A füge mostanában nagyon közkedvelt a kertekben. Nem is véletlen, hiszen nem igényel túlságosan nagy szakértelmet, azonban, ha tudjuk a füge apró kis titkait, és jól érzi magát nálunk, bőséges és finom termést hoz.

De hiába nem igényel túl sok törődést a füge, ha tél előtt nem gondoskodunk róla, könnyen elfagyhat. Ez pedig azért nagyon rossz hír, mert akkor jövőre kezdhetjük a nevelgetését teljesen elölről. Ezért is fontos, hogy már az ültetésénél legyünk résen, és óvjuk meg a téli hidegektől.

Így védd meg a fügét télen

A téli hidegektől már akkor meg tudjuk védeni a fügét, amikor ültetjük. Fontos, hogy szélvédett, napos, lehetőleg déli fekvésű helyet kapjon a kertünkben. Amikor pedig eljön az ősz, és a füge levelei lehullanak, téliesítsük a fügét.

füge fügefa

A füge télen számít a segítségünkre. Fotó: Shutterstock

Ez leginkább a fiatal fügék esetében fontos, de az idősebbeknek sem lesz ellenére a téli védelem. Ehhez vegyük körbe a bokrokat kukoricaszárral vagy dróthálóval, és tegyünk az ágak közé szalmát, vagy száraz falevelet. Ezután pedig takarjuk be a fügefát szövettel, melyet a kertészeti boltokban tudunk beszerezni.

Amikor pedig eljön a tavasz, és már biztosan nem kell fagyokra számítani, vegyük le róla a takarást. Ha a takarás ellenére találunk a fügén elfagyott ágakat, lombfakadás után vágjuk le azokat. Ha nem védtük a fügét, és a tövéig fagyott meg, akkor se essünk kétségbe, hiszen tavasszal ki fog hajtani, de ekkor elölről kell kezdenünk a nevelését.

Ezt tedd télen a konténeres fügével

Ha a fügét konténerben neveljük, könnyebb helyzetben vagyunk, és persze a füge is, mert a tél bejövetele előtt védett helyre tudjuk vinni. Ha nincs helyünk, akkor természetesen takarással is meg tudjuk védeni, de ilyenkor nem árt, ha a konténert is betakarjuk, és védjük a talajtól való hidegektől is, így felhelyezzük például egy hungarocell dobozra.

A konténeres fügét bátran teleltethetjük a garázsban vagy a pincében is. Fontos, hogy fagymentes helyen legyen, és kéthetente enyhén öntözzük meg, amennyiben a talaj ki van száradva. A fügét akkor vigyük be, amikor már az összes levele lehullott. Ne vigyük azonban túlságosan meleg helyre, hiszen a fügének ilyenkor nyugalom kell, hogy tavaszra újra formába tudjon kerülni. Ha pedig túlságosan meleg helyen tartjuk, megakadályozzuk ebben.

Csak akkor kerüljön ki újra a kertbe, amikor az éjszakai hőmérséklet tartósan 1-3 Celsius-fok fölé emelkedik. Ekkor fokozatosan szoktassuk hozzá a fügét a fényhez és a meleghez. Nem árt, ha van egy olyan helyiség, amelyik köztes megoldást jelenthet, és pár hétig itt tartjuk, mielőtt visszakerül a kertbe.

Erre ügyelj a füge nevelésénél

A füge nem válogatós, ha talajról van szó, azonban a vízre már annál inkább igényes. Ugyanis nem szeret kiszáradni, de a nyirkos talajt sem kedveli, így mindig annyi vizet kell neki adni, hogy ne száradjon ki, de ne is tocsogjon benne.

Ha pedig nem öntözzük, a gyümölcsei nem csak aprók lesznek, de le is fogja hullatni azokat, így hát érdemes odafigyelni rá. A trágyát és a gyomtalanítást is fontos megemlíteni a füge szempontjából, mert mindkettő hatására bőségesebb és jobb minőségű lesz a termés.

Érdemes házfal mellé ültetni, hiszen ott védve van a széltől, és egészen biztosan jól fogja érezni magát. Mivel a füge öntermékeny, nem szükséges hozzá porzópár. A füge júliusban kezd el érni, a gyümölcse pedig akkor tökéletesen érett, ha a szár felőli részén elkezd fehéredni, és nyomásra puhának tűnik. Ha csak félérett, vagy éppen éretlen, akkor nagyon kellemetlen az íze és tejnedvet ereszt.

Nem árt, ha olyan fajtát választunk, amelyik kifejezetten jól tűri a hideget. Jó választás lehet a Celeste, a Brown Turkey, a Chicago, vagy a Ventura. Ha úgy látjuk, sok a termés, feltétlenül karózzuk ki a fügefát.

Az őszi metszésről se feledkezz meg

Sokan úgy vélik, hogy a fügét nem kell megmetszeni, azonban ez nem így van. Rendszeres metszés esetén ugyanis nem csak a méretét, de a terméshozamát is javítani tudjuk. A metszetlen füge bokra ugyanis óriásira képes megnőni, és a talajból kinövő tavalyi hajtások oldalhajtásaiból jövőre tartóágak lesznek, amelyek újabb hajtásokat hoznak. Ezáltal minden évben egy-egy emelettel magasabb lesz a füge, emellett pedig egyre szélesebb is.

füge

A megfelelő metszés bőséges termést eredményez a fügénél. Fotó: Shutterstock

Az odalágak pedig idővel letörnek, míg a magasság megmarad, így nagyon sok füge veszik kárba, mert nem férünk hozzá. Ráadásul így télen sem tudjuk megvédeni a fagyoktól, hiszen nagyon nagy a mérete.

A fügét ősszel metsszük meg, amikor már nincsenek rajta levelek. Ha másfél méteres magasságon metsszük meg, akkor könnyen kezelhető lesz, és a szüretelése is jóval egyszerűbbé válik.

A metszés során, amennyiben meghagyunk néhány egyéves hajtást, úgy már tavasszal elkezd a füge gyümölcsöt hozni, így hosszabb lesz a szezonja. A füge a fiatal hajtásokon hozza a termését, ezért fontos, hogy ezek ne fagyjanak el télen, és nyár közepén már termés legyen rajtuk. Ha viszont csak a tavasszal induló hajtásokra bízzuk a gyümölcshozást, ősz előtt nem fogunk tudni fügét szüretelni. Ezért érdemes fiatal és idősebb hajtásokat is meghagyni a fügén.

A füge egészsége szempontjából is fontos, hogy a metszés során törekedjünk a fény és a levegő általi átjárhatóságára, így a termés is nagyobb biztonsággal fog beérni.

Ehhez a befelé növő ágakat vágjuk ki, azokkal együtt, amelyek keresztbe nőnek, hiszen ezek teszik sűrűvé a bokrot. A váza forma a legideálisabb a füge számára, így törekedjünk erre.

De a metszés után ne feledkezzünk meg a helyes sebkezelésről sem. Azért, hogy ne száradjanak vissza a lemetszett csonkok, legalább 5 cm-es csonkot hagyjunk. Az elfertőződés ellen pedig kezeljük a sebeket.Tavasszal is érdemes megmetszeni a fügét, hiszen ekkor távolítjuk el azokat az ágakat és hajtásokat, amelyek mégis lefagytak a télen.

Ha sok a füge, készíts belőle befőttet

A befőtthöz szükség lesz 2 kg zöld fügére, 2 kg cukorra és szalicilre.

Először is alaposan mossuk meg a fügét, majd szurkáljunk meg minden gyümölcsöt egy villával, és tegyük egy fazékba. Adjuk hozzá a cukrot és annyi vizet, hogy az elfedje a gyümölcsöket, és forraljuk fel az egészet. Miután felforrt, egy órán át főzzük tovább, lassú tűzön, fedő alatt. Amint elkészült, tegyük bele a fügét steril befőttes üvegekbe, de a levét még ne öntsük rá, hanem tegyük rá üvegenként a késhegynyi szalicilt a fügére, majd ezután öntsük fel a levével az üvegeket úgy, hogy az teljesen elfedje a gyümölcsöt. Jól zárjuk le az üveget, és kerüljön száraz dunsztba.

A száraz dunszt esetében fontos, mindig forrón töltsük az eltenni valót a befőttes üvegekbe, majd csomagoljuk be azokat újságpapírba, tegyük őket egymás mellé, és takarjuk be takarókkal, párnákkal, hogy melegen tudjuk tartani. Így fognak majd kihűlni, körülbelül 3 nap alatt. Utána kerülhetnek az üvegek hűvös, fénytől védett helyre.

Ezért együnk fügét

A fügének nem csak a gyümölcse, a levele is nagyon hasznos. A belőle készült tea segít kordában tartani a vérnyomást, kiváló övsömör, májcirózis, szemölcsök, magas vérnyomás, gyomorfekély, és különböző bőrbetegségek ellen is. A fügelevél tea gazdag antioxidánsokban és kalciumban, illetve hashajtó hatással is bír.

Ezen kívül tartalmaz magnéziumot, rezet, mangánt, A-, B, C-, és K-vitaminokat, cinket, folsavat és nátriumot. A fügefa leveléből készített tea csökkenti a vércukorszintet is. Sőt, a füge friss leveleit összeturmixolva hatásos pakolást készíthetünk a pattanások ellen.

A füge gyümölcse nem csak finom. Remek emésztési zavarok esetén, de köptetőszerként is alkalmazzák, légúti panaszok enyhítésére. Enyhíti az afták okozta kellemetlen érzést, szénhidrátokban gazdag, kitűnő tápanyagforrás, amely rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.

Jelentős az A-, B1- és B2 vitamin tartalma, emellett  antioxidánsokban is bővelkedik. Magas C-vitamin, kalcium, nátrium és vastartalma, továbbá frissen fogyasztva kálium- és magnéziumtartalma is jelentős. Ezen kívül található még benne pektin, rostanyagok, fehérjék és szerves savak..

Fügében gazdag kertet kívánunk!