Mészáros Krisztián Devecser és Sümeg között, Káptalanfán 130 hektáron gazdálkodik. Talajai nagyon változatosak, a homoktalajtól a kavicsos agyagtalajig sok minden előfordul, akár táblánként is változva. A gazdasághoz a több lábon állás miatt sertéstenyésztés is kapcsolódik és ez a termesztett növényekre is hatással van.
Mészáros Krisztián Devecser és Sümeg között, Káptalanfán 130 hektáron gazdálkodik – fotó: Vaderstad Kft.
Melyek a fő termesztett kultúrák a gazdaságában?
– Idén szójababbal, napraforgóval, kukoricával, kevés lucernával, árpával, búzával és repcével foglalkozunk. Mivel van állattenyésztésünk, így az árpa és a kukorica a legfontosabb, ez a kettő 50 hektár területet tesz ki.
Hogyan sikerült az előző szezon, mik az idei kilátások?
– Viszonylag elfogadható termésátlagaink voltak, búzában és árpában 6-7 t/ha, repcében 3-3,5 t/ha. A napraforgó 2,8 t/ha, a kukorica 9 t/ha eredménnyel zárt. Sajnos az ősz október közepétől áprilisig rengeteg csapadékot hozott, utána pedig bejött a nagy meleg, ez a repcének nagyon nem kedvezett. A többi kultúra azonban eddig szépen alakult.
Milyen Väderstad gépeik vannak?
– Az első egy 2020-ben vásárolt Carrier függesztett rövidtárcsa, a következő évben egy 3 méteres Spiritet vettünk soronkénti vetésellenőrzővel, CrossBoard simítóval, pivot kerékkel. 2022 őszén következett kukorica után tarlóhántásra egy 3 méteres Cultus, most ősszel pedig egy használt 6 méteres NZ Aggressive került a gépparkba.
Miért éppen a Spiritet választották gabonavető gépnek?
Először valóban Rapidot szerettem volna venni, műtrágya-adagolósat, de a demó során kiderült, hogy nagyobb a hidraulikaigénye, mint amit a traktorommal kényelmesen biztosítani tudok. Így kicsit át kellett gondolnom, és a Spirit lett a befutó.
Már három szezont futott, nagyon elégedett vagyok vele. Pontos a mélységtartása, jó a vetésellenőrzője, nagyon érzékeny a gép. Gyorsan állítható minden téren, könnyen meg lehetett tanulni a kezelését. Szeretek vele dolgozni.
A Carrier XT a legrégebbi Väderstad gépük. Mik a tapasztalataik vele ezeken a vegyes talajokon?
Egész jól bírja a talajainkat, pedig rengeteg az apró kavics bennük, főleg az agyagos területeken. Még nem kellett tárcsalevelet cserélnem, az acélgyűrűje, a henger is nagyon jó, nincs rajta csorbulás, törés. Nagy sebesség mellett könnyű húzással nagyon sekély művelésre alkalmas. Jó a mélységtartása, könnyen beállítható, a tárcsa súlyelosztása szuper.
Milyen erőgépet igényel?
Egy 170 lóerős MF traktor húzza.
Az NZ Aggressive hogyan került a gépparkba?
Ennél az volt a fontos, hogy legyen vonórúd a hátulján, valamint kihelyezett hidraulikacsatlakozása ugyanott, simítólap elöl-hátul, a végén pedig dupla követőborona.
A kiválasztott használt gépen nem volt meg minden, amit szerettem volna, de a Väderstadnál megvehettem a hiányzó elemeket – így tulajdonképpen ügyesen „összelegóztam". A kukoricatarlókat is jártuk már vele, nem húzta ezeket össze, pedig több gazdatárs ettől tartott – csodálkoztak is, milyen szép munkát hagyott maga mögött. A tavaszi magágykészítést már ezzel a géppel végeztük.
Milyen a kapcsolata a hazai leányvállalattal?
Ez is valóban fontos szempont volt a beruházásoknál, hogy a helyi képviselőt, Fábián Pétert régóta ismerem, vele és a szervizesekkel kapcsolatban is nagyon jók a tapasztalataim. Csak felsőfokban lehet róluk beszélni, és alkatrészellátás tekintetében is tökéletes hátteret biztosítanak.
Szerző: Fodor Mihály, Agrárágazat
További információ a Väderstad gépekről:
Vaderstad Kft.
Cím: 2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
Tel.: +36 22/709-000
E-mail: infohu@vaderstad.com