Baksa Bence megszállott üldözője a tokhalaknak. Tavaly a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Biriben, a Táncsics Horgásztanyán egy 12 órás horgászat alatt kifogta a tó két legnagyobb tokját, egy 56 és egy 58 kilós példányt. Idén kétszer is meglátogatta a bajai Megafish Horgásztavakat. Első alkalommal akasztott egy 30 kilós vizát, a második alkalommal pedig a tó egyik 60 kilós tokhalát fogta ki. Most elárulta a siker titkát.
Mi a siker titka?
„Édesapám révén már 3-4 éves gyermekkorom óta életem része a horgászat, amit egy kisebb megszakítás követett. 14 évesen jött a fellángolás, hogy márpedig én elkezdek aktívan horgászni, ami annyira rabul ejtett, hogy ez a mai napig tart, immár 17 éve. Először klasszikus fenekezős módszerrel kezdtem ifihorgászként, majd jött az aktív versenypeca a spiccbottól a rakós botig, utóbbi a mai napig egy kedves nyári módszerem. Ezek után elmélyedtem a method feederezésben. Mivel rengeteg időt töltöttem a vízparton, így folyamatos kihívásokat keresve szerettem volna mindig egyre és egyre nagyobb halakat megfogni. Ebben nagy szerepet játszott a Maconkai-víztározó, amely a lakhelyemtől alig 20 kilométerre található, így nagyon sokszor meg tudtam látogatni az évek során. A legelső 10 kiló feletti pontyomat 2011-ben fogtam meg ezen a víztározón feederbottal, ekkor ébredt fel bennem a nagyhalak iránti szenvedélyem" – mesélte Baksa Bence a Pecaverzum megkeresésére, hogy honnan ered életében a horgászat, a halak, a nagy halak szeretete.
Bátonyterenye híres víztározóját már ekkor nagy számban lakták tokhalak, Bence pedig az évek folyamán többet kifogott ezek közül.
„Előfordult, hogy január 2-án már tokhalat regisztráltattam a halőrökkel, amikor másnak még a horgászat gondolata sem fordult meg a fejében. Már akkor imádtam ezeket a halakat megfogni a hihetetlen erejük, látványos szaltóik miatt. Minél többet fogtam, annál több vizet kerestem fel, ahol lehet belőlük fogni. Előfordult, hogy rakós bottal üldöztem őket kisebb-nagyobb sikerrel" – mesélte Baksa Bence, hozzátéve, hogy egy idő után már nagyon szeretett volna valami igazán nagyot fogni, így kerültek képbe az óriási tokhalak, amelyekért képes akár 300-400 kilométert is utazni.
Ezt követően felidézte legemlékezetesebb fogásait:
„2021-ben – szintén Maconkán – egy 23,75 kilogrammos tükörpontyot akasztottam, amelytől nagyobbat itt azóta sem fogtak. Tokhalból sikerült megfognom egy napon a Táncsics Horgásztanya 56 kilósát, majd pár óra múlva az 58 kilósát is. Idén sikerült megfognom a bajai Megafish Horgásztavak egyik 60 kilós tokhalát."
Módszer és felszerelés
„Ha csak egy 12 órás horgászatra van lehetőségem, akkor method módszerrel, XH (extraerős) feeder- vagy bojlis botokkal, PVA-bages technikával üldözöm őket. Mivel a családom bővült a két fiammal, így előtérbe kerültek a többnapos, pihentető, bojlis horgászatok, ahol természetesen a klasszikus bojlis felszerelés kerül előtérbe" – mesélte.
Arról pedig, hogy milyen tanácsokkal látna el egy kezdő tokhalazót, a következőket mondta:
„Ezek a halak folyamatosan járják a partközeli helyeket, így ott kell őket keresni. Az igazi tokhalas idő a lehűlt víz, így a kora tavaszi, késő őszi és téli pecák kiváló alkalmak lehetnek, hogy megfogjuk életünk tokhalát. Imádják a büdös halas/krilles kajákat. Ha a horgászat előtti éjjel az etetésre szánt pelleteket, bojlikat meglocsoljuk egy kis lazacolajjal, az mindenképp egy plusz előrelépést jelenthet számunkra a siker felé vezető felé. Azért is lazacolajjal, mert az nem dermed le úgy a hideg vízben, mint egy sima halolaj, ezáltal nagyobb a csalogató hatása".
Mi kerüljön a horogra?
„Tokhalra az abszolút sikercsali a lazackocka, amit imád a hal, de célszerű egy szem popuppal kikönnyíteni, mivel az alsó szájállású hal, így könnyebben felszippantja a számukra szánt csalétket. Én a merev előkéket preferálom, illetve a csalit jócskán elengedem a hajszálon a biztos akadás miatt, hiszen ezeknek a kapitális halaknak már óriási méretű szájuk van, amivel könnyen felszippantják akár a 2-es méretű horgot is a nem ritkán 50-60 milliméter átmérőjű csalikkal együtt. Személyes tapasztalatom, hogy ha ólomklipszes, elhagyós szereléket használunk, sokkal nagyobb eséllyel fogjuk meg ezeket a halakat, ugyanis a hal, amikor kiugrál a vízből, az ólom nem rázza ki a horgot a szájából, ezáltal egy sokkal biztonságosabb fárasztásnak nézhetünk elébe" – fogalmazott.
Hogyan szelektálja a nagy halakat?
„Nagy méretű csalikkal, 24-28-38 milliméter átmérőjű halibut pelletekkel etettem, illetve minimális maggal, amit az apróbb halaknak szántam. Én hiszem, hogy a merev előke, illetve a nagy távolság a horog és csali között egy igen jó szelektáló képességet adhat a végszereléknek. De semmiképpen nem elhanyagolható a csali mérete. Bár, aki igazán szeret nagyhalra horgászni, az tudja, hogy egy dupla 30-as csalikombinációt egy 8 kilós ponty már simán felvesz gondolkodás nélkül" – sorolta a további tanácsokat.
„A Megafishre a párommal, illetve a nagyobbik fiammal érkeztem 48 órára, pénteken. Nem titkolt célom volt, hogy Botkónak fogjak egy 60 kilós tokot, illetve egy 20 kilogramm feletti pontyot. A túloldalon található nádas elé helyeztem el a jelzőbójám, amelyet etetőhajóval húzgáltam meg a fentebb említett csalikkal, illetve csalogató anyagokkal. Már péntek este naplementekor egy vehemens kapásnak vágtam be. A tó túloldalán szabad szemmel látható volt, ahogyan a tokhal többször is kiveti magát a vízből az akasztást követően, majd ekkor kezdődött a kemény csata hal és horgász között. Mintegy 40 perc fárasztás után sikerült a halat a mérlegelőbe helyeznünk a halőr Szabó Tamás segítségével, aki közölte velem, hogy ez bizony a hatvanas" – idézte fel Bence.
Azt is elmesélte, hogy a Táncsics Horgásztanyán hogyan tudta kifogni a tó legnagyobb, 58 kilós tokhalát: „A helyet folyamatosan etettük, bíztunk benne, hogy sikerül még beleakadni egy-egy jó halba. Napközben folyamatosan fogtuk a szebbnél szebb pontyokat, kisebb tokhalakat. A nap vége felé gondoltam, frissítek még egy utolsót. Beszórtam mintegy egy kiló nagyméretű, feláztatott halibutot, majd a csalimat leraktam az etetés mellé pár szem pellettel, PVA-szalagon. Hosszas huzavona után sikerült megfognunk a halat" – mesélte a pecás.
Elmondta azt is, hogy hihetetlen élmény megakasztani egy ekkora méretű halat, amely ráadásul az első kontakt utáni pillanatban kivágja magát a vízből. Viszont egy fontos dologra is felhívta a figyelmet, miközben élményeit mesélte:
"Ettől a látványtól szinte minden horgász lába remegni kezd, majd elkezd imádkozni és reménykedni, hogy jól akadt a horog. Embert és felszerelést is próbára teszi maximálisan, viszont figyeljünk rájuk, mert képesek a végtelenségig is kifárasztani magukat. Ha nem vagyunk elég figyelmesek és türelmesek a visszaengedésnél, a sokk, illetve a fáradtság hatására könnyen tragédia lehet a vége, ha a hal lesüllyed, és teleszívja magát iszappal" – figyelmeztetett a tokhal-specialista.
Olvasd el a vizákkal kapcsolatos alábbi cikkünket is:
Ma már hihetetlen, hogy egykor a Dunában ilyen óriási halak éltek
Indexkép (illusztráció): Shutterstock