Ősszel jönnek el az igazán égető kérdések, amikor beindul a fűtési szezon. Akinek csak egy gombot kell megnyomnia, és máris melegbe borul az otthona, annak könnyebb a dolga. De sokan kályhával, kandallóval, kazánnal oldják meg a fűtést. Ilyenkor pedig felmerülhet, hogy nem csak a fűtésre ajánlott tüzelőanyagokat lehet elégetni a kályhában, kazánban. Hanem például a szemetet is. De ez akár életveszélyes ötlet is lehet!
Egyáltalán nem mindegy, hogy mit és hogyan égetünk el, akár házon belül történik, akár a kertben, az avar égetésekor, ami ráadásul tilos. Fontos szempontok ezek az egészségünk, a fűtés hatékonysága és a környezetvédelem szempontjából is.
Ez soha ne kerüljön a kályhába, kandallóba, kazánba
Sajnos sokan úgy gondolják, hogy a kályha, a kazán vagy a kandalló mindent elbír, ami éghető. Azonban ez egyáltalán nem így van. Sokan a hagyományos tüzelőanyagok mellett a háztartási hulladékot is elégetik, hiszen így kevesebb fogy a tüzelőanyagból. De ezzel sokkal több bajt okozunk, mint gondolnánk.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2017. évi Levegőminőségi Jelentése szerint Magyarországon évente több mint 14 ezer ember idő előtti halálát okozza a légszennyezés - tudjuk meg a greendex.hu cikkéből. A hulladék égetése során ugyanis olyan mérgező anyagok keletkeznek, amelyek rákot, szívinfarktust, agyvérzést, magzati genetikai károsodást, impotenciát és más betegségeket okozhatnak, és a környezetet is óriási mértékben károsítják.
Ráadásul nem csupán ezek miatt az indokok miatt nem jó, ha a "mindent bele" elvet követjük a fűtés során, hiszen a szemét fűtőértéke sem jó. Égetése során pedig olyan hamu keletkezik, amelyik rengeteg káros anyagot, vegyületeket vagy nehézfémeket tartalmaz, ezért a hamut sem lehet utána hasznosítani.
Nem mindegy, mivel fűtűnk, hiszen akár még életveszélybe is kerülhetünk általa. Fotó: Shutterstock
Arról nem is beszélve, hogy a nem tökéletes égés miatt nehezen eltávolítható lerakódás keletkezik a kéményben, a magas hőmérsékletű füstgáz meg is gyulladhat, így megnövelve a szén-monoxid-mérgezés veszélyét.
Műanyagok
Sokakat csábít rá a PET-palack, hogy bedobják a tűzbe, hiszen a műanyag hulladék fűtőértéke magas. Azonban a műanyag égésekor rendkívül mérgező anyagok szabadulnak fel, amelyek egészségkárosodást, vagy nagy koncentrációban akár azonnali halált is okozhatnak.
Textilek
Mivel a legtöbb használt ruha különféle műanyagokat is tartalmaz, nem beszélve a rajtuk található gombokról, cipzárakról, ennek égése során is rengeteg káros anyag szabadul fel.
Parketta, bútorlap, gumi
Hiába gondoljuk, hogy minden fa alkalmas a fűtésre, ez nem így van. Egyes termékek tartalmaznak festéket, ragasztót, egyéb káros anyagokat, amelyek az égés során a levegőbe jutva okozhatnak nagyon komoly veszélyt az egészségünk számára.
Hasonló a helyzet a gumiabroncsok égetése során is. Az égés során felszabaduló szennyező anyagok és nehézfémek rákkeltő hatásúak, de ezen kívül idegrendszeri zavarokat, és születési rendellenességeket is előidézhetnek.
Fáradt olaj
A használt kenőolaj veszélyes hulladéknak minősül. Elégetése során klór és kén keletkezik, melyek nagy mértékben szennyezik a levegőt. Létezik azonban fáradtolaj-kályha is, amelyben biztonságosan fűthetünk fáradt motorgépolajat, váltó-, illetve hajtóműolajat, trafóolajat és hidraulikaolajat használva.
Papírból sem minden kerülhet be
A papír gyakran segít a begyújtáskor, de nem mindegy, milyet használunk. Amennyiben a papír kezelve van, műanyagrészecskéket, festéket és más anyagokat is tartalmazhat, mely anyagok az égés során károsítják a környezetet és egészségünket. Az ilyen típusú papírokat a szelektív hulladékgyűjtés során dobjuk a megfelelő tárolóba.
Habár a kezeletlen papír, hullámpapír, vagy karton nem okoz gondot, ha bekerül a kályhába, ráadásul még a fűtőértékük is magas, eltüzelésük hatékonysága nem arányos az újrahasznosítási értékükkel, és nagyon sok hamu is keletkezik elégetésük után.
Vegyes kommunális hulladék
A kommunális hulladék, vagyis az a szemét, amelyet nem lehet a szelektív hulladékgyűjtőkbe helyezni, lehet szerves, szervetlen, tartalmazhat műanyagot, festéket, különböző kémiai anyagokat, ezért ezt sem szabad elégetni.
Ezekkel nyugodtan fűthetsz
A szilárd tüzelésű fűtőberendezésekben a gyártó által előírt anyagot szabad elégetni. Fa-, illetve vegyes tüzelésű kályhákban és kazánokban megfelelő minőségű száraz tűzifa, kezeletlen száraz fahulladék és kezeletlen papírhulladék mehet a tűzre, de belekerülhet még a fák metszésekor levágott és kellően kiszáradt gally is.
A szemét égetése során számtalan veszélyes anyag szabadul fel. Fotó: Shutterstock
Felhasználhatjuk még a kukorica- és napraforgószárat, a szalmát, valamint a dióhéjat és a fel nem használt olajos magvakat is, azonban a dióhéj esetében figyelni kell rá, hogy az égéskor heves gázképződés megy végbe, amely a cserépkályhákban túlnyomást okoz, ezáltal elrepesztheti a csempéket.
Fa
A fa az egyik legnépszerűbb tüzelőanyag, de nem mindegy, milyen fát használunk. A frissen vágott fa például körülbelül 50 százalék vizet tartalmaz, így egyáltalán nem érdemes fűtésre használni, ezért tároljuk addig, amíg ki nem szárad. A megfelelően kiszárított, azaz a légszáraz fa fűtőértéke a friss fáénak a duplája, vagyis 14 és 16 MJ/kg közöttire tehető. Fontos, hogy a tárolás során is ügyeljünk arra, hogy a fát ne érje víz, ne legyen nedves.
Érdemes magasabb sűrűségű fákat választanunk, mint amilyen a bükk, kőris, tölgy, akác, gyertyán, vagy a juhar. A puha fák, mint amilyen a fenyő vagy a nyárfa, inkább alágyújtósnak használhatók, mivel könnyen gyulladnak. A gyantatartalmuk miatt azonban lerakódásokat okozhatnak, ami kerülendő.
Fabrikett
A fabrikett kevésbé ismert és népszerű, mint a tűzifa. Faipari hulladékból, leggyakrabban fűrészporból préselik össze nagy nyomáson, illetve mesterségesen szárítják. Száraz fűtőanyag, így jóval nagyobb a fűtőérétke, mint a fának. Fűtőértéke körülbelül 18-20 MJ/kg közöttire tehető.
Ezen kívül más okból is érdemes választani, hiszen sokkal jobban ég, mint a tűzifa, jóval kevesebb hamut kell utána takarítani, és így a környezetünket sem terheljük annyira, mint a tűzifával. Tárolni is jóval egyszerűbb, és adagolni is, sőt még aprítani sem kell, azonban az ára magasabb, mint a tűzifa ára.
Szén
A szénből nagyon sok fajta közül választhatunk. A leggyakrabban a lángborsót lehet kapni, melyet „lengyel", vagy „orosz" jelzővel szoktak illetni, attól függően, hogy hol termelik ki. Ennek a fekete szénnek a fűtőértéke 27-32 MJ/kg közötti értékkel rendelkezik, így hasonlóan jó megoldás lehet, mint a fabrikett. Azonban tárolása és használata sok kosszal jár.
A barnaszénből leggyakrabban a ledvicei dióval találkozhatunk, mely ára kedvezőbb a fekete szén áránál. De sajnos rossz hír, hogy a fűtőértéke is alacsonyabb, 13-18 MJ/kg. A barna szénnél arra is ügyelni kell, hogy a tárolás során illóolajok válnak ki belőle, és oxidálódni kezd, melynek következében pár hónap alatt 10-15 százalékot romolhat a fűtőértéke. Ezért nem célszerű nagyobb mennyiséget felvásárolni a barnaszénből, hiszen sokat veszíthetünk vele a tárolás során.
Ne égesd, ha zavar az avar
A kerti hulladék és a zöldhulladék égetése is környezetszennyező, ráadásul 2021. január 1-jétől törvényileg országosan tilos. Az avar és a növényi hulladék nedves, nehezen ég, így oxigénhiányosan füstöl, nem kis bosszúságot okozva a szomszédoknak, és nagy terhet róva a környezetre.
A legjobb megoldás, ha az avart felhasználjuk a komposztban, vagy összegyűjtjük az erre kapott zsákokban, és elszállíttatjuk. De fel is apríthatjuk az avart és a levágott ágakat, gallyakat, így jóval kevesebb helyet foglal, és a komposztba is hamarabb tud lebomlani.