Emellett még egy harmadik ok is volt az ünneplésre: sikerült valóra váltaniuk régi tervüket: tavaly átlépték a százezer zsákos mennyiséget a tavaszi kukoricavetőmag-értékesítés terén (egészen pontosan 110 ezer zsáknyi vetőmagot adtak el), emellett több szempontból is jelentős mértékben javítottak piaci pozícióikon.
A jubileumi estre a Balaton-parti városban, Keszthelyen került sor. Az eseményen Szanyi István, a KWS Magyarország Kft. ügyvezetője ünnepi beszédében kiemelte: a 168 éves KWS a cukorrépa, kukorica, napraforgó, kalászosok, repce, cirok specialistája. A növénynemesítésben globális szinten is vezető pozíciót foglal el, több mint 70 országban van jelen leányvállalataival. A KWS kínálatában a globális szinten legfontosabbnak tartott 13 növényfajból 11 szerepel, tehát gyakorlatilag lefedik a teljes szortimentet.
A keszthelyi jubileumi esten Szanyi István ügyvezető mondott ünnepi beszédet – fotó: Nagy Csaba
A világ TOP 5 növénynemesítő cége között jegyzik a vállalatot a 2022/2023-as pénzügyi mutatók alapján, ami pedig a vetőmag-értékesítési mutatókat illeti, a KWS a globális rangsor negyedik, illetve az európai rangsor második helyét foglalja el.
Szanyi István beszédében kijelentette: a KWS munkatársak csaknem 40%-a a kutatás-fejlesztésben tevékenykedik, a cég erre költi összbevételének 17 százalékát. Hazánkban Muronyban és Kozármislenyen működik nemesítőállomás, a Hód Mezőgazda Zrt. és a Mezőhegyesi Ménesbirtok feladata pedig a vetőmagelőállítás.
Az eseményre az üzleti partnereket és a munkatársakat is meghívták – fotó: Nagy Csaba
Az is elhangzott: idehaza a fontosabb szántóföldi kultúráknál a KWS piaci részesedése az elmúlt 6 évben a kukorica esetében 5-ről 9%-ra, a napraforgónál 2-ről 2,5%-ra, a repcénél 20-ról 28%-ra, a cirok esetében pedig 8%-ról 14%-ra növekedett. Ez érthetőbben megfogalmazva azt jelenti, hogy a kukorica és a napraforgó vonatkozásában a negyedik, a ciroknál a 3. helyet foglalja el a magyarországi rangsorban, a repce esetében pedig piacvezető.
A magyarországi repcetermesztés történetének két legnépszerűbb KWS-repcehibridje a HYBRIROCK és az UMBERTO KWS, a megújulást pedig Szanyi István szavai szerint a KWS MIKADOS jelenti. Ez ugyanis a piaci megjelenés évében a GOSZ-VSZT-NAK posztregisztrációs kísérlet győztese lett.
Az ügyvezető arra is rámutatott: 2022 a KWS-nél új korszakot hozott a kukorica vonatkozásában. A KWS KASHMIR hibridjük a TOP 10-be, a KWS INTELIGENS pedig a TOP 15-be került a multinacionális vállalatok által forgalmazott vezető hibridek körében.
Két évvel ezelőtt új korszak kezdődött a KWS-nél a kukorica vonatkozásában – fotó: Nagy Csaba
Szanyi István végül hozzátette: szeretnék a kukorica vonatkozásában tovább erősíteni piaci pozíciójukat, s erre minden esélyük meg is van a versenyképes portfóliónak és a modern KWS hibrideknek (HYPOLITO, GIRO, OLTENIO, FORTURIO) köszönhetően. A repce piacvezető szerep megtartását pedig folyamatosan megújuló hibridkínálattal és technológiai fejlesztésekkel kívánják elérni. A klímaváltozás közepette pedig a szárazságot és a felmelegedést legjobban toleráló növénykultúrák, úgy mint a cirok és a napraforgó vonatkozásában nemesítő szakembereik még nagyobb sebességre kapcsolnak, hogy igazán versenyképes alternatívát kínáljanak a termelőknek.
A kukorica esetében érdemes több lábon állni, azaz eltérő FAO-számú hibrideket választani – fotó: Nagy Csaba
A KWS INNOVATION Farm bemutatónak a magyaratádi EU-Agrár Kft. területe adott otthont. A Hársházi Péter által irányított gazdaságban olyan technológiai kísérletek folynak, melyek célja feltárni azokat a lehetőségeket, amelyekkel csökkenthető a gazdák klímaváltozással kapcsolatos kiszolgáltatottsága.
Ebben nagy szerepe lesz a komplex rendszerben gondolkodásnak és a diverzifikációnak: a jövőben hangsúlyosabban kell számolniuk a gazdáknak a kitettséget jobban elviselő napraforgóval és a cirokkal. Mivel a napraforgó kiváló stressz- és szárazságtűrő kultúra, egyre bővül a vetésterülete Európa-szerte, így hazánkban is. A KWS-nemesítés célja, hogy a kukoricához hasonlóan élvonalbeli hibrideket állítson elő – ebben a szellemben születtek meg a SUVEX és az ARNETES SU hibridek. A hő- és szárazságtűrésen, valamint az olajtartalmon felül a nemesítő szakemberek a betegségellenállóságra, azon belül is a peronoszpóra elleni rezisztenciára fektetnek hangsúlyt, továbbá kiemelten kezelik a fehérjetartalom kérdését.
A KWS INNOVATION Farm bemutatónak a magyaratádi EU-Agrár Kft. területe adott otthont – fotó: Nagy Csaba
A kockázatkezelés kapcsán elhangzott, a kukorica esetében érdemes több lábon állni, azaz eltérő FAO-számú hibrideket választani, mert csak így, a virágzási időszak megnyújtásával csökkenthető a hőstressz okozta veszteség. A növények egymáshoz viszonyítva nagyobb térállásával, sor- és tőtávolságával, így a komfortosabb gyökérzóna megteremtésével ugyancsak mérsékelhető a kitettség. Az egyre szélsőségesebb éghajlati viszonyok közepette az INITIO-val csávázott vetőmagokat érdemes időben, a megszokottnál korábban elvetni, az ezt megelőző minőségi magágykészítés, majd az időben elvégzett betakarítás mind-mind hozzájárulhat a veszteségcsökkentéshez.
A jövőben egyre nagyobb szerep jut a ciroknak – fotó: Nagy Csaba
A jó döntések meghozatalához pedig a digitalizáció, a folyamatosan bővülő, ingyenes myKWS platform nyújt hathatós segítséget. A platform asztali számítógépről és mobiltelefonos applikációként egyaránt elérhető.