Egyszerű műtrágyaszórásnak indult, viszont már a videó első részében is jól látható, ahogy egyre jobban küzd az erőgép a felázott talajjal. Azonban minden jó, ha vége jó, és így van ez ebben a történetben is. A John Deere ugyanis az MTZ segítségére siet és együtt folytatják tovább a munkát.
Ezt a videót feltétlenül látnod kell!
Nincs is annál jobb, mint mikor a gazdák és a munkagépek számíthatnak egymásra.
A videóban szereplő két traktor nem véletlenül olyan népszerű a gazdálkodók, vagy a traktorok szerelmeseinek körében.
A John Deere legenda
Aki nem foglalkozik mezőgazdasággal, általában az is rögtön tudja, hogy mi is az a John Deere traktor. És még az is gyönyörűnek tartja, aki egyébként a sportkocsik megszállottja. De a John Deere nem csak a külsejével hódít, és nem véletlen, hogy már régóta belopta magát a gazdák szívébe.
A legendás John Deere traktor a gazdák egyik kedvence. Fotó: Shutterstock
A John Deere igencsak előkelő helyet foglal el nemzetközi szinten is a maga 37 milliárd dolláros éves bevételével, 75000 dolgozójával és 186 éves múltjával. Nem véletlen, hogy manapság is az egyik legmegbízhatóbb mezőgazdasági- és gépgyártó vállalatnak tartják.
A John Deere vállalat története 1837-ben indult. Egy grand detouri kovács ekéket készített a helyi farmereknek, amelyek annak ellenére állták a sarat, hogy az Illinois állambeli földek nagyon is megterhelték a szerszámokat. Nem is csoda, hogy John Deere nem bízta a véletlenre, és törött fűrészlapból készített a szokásosnál jóval keményebb eszközöket.
Az újítás nagyon is bevált, és amíg 1839-ben csupán 10 ekére kapott megrendelést, a következő évben már 75-re, egy évvel később pedig már 100 darabra. 10 évvel később a cég áthelyezte székhelyét Moline városába, és vízenergiával hajtott gyára megduplázta a termelést.
A John Deere vállalat alapfilozófiája azóta is állandó, hiszen véleményük szerint mindenből a lehető legjobbat kell adni a vásárlók számára. Így hát a fejlődés sem állt meg, és 1863-ban új típusú kultivátorral jelentek meg a piacon, amely sziklás talajon használva is üzembiztosan működött. Majd hamarosan sor került az első védjegy bejegyzésére is, az ekevasakhoz használt öntőformával kapcsolatban.
Az óriási érdeklődés hatására jött létre 1868-ban a Deere & Company részvénytársaság, mely 20 éven belül már az USA 5 városában nyitott helyi képviseletet. A jól ismert ugró szarvas logót 1876-ban szabadalmaztatták, mely azóta is a legrégebben használt vállalati embléma. A cég 1881-ben erőművet helyezett üzembe Rock Island megyében, és újabb ekék, kultivátorok és boronák jelentek meg a termékeik között. John Deere 1886-ban, 82 éves korában hunyt el, és mindig méltán volt büszke arra, hogy élete során egyetlen hibás terméket sem adott ki a keze közül.
Az MTZ története
A Minszki Traktorgyárat 1946-ban alapították, és azóta közel 4 millió MTZ traktor gördült le a futószalagról, melyet a világ több mint 60 országában vásárolnak szívesen a gazdák. Magyarországon 2003-ban alakult saját vállalata, mely évek óta az egyik vezető szerepet tölti be a hazai traktorpiacon. Az elmúlt 60 évben hazánkban több, mint százezer BELARUS traktort étékesítettek.
Az MTZ traktorok Magyarországon 1958-ban jelentek meg. Népszerűségük pedig azóta is töretlen, amit leginkább megbízhatóságuknak, az egyszerű és olcsó javíthatóságuknak, az alacsony üzemeltetési költségüknek, a hosszú élettartamuknak és természetesen a kedvező áruknak is köszönhetnek.
Az MTZ traktor népszerűsége is töretlen. Fotó: Shutterstock
A minszki gyárban először ekét, indítómotort és lánctalpas traktort, a "KD-35" típust kezdték el gyártani. Ezután kezdték el a 37 LE teljesítményű kerekes traktort gyártani két változatban, így létezett MTZ-1 és MTZ-2 is. A prototípus kísérletek után 1953-ban kezdődött az MTZ traktorok sorozatgyártása. A fejlesztők aztán létrehozták az MTZ-5 modellt, amelyet az MTZ-5M és MTZ-5L típusok követtek, majd egy évvel később, 1957-ben megszületett az MTZ-7 is.
Így készült el a különféle változatok tapasztalatait feldolgozva a gyár legnagyobb sikereket elérő MTZ-50/52 típuscsaládja, amit 1974-ben az MTZ-80/82 traktorcsalád követett. Azonban a kilencvenes évektől lényeges változások történtek a traktorgyárban, és megkezdődött a mini és a nagyteljesítményű traktorok kifejlesztése. A fejlődés azonban nem állt le, így a Caterpillar motorral szerelt BELARUS modellek is megjelentek.
Ezért fontos a tavaszi műtrágyázás
Habár a videón szereplő MTZ számára veszélyt tartogatott a műtrágyaszórás, mégis minden gazdálkodó tudja, hogy mennyire fontos a harmonikus tápanyagellátás, hiszen ez adja az alapját a jó termésnek. A búza a bokrosodáskor, a szárba szökkenéskor és a szemek telítődésekor jelentős mennyiségű tápanyagot igényel. Amennyiben a talaj mikroelemekkel és vízzel jól ellátott, akkor is szükséges a jó terméshez a megfelelő mennyiségű nitrogén, foszfor és kálium.
A tápanyagok jelentős részét az őszi vetésű növényeknél a vetést megelőzően kell a talajba juttatni, mintegy alaptrágyaként, a nitrogén kivételével. A tavaszi növekedés és fejlődés elősegítésére a nitrogén fennmaradó részét fejtrágyaként juttatjuk ki. Mivel a növények fiziológiai igényének figyelembe vételével végzett tápanyag utánpótlásnak technológiai akadályai vannak, ezért a „feltöltő" típusú műtrágyázás vált általánossá, így próbálunk annyi tápanyagot juttatni a talajba, amennyi a termesztett növényeink igényét kielégíti.
Ha tehát bőséges és jó minőségű termést szeretnénk, ne feledkezzünk meg a műtrágyaszórásról, és az sem árt, ha mindig van a közelben egy gazda, ha éppen segítségre szorulnánk munka közben.