A lóherének is nevezett vöröshere évszázadok óta fontos növénye a magyar és a közép-európai vetésszerkezetnek.
A magjából készült olaj tokoferol-vegyületeket, valamint flavonoidokat tartalmaz – fotó: pixabay.com
A növény gyógyhatása szintén régóta ismert, nálunk többek között menopauzális tünetek, illetve szív- és érrendszeri betegségek kezelésére használták.
A „Food Innovation and Advances" folyóiratban a közelmúltban megjelent cikk – a finn Turkui Egyetem kutatásai alapján – elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy a többnyire szálastakarmányként alkalmazott és nitrogén-megkötő tulajdonságáért termesztett vörösheréből telítetlen zsírsavakat és hasznos mikrobákat magas arányban tartalmazó, antioxidáns és rákellenes hatású olajat is lehet sajtolni.
Ez a tokoferol-vegyületeket, valamint flavonoidokat tartalmazó szerves olaj a humán gyógyászatban kiválóan hasznosítható, többek között szív- és érrendszeri betegségek kezelésére.
Dr. Baoru Yang, az Egyetem vezető kutatója hangsúlyozta, hogy – úgynevezett metabolomikai technikák alkalmazásával – ez volt az első, nemzetközileg is úttörő elemzés, amely részletesen feltárta a vörösheréből készült olaj összetevőit és tulajdonságait.
A gyógyászatban való alkalmazás előtérbe kerülése Európa-szerte alapvetően módosíthatja a vöröshere felhasználási területét, illetve célját, és javíthatja termesztésének hatékonyságát, és így ez a növény a gyógyszeripar fontos alapanyagává válhat.
Forrás: phys.org