Időjárásunk bőséges esőt hozott, helyenként a sokévi átlag kétszerese hullott le. A még szüret előtt levő szőlőfajtákon az esőzések hatására felerősödött a szürkepenészes rothadás, ami elsősorban a tömöttfürtű és vékonyhéjú fajtákat érinti – hívja fel a figyelmet legújabb növényvédelmi előrejelzésében dr. Aponyi Lajos, a novenyvedoszer.hu-n.
A szőlő rothadása alatt általában a szürkepenészes rothadást (kórokozó: Botrytis cinerea) szokták érteni, mely betegség a zsendülő, érőfélben lévő bogyókon való megjelenésével jelentős terméskiesést tud okozni.
Meg kell akadályozni a bogyók repedését – fotó: pixabay.com
Hogy alakul ki a fertőzés?
A betegség azonban nemcsak a bogyókat érintheti, hanem a vesszőket, fiatal hajtásokat, fürtkocsányokat, virágzatokat is. Az érés előtti időszakban a bogyók jellemzően akkor fertőződnek meg, ha valamilyen külső behatás miatt rajtuk sebzések keletkeznek.
A védekezésben így főként a bogyókon kialakuló sebzések megelőzésének van nagy jelentősége, mert ezek megakadályozásával a betegség kártétele jelentősen mérsékelhető.
A bogyók repedése kialakulhat a lisztharmat fertőzése nyomán, de különböző kártevők, darazsak is szerepet játszhatnak benne, ahogy a nagy mennyiségű csapadék, valamint jégverés is problémák forrása lehet.
A kártevők közül kiemelt figyelmet kell fordítani a bagolylepke-, a szőlőmoly-, valamint a sodrómoly-lárvák kárételének a kivédésére, amelyek gyakran okoznak a bogyókon sérüléseket táplálkozásuk során.
Botritisz elleni védekezés
A védekezést önmagában nem lehet csak egy szüret előtt elvégzett permetezéssel megoldani, a védekezést megelőző jelleggel kell folytatni.
A vékonyabb bogyóhéjú, illetve a tömött fürtű fajták lényegesen fogékonyabbak a betegségre, – ilyen a Kadarka, a Leányka, a Rajnai rizling, az Ezerjó – melyek esetében fokozottabban oda kell figyelni a megjelenésére.
Nemcsak a rovarok elleni védelemnek van kiemelt szerepe, hanem az időben elvégzett zöldmunkának is, ugyanis a lombozat levegő általi jobb átjárhatósága nagyon fontos tényező. Emellett sokat tehetünk a nyári hőségnapok végeztével a fürtök körüli levelek eltávolításával, lelevelezésével is, mivel ezzel a bogyók gyorsabb felszáradását segíthetjük elő.
Érdemes tudni, hogy a gombaölő szeres kezelések elvégzésének is csak megelőző jelleggel van hatása. Ebben az időszakban a permetezések elvégzésének a legnagyobb korlátja az élelmezés-egészségügyi várakozási idő, hiszen ennek az időnek a szüret előtt mindenképpen el kell telnie. Emellett gyakran az adott kultúra fenológiai állapotához van kötve a készítmények felhasználhatósága is.
A készítmények közül III. kategóriába tartozik, azaz a kiskerti tulajdonosok számára is elérhető pl. a Teldor 500 SC, melynek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 14 napra tehető, csemegeszőlőben az éréskor is alkalmazható.
Botritiszes nemes rothadás
A szőlőbogyót fertőző B. cinerea azonban nem csak a szőlő szürke rothadását válthatja ki, hanem a szőlőbogyók úgynevezett nemes rothadását is.
A nemes rothadás, azaz az aszúsodás kialakulásához, a célzott növényvédelmi kezelések mellett, több alapvető feltételnek is teljesülnie kell. Fontos, hogy:
- a nedves időjárás a szőlőt már teljes érésben érje,
- a bogyók épek legyenek,
- a nedves időszakot száraz, meleg idő kövesse,
- illetve a szőlőfajta aszúsodás szempontjából megfelelő tulajdonságokkal rendelkezzen.
A botiritiszes szőlő csak a késői szüretelésű időszakban adható el a késői szüretelésű borok és borkülönlegességek alapanyagának. A tőkén maradt botritiszes termést késői szüretelésű alapanyagként vagy aszúszemként adják le.