A cirok – mint a kukorica szárazságtűrő alternatívája – egyre hangsúlyosabb szerepet kap a hazai mezőgazdasági termelésben. Terjedésével párhuzamosan azonban egyre nagyobb figyelmet kapnak termesztéstechnológiai sajátosságai, különösen a gyomirtás kérdése – írja  a nak.hu.

A cirok lehetőséget kínál a gazdálkodók a vetésforgó bővítésére

Mivel a cirok kezdeti gyomelnyomó képessége gyengébb, mint más gabonaféléké, a hatékony gyomirtási stratégia kulcsfontosságú a stabil és magas terméshozam eléréséhez. A nak.hu az áttekintette a jelenleg elérhető preemergens és posztemergens készítményeket, azok felhasználási lehetőségeit és korlátozásait, valamint a 2025-re vonatkozó új hatóanyagokat.

A gabonafélék közé sorolt cirok jelentősége az elmúlt években számottevően megnőtt Magyarországon és népszerűsége a jövőben is további emelkedésre számíthat. A cirok a kukorica szárazságtűrő alternatívájaként egyre nagyobb figyelmet kap, mivel ellenállóbb a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben, különösen aszályos időszakokban mutatja meg előnyös tulajdonságait. Ez a növény fontos lehetőséget kínál a gazdálkodók számára a vetésforgó bővítésére, illetve olyan termék előállítására, amely gyengébb adottságú termőhelyeken is képes stabil jövedelmet biztosítani.

A felhasználási cél és a termesztéstechnológia szerint több cirokfélét különböztetünk meg: szemes cirok, silócirok, seprűcirok, cukorcirok és szudánifű. A szemes cirok termése egyaránt hasznosítható emberi fogyasztásra, állati takarmányként, illetve bioetanol előállítására. A silócirok és a szudánifű pedig elsősorban az állattenyésztés takarmánybázisát gazdagítják – olvasható a nak.hu cikkében.

A felsorolt készítmények felhasználása kizárólag az engedélyokiratokban foglaltak szerint történhet – fotó: pixabay.com

A ciroktermesztés egyik legnagyobb kihívása a gyomok elleni hatékony védekezés

Ennek az az oka, hogy a növény kezdeti gyomelnyomó képessége gyengébb, mint a kukoricáé. A gabona sortávolságnál szélesebb sortávolságra (24-36 cm) vetett szemes cirok és a kukorica sortávolságra vetett cukorcirok vetésterületeket – a gyengébb gyomelnyomó-képessége miatt – mindenképpen gyomirtani kell. Az egyes fajok és fajták herbicid tűrőképessége hasonlít a kukoricáéhoz, de sok esetben annál valamivel érzékenyebbek.

Több alternatíva közül választhatunk cirok kultúrák esetében a vegyszeres gyomirtási eljárásokon belül a PRE/POST kezelésekre, mivel a késői kukoricavetésekkel egy időben, azaz május 10-e körül vethető kultúráról van szó. A preemergens és korai posztemergens védekezési technológiák hatékonyságához nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű bemosó csapadék.

A következő gyomirtó készítmények rendelkeznek engedéllyel cirok kultúrában:

Preemergensen (vetést követően azonnal) cirokban kijuttatható

Korai posztemergensen a cirok kelése után 3 leveles állapotig felhasználható

Korai posztemergensen a cirok 2 leveles állapotától 5 leveles fejlettségéig kijuttatható,

Posztemergensen, a cirok 3-6 leveles állapotában alkalmazható gyomirtó szerek

Magról kelő egyszikű gyomnövények

Successor 600,
Dual Next (petoxamid)

Successor 600,
Dual Next (petoxamid)

Magról kelő kétszikű gyomnövények

Pledge 50 WP,

Bridge Extra 50 WP (flumioxazin)


Delion,

Kalimba,

Kamba 480 SL(dikamba)

Peak 75 WG (proszulfuron)


Magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények

Akris SE (terbutilazin + dimetenamid-P)

Successor TX (petoxamid + terbutilazin)

Successor TX (petoxamid + terbutilazin)


Akris SE (terbutilazin + dimetenamid-P)

Magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények

480-Solo,

Banvel 480 S,

Banvel 4 S,

Bika 480 S,

Dikanna 480 SL,

Cadence 70 WG (dikamba)

Casper, Rosan (dikamba, proszulfuron)

Callam (tritoszulfuron + dikamba)

A felsorolt készítmények felhasználása kizárólag az engedélyokiratokban foglaltak szerint történhet. A felhasználásra és a hatékonyságra vonatkozó részletes információk a készítmények engedélyokirataiban találhatók.

További jogszerű lehetőségeket teremt a védekezésre az engedélyező hatóság, ugyanis cirokban az egyszikű gyomok ellen a későbbi, posztemergens fenológiai stádiumban engedélyezett készítmény eddig nem állt rendelkezésre. 2025. év elején megtörtént a Nic-It (nikoszulfuron) – posztemergensen (3 leveles állapottól 7 leveles állapotig) kijuttatható – gyomirtó szer kiterjesztése cirok kultúrára. Azonban ezt a készítményt kizárólag nikoszulfuron rezisztens cirokban lehet alkalmazni a magról kelő és évelő egyszikű gyomok (pl. fenyércirok) ellen, valamint magról kelő kétszikű gyomnövények ellen is hatásos.

2025. márciusában a Trinity (diflufenikan+pendimetalin+klórtoluron; származtatott engedélye a Legato Trio) gyomirtó szer engedélyokiratába is bekerült a cirok kultúra. A készítmény gyomnövények elleni jó hatékonyságának érdekében korai posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles fejlettségétől 3 leveles állapotáig, a magról kelő kétszikű gyomnövények szik-2 valódi leveles, míg a magról kelő egyszikű gyomnövények 1-3 leveles fenológiai állapotában kell kijuttatni az engedélyben meghatározott technológiának megfelelően.

Az S-metolaklór hatóanyagú készítmények visszavonását követően az engedélyezett gyomirtó szerek sok esetben nem használhatók (a terbutilazin hatóanyagot tartalmazó készítményekre vonatkozó háromévente egyszeri felhasználási korlátozás miatt), illetve jóval több bemosó csapadékot igényelnek ahhoz, hogy hatékony megoldást jelentsenek a magról kelő egyszikű gyomnövények elleni védekezésre.

Szükséghelyzeti engedélyek

Mindezek miatt a dimetenamid-P hatóanyagot tartalmazó Spectrum gyomirtó szer szükséghelyzeti engedélyt kapott az idei évben silócirok, szemescirok, seprűcirok, cukorcirok és szudánifű kultúrákban való felhasználásra. A készítmény 2025. április 1-től 2025. július 29-ig juttatható ki a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen, preemergensen (BBCH 00-08), vagy korai posztemergensen, a kultúrnövény 1 leveles állapotától 3 leveles állapotáig (BBCH 11-13). A készítmény elsősorban a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen hatékony. A magról kelő kétszikű gyomfajok ellen kombinációban javasolt alkalmazni. A Spectrum vagy bármely más dimetenamid-P hatóanyagot tartalmazó készítmény ugyanazon a területen kétévente csak egy alkalommal használható – olvasható a nak.hu cikkében.

Nemzetközi tapasztalatok (pl. Franciaország) alapján, a legnagyobb terméskiesést okozó egyszikű gyomfajok (kakaslábfű, köles és muhar fajok) elleni védekezésre a penoxszulam hatóanyag alkalmas akkor, amikor más készítményt a cirok már nem bír el. A kultúrában előforduló egyszikű gyomok ellen a későbbi, posztemergens fenológiai stádiumban engedélyezett készítmény nem áll rendelkezésre.

A penoxszulam hatóanyagú Viper gyomirtó szer szükséghelyzeti engedélyt kapott az idei évben szemes- és silócirok üzemi területeken, ahol a tavaszi preemergens és korai posztemergens gyomirtást nem tudták elvégezni időben. Az előző évek tapasztalata alapján a Viper, ahol ez szükséges volt, megfelelően a technológiába illeszthető, száraz évjáratban az egyetlen lehetőség az egyszikű gyomok elleni posztemergens védekezésre. A készítmény 2025. május 1-től 2025. augusztus 25-ig juttatható ki kakaslábfű, köles fajok és muhar fajok ellen, posztemergensen, a kultúrnövény 3 leveles fejlettségétől 6 leveles állapotáig – írja a nak.hu.

Indexkép: pixabay.com