Országos előrejelzés: csütörtök estig

Az éjszaka képződött rétegfelhőzet szakadozik, zsugorodik, és a látási viszonyok is javulnak, a legtöbb helyen kisüt a nap. Az északkeleti tájak fölé azonban vastagabb frontális felhőzet is érkezik, így ott erősen felhős, borult maradhat az idő. Északkeleten néhol kialakulhat kisebb eső. Az északnyugati, nyugati szél a Dunántúlon és a középső részeken időnként megélénkül, másutt gyenge marad a légmozgás.

A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 20 fok között valószínű. Késő estére 6 és 13 fok közé hűl le a levegő.

Az északnyugati, nyugati szél a Dunántúlon és a középső részeken időnként megélénkül, másutt gyenge marad a légmozgás – fotó: pixabay.com

Országos előrejelzés: csütörtök estétől péntek reggelig

Éjszaka általában fátyolfelhős vagy derült időre számíthatunk. Főként az északkeleti harmadban, illetve a Dunántúl nyugati, délnyugati tájain azonban ismét köd, valamint rétegfelhőzet képződik. Ködszitálás néhol előfordulhat. A légmozgás gyenge marad.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 10 fok között várható.

Tovább szárad a felső talajréteg

Az elmúlt egy hétben is folytatódott a csendes, őszi idő, ami kedvez az őszi talajmunkák végzésének. Az őszi kalászosok fejlődéséhez még elegendő nedvesség áll rendelkezésre a talajban, és az évszakhoz képest magas hőmérsékletek is az állományok erősödését segítik, azonban az optimális fejlődéshez egyre inkább szükség lenne csapadékra. A következő 8-10 napban azonban erre nincs számottevő esély, egyelőre marad a száraz idő a jövő hét elejétől már többfelé éjszakai fagyokkal.

Az október közepére alaposan átnedvesedett talaj az utóbbi három hétben sokat veszített nedvességtartalmából, különösen a felső 20 cm-es réteg, ami az északkeleti és délnyugati tájak kivételével az ország nagy részén meglehetősen szárazzá vált. A középső talajréteg és a Dunántúl nyugati felén a fél méternél mélyebb réteg is még bőven tartalmaz nedvességet.

Október második felében a nagyrészt száraz, napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van, és a szokásosnál magasabb hőmérséklet és a még megfelelő talajnedvesség mellett szépen fejlődnek a gabona állományok is. Az árpára már egyre többfelé jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, néhol 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően.

A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni. Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez.

SZÉLTÉRKÉP, CSAPADÉKTÉRKÉP, HŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.