Higgyenek a szójában, mert a tények önmagukért beszélnek – ezt Bene Zoltán, a Karintia Kft. vezetője mondta A jövő növénye? Szója webináriumunkon "Trendforduló Magyarországon – történelmi szója vetésterület-emelkedés idén. Miért most, és mit hoz a jövő?" című előadásában.

A szakember országos integrációs tevékenyégük bemutatását követően a szója termesztésében rejlő lehetőségekről és az idei évi tapasztalatokról tájékoztatta a hallgatóságot. Előadásában kijelentette: egyre kockázatosabb, ha maradunk a már megszokott vetésszerkezetnél a megváltozott klimatikus és gazdasági körülmények közt, alkalmazkodnunk kell annak érdekében, hogy profitábilis maradjon a gazdálkodásunk. Ennek egyik kiváló módja lehet, hogy felvesszük a termelt növénykultúrák közé a szóját, mely takarékosabban, olcsóbban és nem utolsósorban jövedelmezőbben termelhető, mint adott esetben a most már évek óta sajnos gyengébben teljesítő kukorica.

Bene Zoltán

Bene Zoltán, a Karintia Kft. ügyvezetője: a hazai szójafelvevő-kapacitás 10 százalékát sem tudjuk kiszolgálni a magyarországi szójatermeléssel, tehát bőven van még potenciál ebben a növénykultúrában – forrás: Agroinform

Hangsúlyozta: idén Magyarországon rekordot döntött a szója vetésterülete, a korábbi évek 60 ezres átlagáról 111 ezer hektár fölé emelkedett, a szóját termelők száma pedig 3200-ról 6100-ra növekedett. Tehát a termésterület majdnem megduplázódott, ez a dinamika az egész Európai Unióban is egyedülálló. Ezzel a vetésterület tekintetében feljöttünk a 4. helyre, a dobogón Olaszország, Románia és Franciaország található. Még Ausztriát is sikerült megelőznünk, ami az elmúlt évek ottani jelentős vetésterület emelkedését tekintve nem kis fegyvertény.

Ez alapvetően annak köszönhető, hogy a gazdák keresik a szélsőséges időjárás közepette gyengén teljesítő, árát tekintve pedig hektikus mozgású kukorica alternatíváját, amit egyre többen a szója termesztésében találnak meg. Nemcsak jövedelmezősége és könnyebb eladhatósága, hanem a kedvező támogatási rendszer okán is. Az előző uniós pénzügyi ciklusban a 2023. évi terület után hektáronként 94 ezer forintos termelési támogatást lehetett igénybe venni a szójára. Többen tartottak attól, hogy a duplájára nőtt termőterület ezt az összeget megfelezi. Nos, ez nem történt meg és megnyugtató, hogy egy jogszabályi fék miatt nem is történhet. Hozzávetőlegesen 64 ezer forintban határozza meg a szójatermelőknek nyújtott támogatás alsó küszöb összegét a jogalkotó, tehát a szemes fehérje támogatásának összege ez alá akkor sem csökkenhet, ha a vetésterület még tovább emelkedik. Ez az extra támogatás gyakorlatilag a termelési költség 20 százalékát fedezi.

szója

A laboratóriumi vizsgálatok alapján a hazai szója az elmúlt években úgy fehérje-, mint olajtartalom tekintetében magas minőséget produkált – forrás: Pixabay

A szakember elmondta: az Európai Unióban megtermett szója, az igény 10%-át sem képes fedezni, és a hazai szójafelvevő-kapacitást nem tudjuk kiszolgálni a magyarországi szójatermeléssel, tehát az értékesítést tekintve is bőven van még potenciál ebben a növénykultúrában. Annál is inkább, mert az egész világon növekvő igény mutatkozik a szója iránt úgy a takarmányozásban, mint a humán felhasználásban.

Bene Zoltán az ismert 2024. évi termésátlagok, az aktuális piaci árak és a termelési költségek összevetésével bemutatta, hogy kalkulációjuk szerint a szójával 2024. évben, a szélsőséges időjárási körülmények ellenére, átlagosan 100 ezer forint profitot tudtak realizálni a hazai gazdák. A legnagyobb területen termesztett tavaszi kultúránkhoz, a kukoricához képest ismét jövedelmezőbb növénynek bizonyult a szója.

A szója stabilabb jövedelmezősége mellett, könnyebb, a minőséget tekintve problémamentesebb értékesíthetőségére is felhívta a szakember a figyelmet. A termelést jelentősen meghaladó mértékű hazai kereslet mellett ugyanis a szója esetében nem kell számolnunk toxinfertőzéssel sem – ez az aktuális hírek alapján bizony, nem utolsó szempont.

A Karintia Kft. vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az alkalmazkodás elkerülhetetlen, a tétlen kényelem jelentős veszélyt jelent a gazdák számára. A statisztikai adatok is jól mutatják, hogy a szója az idei meglehetősen kedvezőtlen körülmények ellenére ismét tudott jövedelmet termelni a gazdák számára.

A szakember szerint érdemes hinni a szójában, mert ez lehet a jövő növénye, az alkalmazkodás egyik lehetősége a megváltozott körülményekhez.

Bene Zoltán teljes előadása megnézhető az alábbi videóban:

További információért keresse bizalommal a Karintia Kft. munkatársait.

Karintia Kft