A hangyák, bár alapvetően hasznosak, mégsem a kedvenceink. Különösen akkor nem, ha bemerészkednek az otthonunkba. De a kertben is el tudunk képzelni vonzóbb látványt a hangyabolyoknál.

Habár a hangyák nagyon sok mindent szeretnek, van valami, ami nem dobogtatja meg a szívüket. Ez pedig számunkra igencsak jó hír, hiszen ennek a fűszernek a segítségével el tudjuk őket űzni a kertünkből.

Fahéjjal a hangyák ellen

A fahéjat nagyon sokan szeretjük, akár a kávénkra, kakaónkra szórva, akár süteményekben. Azonban a hangyák valamiért nem kedvelik, sőt, még a fahéj illatától is kirázza őket a hideg. Sőt, a fahéj erőteljes illata megzavarja a hangyák tájékozódását, így hatékonyan távol tartja őket azoktól a területektől, ahol nem kívánatosak. Ez a fűszer nemcsak kellemes aromát áraszt, hanem biztonságos és környezetbarát alternatívát kínál a vegyi alapú rovarirtókkal szemben.

Éppen ezért vessük be bátran a fahéjat a hangyák ellen, akár a kertben, akár az otthonunkban. A kertben figyeljük meg, hol vannak a hangyák vonulási útvonalai és szórjuk meg őket fahéjjal. De készíthetünk fahéjas permetet is, amihez keverjünk össze fél teáskanál fahéjport egy csésze vízzel. Mártsunk egy vattapamacsot a keverékbe, és töröljük át vele azokat a felületeket, ahol a hangyák megjelennek, vagy tegyük szórófejes üvegbe, és permetezzük be az ajtók, ablakok környékét. De a kertben is használhatjuk ezt a módszert.

Tehetünk fahéjrudakat az ablakok és ajtók közelébe, valamint a hangyák által használt útvonalak mentén. Hatékonyságukat fokozhatjuk, ha néhány csepp fahéj illóolajat csepegtetünk a rudakra. ​

Ismerd meg a hangyákat

A világon több, mint 12 000 hangyafaj él, melyből 74 faj fordul elő Magyarországon. A hangya a méhek és a darazsak rokonságába tartozó rovar. A hangyák valódi kis takarítók, hiszen az elpusztult állati maradványokat és az elhalt növényeket is összegyűjtik. Ha tömegesen fordulnak elő egy növényen, akkor azon egészen biztosan levéltetvek telepedtek meg. Mivel igen édesszájúak, szívesen lakmároznak a gyümölcseinkből, azonban sajnos nem csak a lehullottakat, hanem a fán lévőket is előszeretettel dézsmálják.

Így védekezz az otthonodban a hangyákkal szemben

Nem árt, ha nem használunk veszélyes méreganyagokat az otthonunkban és annak környékén. Szerencsére bőven akad olyan természetes módszer, amelynek segítségével könnyedén távol tudjuk tartani a hangyákat.

hangya kert levélttű

A hangyák sajnos kedvelik a levéltetveket, de szerencsére a fahéjat nem. Fotó: Shutterstock

1. Tartsuk tisztán és morzsamentesen az otthonunkat. Fontos, hogy ne maradjon elől étel, és ne hagyjunk mosatlan edényt a mosogatóban.

2. Minden nap vigyük ki a szemetet, ha ételmaradékot dobtunk ki. A hangyák ugyanis elképesztő távolságokból is kiszagolják még a legapróbb morzsa jelenlétét is az otthonunkban.

3. A hangyák odavannak az állateledelért. Így ha kedvencünk nem ette meg maradéktalanul a tápját, tegyük vissza a tárolódobozba, különben a hangyák egészen biztosan el fogják lepni azt.

4. A hangyák étlapján nem szerepel a fahéj mellett a liszt, a só és a kávézacc sem. Ezekkel tehát el lehet érni, hogy távol maradjanak az otthonunktól.

5. Ha szódabikarbónát keverünk össze porcukorral, attól a hangyák fel fognak fúvódni, és elpusztulnak. Hasonló hatást érhetünk el a porcukorral kevert sütőpor segítségével.

Így űzd el a hangyákat a kertedből

A hangyák általában nem okoznak kárt a kerti növényeinkben, mégsem kedveljük őket, mert elhurcolják a levéltetveket egyik növényünkről a másikra, ezen kívül feltúrják a pázsitunkat is, és ha hangyabolya lépünk, alaposan megcsípkedhetnek minket.

1. A különféle, hangya elleni irtószerek hatásosak tudnak lenni. Azonban a szer hatása csak azokra az egyedekre hat, amelyek le lettek vele permetezve, így érdemes többször is visszatérni és újból befújni a fészket.

2. Ha sikerült kiirtani a hangyákat a bolyból, gereblyézzük el azt, hogy ne kapjanak kedvet egy következő hangyakolónia tagjai a beköltözéshez.

3. A hangyák sok rovart pusztítanak el. Azonban a levéltetvekkel eléggé különös viszonyt ápolnak. A tetvek potrohát masszírozva  azok több mézharmatot választanak ki, melyet a hagynák nagyon kedvelnek. A probléma ezzel csupán az, hogy ahhoz, hogy több mézharmatot választhassanak ki, jóval több nedvességet kell a tetveknek a növényeinkből kiszívnia. Azonban sokszor a hangyák nem csak masszírozzák, hanem el is pusztítják a levéltetveket. Ha így teszünk mi is, a hangyák táplálék nélkül maradnak és lelépnek.

4. A hangyafészket át tudjuk költöztetni egy távoli helyre úgy, hogy nedves földet teszünk egy cserépbe, majd azt fejjel lefelé rátesszük a hangyabolyra. Ezután már csak a hangyákkal teli cserepet kell elköltöztetnünk egy mezőre.

5. Ültessünk kakukkfüvet, levendulát és zsályát a kertbe. Ezek a növények messzire űzik a hangyákat, vagy készítsünk permetet az általuk nem kedvelt növények illóolajából és permetezzük be azzal a bolyt, és az útvonalaikat.

6. A gyümölcsfákat a törzsre ragasztott ragasztószalag tudja megvédeni a felmászó hangyáktól.

Ezért nem kedveljük a hangyákat

1. A hangyák az elpusztult állatok, elhalt növények gyűjtögetésével foglalkoznak, így tisztítják a területet, ami nagyon hasznos ránk nézve. Az üregeik ásása során ráadásul még a talajt is fellazítják. Azonban nagyon kellemetlen lehet, ha tele van a gyep hangyákkal, hiszen azonnal meg fognak rohamozni bennünket és esetleg még meg is csíphetnek.

2. A veteményesben sem örülünk nekik, hiszen sajnos nem csak a földre hullott gyümölcsöket eszik meg, hanem a fán lévő, egészséges példányokat is, és a zöldségeink sincsenek tőlük biztonságban.

3. A hangyák a fűmagot is tápláláknak tekintik, így ahelyett, hogy az elvetett magból szép pázsit lenne, inkább a hangyák éléstárában fogjuk megtalálni azt.

Érdemes megismerni a hangyákat, és megvédeni tőlük az otthonunkat és a kertünket, ha lehetséges, mindezt persze anélkül, hogy ártanánk nekik.