A bizottság ennek érdekében két javaslattervezetet nyújtott be az illetékes szakbizottsághoz, mely a múlt héten Brüsszelben ülésezett. A flufenacet fontos hatóanyag a gyomirtókban, különösen a vadzab elleni védekezésben. A flutolanilt pedig rendszerint burgonyában használják szisztemikus gombaölő szerként.


A javaslattervezetekben az Európai Bizottság kifejti, hogy már egyik hatóanyag sem felel meg az újbóli engedélyezés kritériumainak. A flufenacet esetében a bizottság többek között a hormonháztartást károsító endokrin hatásokat említi, amelyek negatív következményekkel járhatnak. Ezeket a hatásokat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi jelentése is kiemelte.

A flutolanil kapcsán pedig azzal érvel, hogy az adathiány miatt bizonytalanságok merültek fel a kockázatértékelésben, bár az EFSA nem talált kritikus problémákat a hatóanyaggal kapcsolatban.

Mindkét hatóanyag esetében az Európai Bizottság rámutat, hogy ezek lebomlásakor trifluor-ecetsav (TFA) keletkezik, amely az úgynevezett per- és polifluor-alkil anyagok (PFAS) csoportjába tartozik. A TFA-ról feltételezik, hogy káros hatással lehet a humán szaporodásra.

Németország 2024 elején nyújtott be kérelmet az Európai Vegyianyag-ügynökséghez (ECHA) a TFA újraosztályozására. Az Európai Bizottság indoklásában hivatkozik egy, a Bayer által készített tanulmányra is, amely kimutatta, hogy nyulak magzatainál súlyos rendellenességek jelentkeztek a TFA adagolását követően.

Az Európai Bizottság flufenacet és flutolanil hatóanyagokra vonatkozó javaslattervezetei nem kötelező érvényűek. Mielőtt a brüsszeli hatóság megtiltaná a hatóanyagok újbóli engedélyezését, az EU tagállamainak képviselői először megvitatják és szavaznak a javaslatokról. Ezért valószínű, hogy az új szabályozás elfogadásáig még több hónap eltelhet.

Forrás: Agrarheute

Indexkép: Pixabay