Nincs karácsony mézeskalács nélkül
A mézeskalács a karácsonyi ünnepi időszak egyik hagyományos édessége. Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy honnan ered. Hazánkban már az aquincumi ásatásoknál is találtak több mézeskalácssütésre használt égetett cserépformát, Bécsben pedig 1368-ban már név szerint is említenek két mézeskalácsost.
A mézeskalács története hazánkban
Magyarország méhészetének 11. századi írott nyomai vannak. Egy 16. századi irat utal "mézes báb"-ra. Mai ismereteink szerint az első magyarországi mézeskalácsos céh 1619-ben alakult Pozsonyban, de Kassa is mézeskalácsos központnak számított a 17. században.
1713-ból ismert a debreceni mézeskalácsosok céhének szabályzata, és Debrecen az egyik legjelentősebb város, ahol évszázadok óta kiváló minőségben készítik a mézeskalácsot.
A régi időkben a méz volt az egyetlen édesítőszer, melyből hosszan eltartható és tápláló süteményt lehetett készíteni. A méz drágasága miatt csak ünnepi alkalmakkor készítettek belőle süteményt. Az 1200-as évektől kolostorok készítettek vallásos tárgyú figurákat, életképeket, majd később "mézesbábos" céhek alakultak, melyek míves díszítéseket készítettek rá, így kedvelt ajándékká vált. A mézeskalácstermékek készítése és fogyasztása a cukor megjelenésével kezdett csökkenni.
Ajándéknak is nagyszerű – fotó: Pixabay
A mézeskalács formázása régen
A mézeskalácshoz használt formák keményfából készültek, és ütőfának nevezték őket. Ezeket az eszközöket kézművesmesterek vagy segédjeik faragták. A legjellegzetesebb formák: tányér, huszár, pólyás baba, szív, majd a XIX. századtól megjelentek a híres betyárok ábrázolásai. A nagy, színes, tükrös szívek a parasztfiatalság szerelmi ajándékai közé tartoztak. A 17. és 18. században ötvösök és más iparosok fémből készítették a részletgazdag formákat.
A mézeskalácsnak nem csupán karácsonykor volt aktualitása, az év bármely szakaszában szívesen vásárolták az emberek. A búcsúkból egy idő után nem hiányozhattak a mézeskalácsszívek tükörrel a közepükön.
A mézeskalács a mesékben is megjelent, illetve a századok alatt a díszítésnek jelképi rendszere alakult ki.
A mézeskalács szív, huszár, kard, baba és egyéb formák a mai napig kedvelt vásári ajándékok.
Forrás: 24.hu
Indexkép: Pixabay