A Duna Komárom-Esztergom vármegyei szakaszán és a bajai Sugovicán is busák tömeges pusztulását észlelték a horgászok és a halőrök – írta meg a pecaverzum.hu. A helyi horgászegyesületek – élükön a Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetségével (KEMHESZ) – azonnal megkezdték a haltetemek begyűjtését és elszállítását.
Több mázsa haltetem egy nap alatt
Schmidt-Kovács Bence, a Kemhesz szakmai igazgatója elmondta, hogy már április 19-én öt mázsa haltetemet szedtek össze munkatársaik az esztergomi sódergödörnél. A pusztulás főként a mellékágakat és öblöket érinti, ahol a szél egy helyre sodorja a felmelegedő vízből felúszó tetemeket.
A tetemeket az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt.-nek adták le, a halőrök pedig továbbra is folyamatosan járják a partszakaszokat, hogy megelőzzék a további problémákat. A szakember arra kérte a horgászokat, hogy ha elpusztult halat találnak, azt haladéktalanul jelentsék be a szövetségnek.
Biológiai szelekció – természetes tavaszi jelenség
A tömeges pusztulás oka a természetes biológiai szelekcióban keresendő. A tél végére a halak immunrendszere legyengül, ezáltal fogékonyabbá válnak a betegségekre. Az elöregedett és legyengült példányok így gyakran nem élik túl a tavaszi változásokat.
A busák esetében ez a jelenség különösen látványos lehet, mivel nagyobb populációk élnek egyes vizekben. A hideg vízben előforduló táplálékhiány tovább súlyosbítja a helyzetet, így rövid időn belül tömeges elhullások történhetnek.
Sugovica: önkéntes mentőakció
A Sugóparti Hírek beszámolója szerint Baján, a Sugovicán is hasonló a helyzet. Április 19-én olvasói fotók kerültek nyilvánosságra, amelyek a part mentén heverő haltetemeket ábrázolják. Az Aranyhal Baja Sporthorgász Egyesület elnöke, Várszegi Ildikó és társadalmi halőr kollégája, Hollósi Zsolt saját kezűleg gyűjtöttek össze harminc busát a strandi területen, amelyeket zsákokba helyezve szállítottak el.
Várszegi Ildikó felhívta a figyelmet arra, hogy ilyenkor sokszor nincs jelen hivatalos vízügyi vagy strandüzemeltetői személyzet, így a helyiekre hárul a feladat. Mint mondta, tavasszal rendszeresen előfordulnak ilyen esetek, a vízben élő és elhullott halak pedig jogilag az állam tulajdonát képezik.
Indexkép: KEMHESZ Facebook-oldala