Legyen szó önkéntes nyugdíjpénztárról, lekötött betétről, vagy épp bármilyen egyéb megtakarításról, befektetésről, az egyik legfontosabb szempont, hogy melyik módozattal érhetünk el stabil hozamot.
Cél, a stabil hozam elérése – fotó: pixabay.com
Különösképp így van ez, az amúgy arányaiban mérsékelt kamatot biztosító, ámde kifejezetten kockázatmentes megoldások esetében. Az ÖNYP egyike annak a három nyugdíjcélú öngondoskodási formának, amelyre adójóváírás formájában állami támogatást vehetünk igénybe. Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy napjainkban 28 különféle nyugdíjpénztár érhető el hazánkban, ezek közül kiválasztani a számunkra legmegfelelőbbet pedig nem épp a legegyszerűbb feladat.
Szerencsére független pénzügyi szakértők segítségével könnyedén úrrá lehetünk ezen a problémán. A Grantis is sokat tud segíteni az önkéntes nyugdíjpénztárak összehasonlításában. Az oldalon található táblázat segítségével ugyanis könnyedén összevethetjük a legfontosabb jellemzőket, ami nagyban leegyszerűsíti a szóba jöhető konstrukciók számának leszűkítését.
Milyen esetekben célszerű az önkéntes nyugdíjpénztár mellett dönteni?
Noha ma már valóban rengeteg öngondoskodási forma közül választhatunk, okkal számít az ÖNYP az egyik legnépszerűbb alternatívának és nem véletlenül van egymilliónál is több tagja Magyarországon.
Míg ugyanis például a nyugdíjbiztosítás többek közt az egyedi feltételeinek és a csatolt kockázatviselési szolgáltatásnak köszönheti elterjedését, addig a pénztári alternatíva egész más előnyöket sorakoztat fel. Elsőként azt érdemes szem előtt tartani ezzel a módozattal kapcsolatosan, hogy nem igényel szinte semmiféle pénzügyi ismeretet a használata. Csomagonként jellemzően 2-6 különféle portfólióból választhatjuk ki a számunkra legoptimálisabbat, ezek mind a vállalt kockázat mértékét, mind pedig az elérhető kamat nagyságát tekintve eltérőek.
Mindemellett az önkéntes nyugdíjpénztárak kifejezetten olcsó előtakarékossági megoldásnak mondhatók, a Teljes Költségmutató – azaz a TKM – a 2023-as adatok alapján 10 éves futamidő mellett nagyjából 1,6 százalék körül mozgott, míg 30 éves intervallumot tekintve már 1 százalék alatti volt. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az éves befizetéseink 20 százalékáig, de maximum 130 ezer forintig adójóváírásra is jogosultak vagyunk, az látszik, hogy az ÖNYP egy stabil hozamot garantáló, biztonságos megtakarítási eszköz, aminek helye lehet szinte bármilyen befektetési portfólióban. Azt azonban ne felejtsük el, hogy 10 évig semmiképp sem férhetünk hozzá a pénzünkhöz és mivel nem jár különösebb retorzióval a befizetés szüneteltetése, az önkéntes nyugdíjpénztár nem ösztönöz igazán a megtakarításra.
Rövidtávra remek megoldást jelenthet a lekötött betét
Kétségtelen, hogy pénzügyeink vonatkozásában kardinális hosszú távlatokban gondolkozni, ám időnként megeshet, hogy csak pár hónapra kell biztonságban tudnunk egy nagyobb összeget. Ilyenkor a lekötött betét kiváló alternatívát nyújt, hiszen a kockázatmentesen elérhető banki megtakarítások közül rendszerint ezzel érhető el a legmagasabb kamat. Mielőtt azonban határoznánk, feltétlenül érdemes áttanulmányozni az egyes pénzintézetek ajánlatait, hiszen jellemzően a kisebb bankok jobb ajánlatokat biztosítanak.
A BiztosDöntés weboldalán bővebben is kifejtik ennek a jelentőségét a lekötött betéteknél. Ne felejtsük el azt sem, hogy időnként az apróbetűs részekben rejlik a lényeg. Például sok ajánlatnál a nagyobb hozam bizonyos extra szolgáltatások – kártyahasználat, jövedelemérkeztetés – meglétéhez kötött, viszont ha kifejezetten rövid távlatokban gondolkodunk, akkor nem biztos, hogy megéri ezeket igénybe venni. A legbiztosabb az, ha egy lekötött betét kiválasztásához is független pénzügyi szakértő segítségét kérjük.