Ez év eltelt időszakában is Magyarország jelentős területét sújtja az aszály. Ugyan még nem olyan drasztikus mértékű a szárazság mint tavaly, de nyár végén a termelők országosan több mint 300 ezer hektár földterületre jelentettek aszálykárt. E területeken 80 %-ban kukorica és napraforgó a vesztes növény. Sajnos a hosszan tartó csapadékhiány esetén csak az öntözés segíthet.

De vannak olyan technológiák, bevált módszerek, amelyekkel javíthatjuk a talajok vízmegtartó képességét és növelhetjük a növények szárazságtűrését. Ide tartoznak a jól megválasztott talajművelési módok, a talajtakarás, a kifejezetten száraz körülményekre nemesített növényfajták, a vetésforgó helyes betartása, a megfelelő növényfajták kiválasztása (pl. kukorica helyett cirok vetése) és végül, de nem utolsó sorban biostimulánsok, mikrobiológiai készítmények alkalmazása. Most az őszi vetésű növényeknél talajoltással és a tarlóápolással tudunk sokat tenni a talajok szerkezetének javításáért és a növények ellenállóképességének növeléséért.

Miért hasznos a talajoltás mikrobiológiai készítményekkel?

A talajszerkezetet javításában az exopoliszacharidot termelő baktériumok játszanak fontos szerepet. A poliszacharidok ugyanis segítik felépíteni a mikroaggregátumokat, amelyek szervesanyagból, agyagszemcséből, baktériumokból álló kis egységek, melyeket gombafonalak fűznek nagyobb egységgé. Így alakul ki a talaj morzsalékossága. A megfelelő szerkezetű talaj jobb víz- és hőháztartással rendelkezik, képes megtartani és tárolni a vizet. Ezzel a csapadékhiányos időszakokat jobban át tudja vészelni a növényállomány.

Morzsalékos talajszerkezet kialakítását a poliszacharidot termelő baktériumtörzsek támogatják

Morzsalékos talajszerkezet kialakítását a poliszacharidot termelő baktériumtörzsek támogatják – Fotó: Magyar Talajbaktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége

A vetés előtti talajoltással a tápanyag-utánpótlást is támogatjuk.  A talajoltó készítményekben ugyanis olyan törzsek vannak, amelyek képesek nitrogént kötni, a káliumot és a foszfort pedig felvehetővé tenni a növények számára, de biztosítanak egyéb tápelemeket is pl. vasat, cinket meg vitaminokat is.

A talaj- és növényegészség védelmét pedig talajoltó mikrobiológiai készítményekben található sziderofort termelő baktériumtörzsek biztosítják. A sziderofor képes a vasiont megkötni és a növénynek átadni. A vasionok hiányában azonban a patogén gombák elterjedése gátolt.

A növények fejlődését, növekedését a baktériumok által termelt növényi hormonszerű anyagok segítik.

A helyes tarlóápolás is hozzájárul az aszály elleni sikeres védekezéshez.

A baktériumos talajoltással az aszálykárok ellen is védekezhetünk a talajszerkezet építésével

A baktériumos talajoltással az aszálykárok ellen is védekezhetünk a talajszerkezet építésével – Fotó: Magyar Talajbaktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége

Ősszel a szármaradványok beforgatása a talajba fontos technológiai elem. A növényi részek irányított mikrobiális lebontásával költséghatékonyan juttathatunk tápelemeket a földbe, és még az aszály hatásától is védettebbé tehetjük vele a termőközeget.

Ha visszajuttatjuk a növényi szármaradványokat a termőföldbe, azzal jóval tovább biztosítjuk a megfelelő nedvességtartalmat a talajban, és a következő évben nem, vagy csak később jelentkezik az aszályhatás. Az őszi alaptrágyázás hatóanyag-szükségletének jelentős részét is biztosítani tudja a szakszerű tarlókezelés.

Magyarország 4,3 millió hektár szántóterületének több, mint 80%-án kalászosokat, kukoricát, napraforgót és őszi káposztarepcét termesztenek, amelyek szervesanyag-produktuma évente a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként. Mindez jelentős és értékes tápelemtartalommal bír, melynek egy részét a termés betakarítással eltávolítjuk, másik része viszont a termőterületen marad, és a tarlóhántással visszakerül a talajba.

Mivel bizonyítható a baktériumos talajoltás hatékonysága?

7 éve folyik talajoltó baktériumkészítményekkel tartamvizsgálat Pécsett ellenőrzött körülmények között. Minden évben a talajoltott területek termésátlaga magasabb volt a különböző növénykultúrákban a kezeletlen területeknél.

Számos gazda tapasztalta, hogy könnyebben művelhető a talaj, kevesebb gázolaj fogy a kezelt területeken. A növények jobban tűrik a stresszt és kiegyenlítettebbek a termésátlagok.

Összefoglalóan, ha alkalmazzuk a mikrobiológiai készítményeket az őszi vetésű növénykultúráknál is a következő eredményekkel számolhatunk:

  • nagyobb stressztűrés (hő- és szárazság stressz),
  • gazdaságosabb termelés (műtrágya megtakarítás),
  • jobb talajszerkezet, könnyebb művelhetőség,
  • magasabb termésátlag, jobb minőség,
  • egészségesebb növényállomány, kiegyenlített termésátlag,
  • AÖP támogatásban 2 pont (talajoltó baktériumkészítmények, vagy tarlóbontó mikrobiológiai termékek alkalmazása).

Magyar Talajbaktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége

talajbakterium.hu

https://talajbakterium.hu/

Tagok:

AgroBio Biofil Natur Agro Phylazonit
Terragro Attend Sa Corax Geosan

Szövetséget támogató tag:

Greenman

Szakmai együttműködő partnerek:

A Magyar Talajtani Társaság
kiemelt támogatója
A Magyar Talajvédelmi Szövetség
szakmai támogatója
Magyar Talajtani Társaság https://www.mmt.org.hu/
Magyar Mikrobiológiai Társaság
Alapítványa