Hogyan éri meg? – Kukorica Agroinform webináriumon Dr. Szűcs Péter, a Limagrain Hungária Kft. kukorica és napraforgó termékmenedzsere "LG kukorica hibridek, a hazai klimatikus viszonyokra nemesítve" címmel tartott előadást.
Kiemelte, hogy Limagrainnél az európai kukoricanemesítés 5 zónában és programban történik. Ezek a zónák nem élesen határolhatók el, hanem átfedésben vannak egymással. Magyarország a 4-es (FAO 330-500 kukoricák dominálta) programba tartozik, amelynek a Csongrád vármegyei Zsombó a legfontosabb, központi nemesítőállomása. Ugyanakkor a hibrideket és a vonalakat nemcsak itt, hanem az ország különböző pontjain is tesztelik.
Dr. Szűcs Péter, a Limagrain Hungária Kft. kukorica és napraforgó termékmenedzsere – Fotó: Agroinform
A klímaváltozás hatására Magyarország száraz és meleg időjárású területté válik. A 2022-es történelmi aszály után, 2023-ban az ország délkeleti területein volt jelentős a szárazság, 2024-ben pedig annak ellenére, hogy nagyon jól indult a szezon, a végére ismét nagyfokú volt az aszály. Igaz, idén szerencsésen, már a virágzás és a megtermékenyülés után jött az aszály, így az országos termésátlag becsült értéke 5,6-5,7 t/ha – részletezte.
Mit kell tudni a Danubia projektről?
A Danubia projekt jelenleg a Limagrain legfontosabb kukoricanemesítő projektje. Ebből születnek a Danubia kukoricahibridek. Közös jellemzőjük, hogy a Duna menti országokban (Szlovákiában, Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, Romániában) nemesítik és tesztelik ezeket a hibrideket és vonalakat. Ezeken a területeken nagyon jó eredményeket érnek el ezek a hibridek a különböző regisztrációs kísérletekben, illetve a saját kísérletekben is, hiszen a nemesítéskor kiemelt szempont a helyi viszonyokhoz való alkalmazkodás – hangsúlyozta.
Elmondta, hogy a nemesítők 10 évvel ezelőtt már visszanyúltak a kiindulási genetikai anyaghoz. Négyféle genetikai kör van, amit minden nemesítőház használ, a Limagrainnél 10 éve váltás történt. Új genetikára tértek át, amelynek egy része az általánosan elérhető, nemesítőházakban használt genetika, a másik része viszont csak a Limagrain számára elérhető, helyi genetikai forrás, amely a helyi nemesítés során alakul ki. Ennek hatására olyan hibridekkel tudják a vevői igényeket kielégíteni, amelyek nagyon jó termésstabilitással, nagyon jó terméspotenciállal és kiváló szárazságtűréssel rendelkeznek. Ezek a kukoricák homogén állományt nevelnek. A csőméret és a csőkötés magassága kiegyenlített.
A kukoricák új generációjának értékmérő tulajdonságai közül felhívta a figyelmet a kukoricanövény szárára és gyökérzétre, a csövekre, amelyek nem olyan hosszúak, de vastagok és vékony a csutkája. Átmérőn nem ritka a 18-20 szemsor, szép, mélyen ülő szemei vannak. A tavaly bevezetett hibridek tapasztalatai alapján az 1000 mag tömeg is jó szinten áll.
Megosztotta, hogy a termelők között végzett elégedettségi felmérés alapján a Danubia hibridekről az a visszajelzés érkezik idén, hogy "kevésbé voltak toxinosak", mint a konkurens hibridek.
Melyik Danubia hibrid kapható már?
Előadásának végén dr. Szűcs Péter bemutatta a két Danubia hibridet. Az LG 31.350 kitűnik a szárazságtűrő-képességével a Danubia hibridek közül, valamint a portfólióból is. Mezoparcellás kísérleti eredményekből az derült ki, hogy 9 t/ha terméshozammal a legjobb volt. Az LG 31.380 ugyancsak jellemző a kiváló aszálytűrés, ám emellett az éréscsoportja okán is a terméspotenciáljával tűnik ki a portfólióból. 2023-ban a fejlesztői kísérletekben a versenytársakhoz képest kiemelkedő eredményt hozott.
Felvillantotta, hogy idén jön a harmadik Danubia hibrid az LG 31.400, amelynek ugyancsak jellemzője a kiváló szárazságtűrés, a nagyon jó terméspotenciál és a nagyon jó termésstabilitás.
Az "LG kukorica hibridek, a hazai klimatikus viszonyokra nemesítve" című előadás prezentációja itt érhető el.
Az előadást itt lehet visszanézni:
További információ: