Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szombaton a minisztérium Facebook oldalára feltöltött videójában.
Czepek Gábor hozzátette, hogy az ország energiaszuverenitásának szempontjából kulcsfontosságú a tárolókapacitások kérdése.
"Az atom mellett ugyanis a napenergiára támaszkodunk leginkább, ami viszont időjárásfüggő és nem feltétlenül akkor termelődik, amikor felhasználnánk" – mondta.
Ismertette, hogy a most futó pályázatokban összesen 260 milliárd forinttal támogatják az energiatárolók telepítését: csaknem 100 milliárd forinttal az ipari energiatárolókét, és mintegy 160 milliárd forinttal a vállalkozások és családok ilyen fejlesztéseit.
A villamosenergia-hálózat terhelhetőségét javító, rugalmasságát növelő fejlesztések új korszakába lépett Magyarország 2024-ben – fotó: pixabay.com
Kitért az energiaszektor zöldítésére is, amelyben az államtitkár szerint Magyarország kifejezetten jól áll. Példaként említette, hogy 2022 óta a duplájára nőtt az ország teljes napenergia-termelő kapacitása és "flottul halad" a tárolók ügye is: jövőre megduplázzák a tárolókapacitást, 2026-ra pedig a jelenlegi húszszorosára növelik.
Azt szeretnék elérni, hogy 2030-ra legalább 1 gigawattnyi tárolókapacitás álljon rendelkezésre Magyarországon.
"A szolnoki beruházás is ahhoz járul hozzá tehát, hogy hazánk energiaellátása minél tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb és olcsóbb legyen, hiszen ez szükséges a mindennapi jólétünkhöz és a gazdaságunk versenyképességének erősítéséhez" – jelentette ki Czepek Gábor.
Az Energiaügyi Minisztérium a videóhoz fűzött közleményében úgy fogalmazott: a villamosenergia-hálózat terhelhetőségét javító, rugalmasságát növelő fejlesztések új korszakába lépett Magyarország 2024-ben.
A zöldenergia hasznosítást élénkítő intézkedések közül a hálózati integrált energiatárolást ösztönző programban már tavaly megszülettek a támogatói döntések.
A 33 milliárd forintos állami hozzájárulásnak köszönhetően 13 helyszínen összesen 38 megawatt összteljesítményű tárolót telepítenek. A fejlesztések a tervezett ütemezés szerint 2025 nyarára fejeződnek be – írták.
A legnagyobb projektben az átviteli rendszerirányító MAVIR 15 milliárd forintos támogatással 20 megawattos tárolót épít Szolnoknál, amely elkészültekor a legnagyobb hazai létesítmény lesz
– tették hozzá.
A villamosenergia rendszerszintű tárolási kapacitásának bővítését segítő másik pályázat 62 milliárd forintos keretösszeggel idén februárban nyílt meg. A támogatói döntések alapján mintegy félszáz ipari energiatároló létesülhet Magyarországon.
A nyertes pályázatok együttesen lefedik a kiírásban megcélzott 440 megawatt kapacitást. A támogatott vállalatoknak, szervezeteknek legkésőbb 2026 tavaszáig kell elkészülniük az új berendezések telepítésével, hálózatba kapcsolásával. A pályázat több projektjében is a szolnokit felülmúló kapacitású berendezéseket telepítenek majd – írta az EM.
Indexkép: pixabay.com