Ahogy elérkezik az ősz, és egyre hűvösebbek a nappalok és az esték, úgy húzódunk be egyre inkább az otthonainkba. A növényeink egy része ezt nem teheti meg, de a cserepes növényeinket könnyen és gyorsan tudjuk védett helyre vinni. Különös tekintettel azokra, amelyek télen szobanövényként élnek velünk.
De vajon mikor érdemes bevinni őket? Azt gondolhatnánk, hogy a legjobban akkor járnak, ha már az első hűvös napon bekerülnek a védett szobába. Azonban ez nem így van, hiszen akkor is követünk el hibát, ha túl korán, és akkor is, ha túlságosan későn visszük be a szobanövényeket. Ha tehát egészséges növényeket szeretnénk jövőre is, akkor tudjuk meg, mikor érdemes megkezdeni a növények teleltetését. Hálásak lesznek érte.
Nem minden cserepes növényt kell bevinni
A kertben, cserépben nevelt növényeink egy részének egyáltalán nincs szüksége arra, hogy bevigyük őket télre. Vannak olyan kerti, cserepes növények, amelyek akár -12 Celsius-fokig nyugodtan elvannak odakint, és semmi bajuk nem esik.
A bukszusok és fagyalok nem igénylik, hogy bevigyük őket, azonban arra ügyelni kell, hogy mivel pihenőidőszakukat élik télen, így az ősz elejétől már ne adjunk nekik tápoldatot, azonban az öntözésükről ne feledkezzünk meg télen sem, és ne hagyjuk őket kiszáradni.
A növényeket akár kint is meg tudjuk védeni a téli fagyoktól. Fotó: Shutterstock
A kint hagyott cserepes növények esetében sem árt, ha védjük őket a téli hidegek elől, mivel könnyen átfagyhatnak a gyökereik. Fontos, hogy a cserép külsejét szigeteljük le meleg takaróval, zsákvászonnal, esetleg kartonpapírral, és ha több cserepes növényünk is van a kertben, akkor tegyük őket egymás mellé, és a köztük lévő hézagokat töltsük ki szalmával vagy falevéllel.
Arra is nagyon ügyeljünk, hogy a felesleges víz távozni tudjon a cserépből, hiszen ha beleesik az eső vagy a hó, és az nem tud távozni, könnyen megfagyhat. A cserepeket nem árt ilyenkor felemelni a talajról, hogy alulról se érje őket annyira a hideg. Erre akár egy hungarocell tábla is tökéletes megoldás lehet.
A növényeket le is takarhatjuk, de vigyázzunk rá, hogy a szellőzés azért megoldott legyen. A takarást csak akkor vegyük le, amikor eljön a tavasz és már egészen biztosan nem lehetnek fagyok.
Néhány, a hideget jobban tűrő növény esetében az első fagyok jót tesznek, mivel a növényeket immunisabbá teszik a külső hatások ellen, és elpusztítják a cserép földjében élő kártevőket is. Természetesen ügyeljünk rá, hogy a nagyon érzékeny növények, mint például a hibiszkusz vagy az orchidea, semmi esetre se maradjanak kint, amikor fagyok jönnek.
Nem mindegy, mikor és hogyan költöznek be a növények
A trópusi szobanövények esetében természetesen nem szabad túl sokat várni, és amint kezd hűlni a levegő, védett helyre kell őket vinni. Azonban a többi, nyárra a kertben tartott szobanövény esetében ez nem így van.
A hibiszkuszok esetében oda kell figyelni, hiszen 10 Celsius-fok alatt már le fognak hullani a leveleik. Azonban sok növény esetében, ha túl korán kerülnek be az otthonunkba, nagyon sok kártevő maradhat rajtuk életben, és károsíthatja őket egész télen át, hiszen igazán jól fogják érezni magukat a kártevők is az otthonunk melegében.
Arra is ügyeljünk, hogy a beteg növények, ha meleg helyre kerülnek, még gyorsabban adhatják át a fertőzést a többi növénynek. Így a beteg növényeket kezeljük és tartsuk távol az egészséges növényeinktől. Ez a helyzet a kártevőkkel is, így alaposan nézzük át a növényeinket, mielőtt bevisszük őket. Nem árt, ha a gyanú esetén lepermetezzük a növényeket rovarirtó szerrel. Miután ezt megtettük, várjunk egy napot, és csak azután kerüljenek be a növények, hogy egészen biztosan kártevőktől mentesen teleljenek.
Itt tartsd télen a növényeket
Az is nehéz kérdés, hogy hol teleljenek át a növények. Ha a szobanövényeink kerültek ki a kertbe nyárra, és visszahozzuk őket télre, akkor kerülhetnek a szokásos helyükre az otthonunkba.
A trópusi növényeknek télen is szobahőmérsékletet, vagyis körülbelül 22-25 Celsius-fokot kell biztosítani, ahol nem csak meleg van, de kellő fény is éri őket. Kiváló lehet számukra a nappali, illetve, ha van télikertünk, vagy egy beépített verandánk, ott egészen biztosan jól fogják érezni magukat.
Egyes növényeknek hidegházi körülményekre van szüksége télen, vagyis arra, hogy 5-12 Celsius-fok között lehessenek. Ilyen például a rozmaring, a leander, a különféle kaktuszok és pozsgások, de a citrusféléket szintén hasonló módon kell teleltetni.
A pálmák nagy többsége, így például a legyezőpálma is, 13-17 Celsius-fokot igényelnek télen, de hasonlóan vannak ezzel a mályvarózsák és a broméliák is.
Habár nem egyszerű megtalálni a tökéletes teleltetési helyet, különösen akkor, ha sok növényünk van, fontos, hogy ez a hely világos legyen, és semmi esetre se legyen fagyos. A pince, a garázs és a lépcsőház is jó megoldás lehet, ha kellő fény jut be.
Fontos, hogy ilyenkor már csak ritkán öntözzük a növényeket, és ne tápoldatozzuk őket, azonban kiszáradni ne hagyjuk. Ha pedig nincs elég helyünk a növényeink teleltetésére, akkor számos kertészet nyújt lehetőséget a növényeink teleltetésére.
A muskátlit is teleltetni kell
A muskátli nagy népszerűségnek örvend, és ha nem szeretnénk minden évben újakat vásárolni, érdemes gondoskodni a teleltetéséről. A muskátli az enyhébb, rövid ideg tartó fagyokat még túl tudja élni, de nem érdemes tartósan kint hagyni, mert akkor egészen biztosan nem díszítheti jövőre az ablakainkat.
A muskátlit meg kell védeni a téli hidegektől. Fotó: Shutterstock
A muskátlikat akár szobanövényként is nevelhetjük télen. Ehhez világos helyet keressünk nekik, hogy ne nyúljanak meg a fény keresése közben. Fontos az is, hogy ne kapjanak huzatot. Természetesen a teleltetés előtt át kell nézni a muskátlikat is, és ha szükséges, a betegségek és a kártevők ellen kezelni kell őket.
Mielőtt bevisszük a muskátlit, metsszük vissza az egyharmadukra, majd alaposan öntözzük meg és hagyjuk megszáradni a földjüket. Ne a fűtésidény alatt vigyük be a muskátlit, hanem már előtte, hogy hozzászokjon a klímához.
Ha nem szobanövényként szeretnénk nevelni őket, akkor a metszés után húzzunk egy papírzacskót fejjel lefelé a muskátlikra, és költöztessük le őket a pincébe. Hetente nézzünk rájuk, és ha száraznak tűnnek, kicsit öntözzük meg őket. Azonban, óvakodjunk tőle, hogy az öntözés alatt víz érje a növényt. Csak a talajt öntözzük, és a papírzacskó addig ne kerüljön vissza a muskátlira, amíg a növény teljesen meg nem szárad.
De akár úgy is át lehet telelteni a muskátlit, hogy kiemeljük őket a talajból, visszametsszük körülbelül a felére, majd a gyökerekről lerázzuk a földet. Ezután fejjel lefelé kössük fel a muskátlikat, vagy helyezzük őket papírzacskóba. Hetente ellenőrizzük a növényeket.
Körülbelül hat héttel az utolsó várható fagy előtt már helyezzük a növényeket indirekt napfénybe. Ha a gyökeres teleltetést választottuk, áztassuk be a gyökereiket néhány órára, mielőtt újra elültetnék őket. A növények mindig tiszta földbe kerüljenek, ne ültessük őket vissza a korábbi talajukba. Azt önstük ki a cserépből, fertőtlenítsük ki a cserepet, hagyjuk megszáradni és töltsük fel a muskátli részére megfelelő földdel.
Ekkor már kaphatnak tápot is, így pár héten belül meg fognak jelenni rajtuk az első levelek. Amikor már egészen biztosan nem lesznek fagyok, kikerülhetnek a kertbe.
Mindenkinek növényekben gazdag tavaszt kívánunk!