Minden évben egyre több titokra derül fény az állatok világában, különösen a kommunikációjuk terén. Tudjuk például, hogy az elefántok dübörgéssel és fülükkel köszönthetik társaika, vagy hogy az Új-Zéland két szélén élő palackorrú delfinek „dialektusa" annyira eltérő, hogy nehezíti a köztük lévő kommunikációt.
De vajon képesek-e egyes állatok megtanulni más fajok „nyelvét"? Ez az egyik legizgalmasabb kérdés, amire a tudósok keresik a választ. Bár klasszikus értelemben vett nyelvről nem beszélhetünk, hiszen az állatok kommunikációja nem hasonlít az emberi beszédhez, az utánzás képessége mégis kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban.
Madarak, akik másokat „megértenek"
Ha egy faj hangjának utánzásáról van szó, a madarak az abszolút éllovasok! Egyes énekesmadarak például képesek felismerni más fajok hívásait, ami kifejezetten hasznos lehet számukra hosszú vándorlásuk során. A magányosan vonuló madarak így könnyebben tájékozódnak, és jobban megvédhetik magukat a ragadozóktól.
A kutatók azonban olyan eseteket is megfigyeltek, amikor a madarak nemcsak megértik mások hangját, hanem vissza is élnek ezzel a képességükkel.
A szuahéli drongók mesterei a megtévesztésnek
Thomas Flower, a kanadai Capilano Egyetem biológusa szerint a szuahéli drongók különösen ravasz technikát fejlesztettek ki a túlélés érdekében. Ezek az apró madarak képesek leutánozni a szurikáták riasztójelzéseit, így pánikot keltenek közöttük. A megriadt szurikáták azonnal elmenekülnek, hátrahagyva élelmüket – amit aztán a drongók szépen elcsennek.
Ez azonban nem minden! Amikor a szurikáták kiismerik a trükköt, a drongók egyszerűen más állatok figyelmeztető hangjait kezdik el utánozni, így biztosítva, hogy be tudjanak csapni új prédákat is.
A tudósok azt még nem tudják, hogy a drongók tudatosan csapják be a többi állatot, vagy csak ösztönösen ismétlik a számukra hasznos hangokat, ami élelemhez juttatja őket.
Forrás: 24.hu
Indexkép: Pixabay