víz tehát elképesztően fontos szerepet játszik mindannyiunk életében. Nagyon sok múlik azon is, hogy mennyit fogyasztunk belőle, és persze azon is, hogy milyen vizet iszunk. Már ha egyáltalán iszunk vizet. Mert az egyéb italok miatt sajnos sokan nem iszunk a vízből annyit, amennyire szükségünk lenne. De nem csak számunkra, a növényeink számára is nagyon fontos, hogy milyen vizet kapnak. Számukra a legjobb az esővíz, de vajon mi a legjobb a számunkra?

Ezért jó, ha vizet iszol

A tiszta víz úgy oltja a szomjunkat, hogy közben nincsenek káros egészségügyi hatásai. A vízivás segít felgyorsítani az anyagcserénket, ha pedig a cukros italokkal szemben választjuk, akkor még a plusz kalóriáktól is megszabadít bennünket.

víz pohárban jégkockával önt

A víz nagyon egészséges, és jó az íze is. Fotó: Pixabay

A legjobb, ha nem várjuk meg, amíg szomjasnak érezzük magunkat, hanem még akkor iszunk vizet, amikor szervezetünk nem jelzi a szükségét. Különösen fontos a vízfogyasztás, amikor megterhelő fizikai munkát végzünk, vagy aktív mozgást követően. A vízfogyasztásért az egész szervezetünk hálás, hiszen többek között jót tesz a vérkeringésünknek, segít, hogy a  szívünk hatékonyabban pumpálhassa a vért, oxigént és más fontos tápanyagokat szállítva sejtjeinknek - tudjuk meg a hazipatika.hu cikkéből.

A víz segít a veséinknek is, hiszen megakadályozza a vesekövek kialakulását azzal, hogy hígítja a vizeletet. Ezáltal az abban található sók és ásványi anyagok nehezebben állnak össze. De segít a nyálkahártyák nedvesen tartásában, így még a légúti fertőzések is nehezebben támadhatnak meg bennünket.

Ezért fontos, hogy ne legyél dehidratált

Egy felnőtt ember testtömegének több mint felét a víz teszi ki. Éppen ezért nagyon fontos, hogy elkerüljük a dehidratációt. Ha nem iszunk elég vizet, az ugyanis nagyon sok mindenre lehet negatív hatással. Például, amikor szomjasak vagyunk, könnyebben hat ránk a stressz is.

De ha nem iszunk eleget, a bőrünkön is meg fog látszani, hiszen fáradt és fakó lesz. A ráncok is könnyebben el fognak mélyülni, és esztétikailag sem lesz túlságosan vonzó a megjelenésünk.

Nem csak a külsőnk miatt fontos, hogy sok vizet igyunk, hiszen ha nem iszunk eleget, a bőrünk kevésbé fog tudni ellenállni a külső hatásoknak, sérülékenyebb lesz, és a sérüléseken keresztül sokkal könnyen juthatnak be a szervezetünkbe a kórokozók.

Szerencsére számos munkahelyen találkozhatunk vízadagolókkal, amelyek segítenek, hogy a cukrozott üdítők helyett inkább vízzel oltsuk a szomjunkat. Ráadásul a vízadagolók segítségével jelentősen csökkenthető a műanyag palackok száma is, így a környezetre is pozitív hatással van a megjelenésük.

Indítsd vízzel a napod!

Japánban az emberek nagy része egy pohár vízzel indítja a napot. Ez a szokás pedig igazán egészséges, hiszen segíthet megelőzni egyes komoly betegségek kialakulását. De a már kialakult betegségek esetében is sokat segít, hogy enyhítse vagy kezelje azok tüneteit.

Segít például az asztma, a különféle szembetegségek, a menstruációs zavarok, a fejfájások esetén is. Ez a reggeli szokás még a magas koleszterinszintet is képes idővel csökkenteni és a fizikai fájdalmat is enyhíti. Egyes kutatások szerint segít a különféle gyomorbántalmak enyhítésében és a székrekedést is jól tudja kezelni.

pohár víz

Érdemes egy pohár vízzel indítani a napot. Fotó: Pixabay

A japánok szokása, hogy reggel, még éhgyomorra 3-4 pohár vizet isznak, majd közel egy órán át nem isznak rá semmit, és 2 órán át nem is esznek. Természetesen nem kell mindenkinek ugyanígy tenni, hiszen már az is nagyon jót tesz, ha reggel egy pohár vízzel indítjuk a napot.

A TV és a vasaló ezt a vizet választaná

Azonban nem mindennek tesz jót a víz. A háztartási gépeink nagy része például a desztillált vizet választaná, ha tehetné. A televízió képernyőjét például csíkmentesen lehet portalanítani egy puha rongy és egy kis desztillált víz segítségével. Azonban mindig áramtalanítsuk a berendezést, mielőtt áttörölnénk.

A desztillált víz azért tesz jót a háztartási gépeknek, mert mentes az ásványi anyagoktól, így a kalciumtól és a magnéziumtól is. Éppen ezért nem hagy foltot sem az üvegen, sem a csempén, de még a rozsdamentes acélon sem. Megakadályozza továbbá a vízkőlerakódásokat, ha a gőztisztítóknál vagy a vasalóknál is desztillált vizet alkalmazunk.

Ezzel megnő a berendezéseink élettartama is. Érdemes azokat a felületeket is desztillált vízzel tisztítani, amelyeknek árthatnak a vízben lévő ásványi anyagok, így a kényesebb ülőgarnitúrák tisztítása esetében is bátran használhatjuk.

Vízből is megárt a sok

Azonban az ivóvizet is túl lehet adagolni, amit túlhidratáltságnak nevezünk. Az, hogy kinek mennyi vízre van szüksége, nagyon sok mindentől függ. A kortól, testsúlytól, fizikai állapottól kezdve egészen addig, hogy milyen tevékenységet folytat, és milyen évszak van.

A túlhidratálás hiponatrémiát, azaz vízmérgezést okozhat. Ilyenkor a vízbevitel mértéke meghaladja a vese nátriumkiválasztó képességét, ami rohamokhoz vezethet, és egyéb, súlyos következményei is lehetnek.

Először a vizelet színe lehet árulkodó, hiszen a vizelet ilyenkor színtelen. Normál esetben ugyanis halványsárga árnyalata van, ami azt jelzi, hogy pont elég folyadékot iszunk. Ha a vizelet gyakran színtelen, akkor az figyelmeztet minket arra, hogy rövid idő alatt túl sok vizet ittunk.

A víz tehát tényleg maga az élet, ezért érdemes tudatosan fogyasztani.