Fekete Zsombor, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gazdálkodó a területei 10 százalékán vetett 2024-ben kukoricát, ami így is sok a térség többi gazdálkodójához képest. Szolnok térsége ugyanis az ország leginkább aszálynak kitett területe, így a kukorica termesztése mára rendkívül kockázatossá vált, sokan fel is adták.
Fekete Zsombor nem adta fel a kukoricatermesztést. Csak a megfelelő hibridet kellett megtalálni! – Fotó: Fekete Zsombor (Ószanda Kft.)
Fekete Zsombor azonban az ideális vetésforgó és a takarmány-alapanyag biztosítása miatt mégsem mondott le róla, viszont olyan hibridet választott, amellyel minimalizálhatja a rizikót. Az LG 31.350-es Danubia kukoricahibriddel 9,5 tonnás hektáronkénti eredményt ért el az ország legszárazabb vidékén 2024-ben 45 hektár átlagában.
"Több mint 400 hektáron gazdálkodunk rendkívül változatos talajadottságok mellett. A kukoricát általában a vízpartokhoz közeli, réti-öntéstalajokra vetjük. Átlagosan 20-24 AK-érték jellemzi a területeinket, ami kedvező, de sajnos az utóbbi évtizedben a csapadék nagyon rossz eloszlása miatt a kukorica termesztésében ott van a hatalmas bukás esélye is" – mondta a gazdálkodó.
Mivel kevés gazda foglalkozik már kukoricával, így alig találni szárítóüzemet a térségben, ezért választottak olyan, viszonylag rövid tenyészidejű hibridet, ami szárítás nélkül is tároláshoz megfelelő nedvességtartalommal takarítható be.
Hosszú távon a Limagrain alacsony FAO számú hibridjeivel 8 tonnás átlagtermést el lehet érni tapasztalatai szerint, amivel a jövedelmezőséget fenn lehet tartani. 2024-ben a kukoricavirágzásig tökéletes volt a csapadékeloszlás, az utána következő aszályos időszak és a gyapottok-bagolylepke kártétele miatt volt némi terméscsökkenés.
"Hosszú évek alatt kitapasztaltuk, hogy a túlzó elvárások kerülése mellett, elfogadva a területi adottságokat és kiválasztva egy olyan hibridet, ami olcsón, jó eredményt tud hozni, jövedelmezővé tudjuk tenni a kukoricatermesztést" – foglalta össze Zsombor, hogy miért pont az LG 31.350 hibrid mellett döntöttek.
Jókor érkezett a csapadék 2024-ben – Fotó: Fekete Zsombor
Termesztéstechnológia röviden
- Az elővetemény őszi árpa volt.
- A talajt őszi káposztarepcének készítették elő mélylazítóval, majd azt követően a talaj lezárásával, de csak kis területen vetették végül, azt is az AÖP vállalás miatt. (Végül a repce nem kelt ki). Ősszel nehéztárcsával nyitották meg újra a talajt.
- Tavasszal kompaktorozással folytatták a talaj előkészítését.
- Két héttel a vetés előtt hektáronként egy mázsa karbamidot és másfél mázsa komplex műtrágyát dolgoztak be.
- A vetésre április 14-15-én került sor 70 ezres tőszámmal.
- A vetés után rovarölő szeres kezelést és gyomirtást kapott az állomány.
- 4-6 leveles korban cinkes, kénes lombtrágyával és biostimulátoros kezeléssel látták el a kukoricát.
- Körülbelül egy méter magas volt a kukorica, amikor hektáronként 120 kiló pétisót juttattak ki, sorközműveléssel bedolgozva.
- A betakarításra szeptember első hetében került sor, 11,5%-os nedvességtartalommal, 9,5 tonna/hektár hozammal.
A betakarítás után ezt a kukoricát nem kell a szárítóba vinni – Fotó: Fekete Zsombor
Extrém jó vízleadó képesség
A gazdálkodó az LG 31.350 Danubia hibrid erősségei közül leginkább a kifejezetten jó vízleadó képességet emelte ki, ami lehetővé teszi, hogy a szárítás költségével ne kelljen terveznie a kukoricatermesztés során. "A végeredmény pedig magáért beszél: szép, piacos kukoricacsövek, rendkívül jó szem-csutka aránnyal. A termelési költségeket a Limagrain hibridjeivel úgy tudjuk alacsonyan tartani, hogy közben nem kell lemondanunk a termésbiztonságról" – zárta gondolatait a gazdálkodó.