A képviselők 121 igen és 44 nem szavazattal hagyták jóvá a jövő évi költségvetésre vonatkozó jogszabályt. A Pénzügyminisztérium úgy fogalmazott: a háborús időkben védelmi költségvetés készült, amely megvédi az ország biztonságát, a családokat, a munkahelyeket, a nyugdíjakat és a rezsicsökkentést.
Alacsony áram és gázárak
A rezsicsökkentésnek köszönhetően, az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júliusban is Magyarországon voltak a legalacsonyabbak az áram és a gázárak az Európai Unióban. A kormány az egyik legfontosabb feladatának tartja a rezsicsökkenés megőrzését, valamint a családok, a nyugdíjak és a munkahelyek megvédését. Nem véletlen, hiszen hazánk energiaszámlája a háború kitörése óta nagymértékben megnövekedett - írta meg a hirado.hu.
A rezsivédelem több mint ezermilliárd forintos többletterhet jelent az ország számára. Varga Mihály pénzügyminiszter a költségvetési terv benyújtásakor elmondta, hogy ennek megfelelően készítették el a jövő évi tervezetet, ami egy védelmi költségvetéssel egyenértékű, megvédi a 2010 óta elért eredményeket.
Kitértek a rezsi- és honvédelemre is
A miniszter kihangsúlyozta, hogy a háborús időkben hazánknak olyan költségvetésre van szüksége, amely biztosítja a lakosság számára a megélhetést, megvédi a családokat, a nyugdíjakat, a munkahelyeket, valamint a rezsicsökkenést. Éppen ezért a jövő évi költségvetés középpontjában a rezsivédelem és a honvédelem megerősítése áll.
Ennek megfelelően a rezsivédelmi alapba újabb 1360 milliárd forint került, így megmarad a fedezet az átlagfogyasztásig biztosított rezsicsökkentésre. Bár az Európai Bizottság sürgeti az energiatámogatások megszüntetését, a kormány nem teljesíti a követelést, így a családok számára továbbra is megmaradnak a hatósági energiaárak, amivel havi 200 ezer forintot spórolhatnak meg.
Ami pedig a honvédelmi alapot illeti, ide 1310 milliárd forinttal számolnak, ami a GDP 2 százalékát jelenti, így teljesítjük a NATO elvárását is, ami további honvédelmi kiadások növelését kérte a tagállamoktól.
Kedvezmények és a családok támogatása
A kormány kitért arra, hogy a mostani igen nehéz időkben kiemelten kezelik a magyar családok és a gyermekvállalás, valamint a gyermeknevelés támogatását. Éppen ezért 2024-ben biztosítják Európa egyik legkedvezőbb jövedelemadóját, illetve a családi adórendszer adókedvezményei is megmaradnak. Ennek köszönhetően a költségvetés garantálja, hogy a legalább négy gyermeket nevelő és harminc év alatt gyermeket vállaló nők személyijövedelemadó-mezessége megmarad, de nem kell adózniuk a 25 év alattiaknak sem.
Mi a helyzet a nyugdíjakkal?
Idén még nem valószínű, de jövőre úgy tűnik, hogy nyugdíjprémiumot is kaphatnak majd a nyugdíjasok. A kormány a 2024-es költségvetési terv elkészítésekor 3,5 százalékkal nagyobb, nagyjából 4 százalékos GDP-növekedéssel számol, ilyen növekedés után pedig már adható prémium. Ha sikerül teljesíteni a célt, akkor a nyugdíjasok várhatóan 12 ezer forint pluszpénzhez juthatnak.
A kormány célja megvédeni a családokat és a nyugdíjasokat - fotó: pexels.com
A nyugdíjemelés kapcsán elmondták, hogy 6 százalékos növekedés várható, ugyanis ekkora inflációval számol a kormány a következő évben. A jelenlegi átlagos 208 ezer forintos nyugdíjjal számolva ez jövőre havi 12500 forintnyi pluszt jelenthet, ami éves szinten 150 ezer forintos többletet eredményezhet. Kiemelték, ahogy 2022-ben és 2023-ban, úgy 2024-ben is várható 13. havi nyugdíj.
A sarokszámokat tekintve a kormány jövőre 4 százalékos gazdasági növekedés mellett 2,9 százalékos államháztartási hiánnyal számol. Az államadósság mértéke 66,7 százalékra csökkenhet, míg az éves infláció 6 százalék lesz.