Egész télen beszerezhető, nem érzékeny a fagyra, nagyon gyorsan nő, kártevője gyakorlatilag nincs, sőt, a gyomokat is elnyomja, és nem igényel különösebb gondozást. Ez a tökéletes kerti táplálék ennek ellenére mégis évszázadokon keresztül mellőzött volt, csak az utóbbi években kezdték újra felfedezni a csicsóka áldásos hatásait  – írja az egy.hu.

csicsóka

Felhasználása széleskörű: állati takarmányokhoz, bioetanol gyártásához használják, de gyártanak belőle emberi fogyasztásra alkalmas funkcionális élelmiszereket és összetevőket is – fotó: pixabay.com

A fehér, sárga vagy pirosas gumók nagyon hasonlítanak a krumplira, de a gyömbérre is. De ez nem a messze földről származó egzotikus különlegesség, hanem a csicsóka, egy évszázadok óta hazánkban is termelt zöldségféle, amelyet régebben nagy becsben tartottak.

Csicsóka a „szegények krumplija"

A csicsóka (Helianthus tuberosus L.) – más nevén a földialma, jeruzsálemi articsóka, Tótrépa, Topinambur – a fészkesvirágzatúak családjába tartozó, gumós évelő növény. Szára akár két méter magasra is megnőhet, a virágzata a napraforgóra emlékeztet, a föld alatt pedig a krumplihoz hasonló fehér vagy sárgás, esetleg piros gumókat növeszt.

Könnyen termeszthető, a soványabb talajokon is megél, jól viseli a szárazságot és a hideget, nem igényel semmiféle speciális gondozást, nagyon intenzíven nő, és ami szintén óriási előnye, hogy kártevői vagy növényi betegségei sincsenek (viszont hátránya, hogy szinte kiirthatatlan abból a földből, ahol egyszer már megtelepedett).

Régen a parasztgazdaságokban szinte minden részét felhasználták: a gumóját megették, a szárát tüzelőnek vagy kerítésnek használták fel. Élelmezés szempontjából fontos szerephez a világháború idején jutott, amikor szinte kizárólagos élelemforrássá vált.

Télen a gumóit akár kint is lehet hagyni a földben, így, amikor a fagy engedi, az ősz és tavasz közötti időszakban is friss gumókat áshatunk elő, értékes vitaminforrás lehet akkor, amikor arra a legnagyobb szükségünk van.

csicsóka

Szára akár két méter magasra is megnőhet, a virágzata a napraforgóra emlékeztet – fotó: pixabay.com

Értékeit a táplálkozástudomány is felfedezte

Az Észak-Amerikából származó növény a XVII. században került Európába. A népi táplálkozás központi részét képezte, burgonya helyett fogyasztották.

Felhasználása napjainkban is széleskörű: állati takarmányokhoz, bioetanol gyártásához használják, de gyártanak belőle emberi fogyasztásra alkalmas funkcionális élelmiszereket vagy összetevőket is (inulin, oligofruktóz, fruktóz).

Beltartalmi értékei miatt funkcionális élelmiszernek számít. A csicsóka gumó tartalmaz:

  • ásványi anyagokat (kálium, kalcium, foszfor, cink, magnézium),
  • vitaminokat (C-,B1-.B2-,niacin),
  • antioxidánsokat,
  • mind a 6 létfontosságú esszenciális aminosavat, amelyeket a szervezetünk nem tud előállítani( lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin),
  • növényspecifikus hatóanyagokat (kolin, betain, szaponin),
  • rostokat – 14-16 %-nyi inulin-tartalma adja, és teszi funkcionális élelmiszerré.

csicsóka

A csicsókának köszönhetően a cukorbetegségben szenvedőknek sem kell lemondaniuk az édes élvezetekről – fotó: pixabay.com

Élettani hatásai

A csicsóka inulin-, és frukto-oligoszacharid tartalma segít a béltisztitásban. Az inulin fruktózokból felépülő poliszacharid, ami az emésztőrendszer felső és középső szakaszán átalakulás nélkül halad át egészen a vastagbélig, ahol az ott található bélflóra bontja le.

A csicsóka inulin tartalma:

  • prebiotikumként hatva serkenti a bélflórában lévő hasznos Bifidus baktériumok szaporodását, miközben ezzel egyidejűleg gátolja a káros baktériumok megtapadását a bélben,
  • helyreállítja a sérült bélflórát,
  • erősíti az immunrendszert
  • támogatja a B-vitaminok szintézisét
  • segíti bizonyos ásványi anyagok (kalcium) felszívódását
  • javítja a glükóz-toleranciát, szabályozza a cukoranyagcserét, természetes cukorpótlóként sem emeli meg a vércukorszintet, nem okoz szélsőséges vércukor-ingadozásokat
  • segít a fogyásban
  • megakadályozza a székrekedés kialakulását
  • csökkenti a vérplazma összkoleszterin, és triglicerid szintjét és a húgysavszintet
  • hatékonyan hozzájárul a máj tehermentesítéséhez, esszenciális aminosav tartalma májvédő - májregeneráló hatással rendelkezik.
  • csökkenti az édesség utáni vágyakozást és a fáradtságérzetet
  • kiváló antioxidáns, kedvezően befolyásolja a sejtek proliferációját (növekedését), valamint csökkenti az oxidatív stressz káros hatásait.

Hogyan fogyasszuk?

Sokféleképpen fogyasztható: kiváló nyersen, salátaként, köretként, chipsként, párolva, szószként, turmixolva, ahogy megállja a helyét süteményekbe keverve, levesbe főzve, vagy savanyúságként is.

Ma már igazi különlegességnek számít, és a többcsillagos éttermek kínálatában is szerepel. Enyhén édeskés íze különleges ízt ad a főételeknek.

Nagyon hosszú és viszontagságokkal teli utat járt be a sokak által tótrépaként ismert gumós növény, pedig az élelmezési haszna és egészségünkre gyakorolt hatása vitathatatlan, arról nem is beszélve, hogy a csicsókának köszönhetően a cukorbetegségben szenvedőknek sem kell lemondaniuk az édes élvezetekről.