Hiszen az állatok megkímélnek minket egy csomó fáradtságos munkától, mert sokan damilos kaszával nyírják a füvet a karácsonyfatelepeken – s aki így csinálja, az tudja, hogy az idei év pokoli volt. Gyakorlatilag időben egymásba értek a területek, mire az egyikkel végzett az ember, kezdhette a másikat és mire az összes végére ért, a sor elejével már megcsúszott. Ezért volt, hogy félméteres fűvel kellett megküzdeni embernek és gépnek.
A másik verzió a glifozát használata, de mivel a zöld növényi részeken szívódik fel a totális hatású hatóanyag, csak akkor használható, ha a fenyőfák tűlevelei viaszosak. Tehát nyilván, tavasszal, amikor megindul a hajtásnövekedés, már nem alkalmazható és ez az időszak tart körülbelül nyár végéig. Nos, tudvalevő, hogy a fű is ilyenkor nő a legjobban.
Keserű Tibor az állomány egyik "tagjával" – forrás: facebook/kiara farm
Azaz ha valaki lemarad a tavaszi gyomirtózásról, mert a felmelegedés miatt korábban indul meg a hajtásnövekedés (így jártam idén én is), akkor lelkileg felkészülhet arra, hogy egész évben kaszálnia kell. Vagy beszerez néhány "intelligens" birkát.
Még a fák tövéből is kieszik a füvet, de a kultúrnövényt nem bántják – forrás: facebook/kiara farm
– Öt-hat hektáron termelek karácsonyfát, a fő faj a nordmann fenyő – bocsátotta előre Keserű Tibor, a Nagykanizsa-bagolai Kiara Farm tulajdonosa. – Úgy látom, erre van a legnagyobb igény, a fák nagy részét a karácsonyi időszakban értékesítem, de parkosításhoz is szoktam eladni kisebb, földlabdás fenyőket. Egész évben van dolog a növényekkel, permetezni, metszeni kell őket annak érdekében, hogy minél formásabb karácsonyfákká fejlődjenek. Több helyen is van ültetvényem, de itt, Bagolán, a lakhelyemen most már évek óta egy ritka juhfajtával végeztetem el a fűnyírást, leginkább a környezet védelme érdekében, hiszen a gazdaságomban nagy hangsúlyt fektetek a vegyszermentes termelésre. Ez a fajta a shropshire juh. Néhány évvel ezelőtt fenntartható módszerek után kutakodtam a neten a karácsonyfatermelés kapcsán és így találtam rá, abban az időben még talán csak két helyen lehetett szaporulatot vásárolni Magyarországon. Ma már egyre többen felismerik a tartásának előnyeit.
Tibor elmondta: egy jerkét és egy kost vásárolt, s a 13 darabos állomány alapját ezek adták.
– A fajta sajátossága, hogy a tűlevelű fákat, rügyeket, a gyümölcsfák kérgét és a szőlőtőkéket nem károsítja, ezért kiválóan használható faiskolák, gyümölcsösök, szőlőültetvények gyommentesen tartására – fogalmazott. – Még a fák tövéből is kieszi a gazt. Hogy ez a kedvező tulajdonsága megmaradjon, ahhoz fontos arra figyelni, hogy adott területre ne telepítsünk túl sok állatot,, csak annyit, amennyit eltartani képes. Ilyenkor, télen pedig arra kell ügyelni, hogy legyen előtte táplálék, mert magától értetődő módon ilyenkor legelni nemigen tudnak. Nem biztos, mert nem próbáltam még ki, de el tudom képzelni, hogy más híján azért csak ráfanyalodhatnak a fenyőre is...