A természetvédelmi szakemberek szerint nem kóbor ebekről van szó, egyikük nyakörvet visel, és korábban gazdájával együtt is lencsevégre került a térségben.

A képsorozat alapján legalább két kutya vette üldözőbe az állatot. Bár a közzétett videón csak egy kutya látszik, a muflon sorsa ezzel már eldőlt. A szakértők felhívják a figyelmet: az, hogy a kutya kap-e otthon vacsorát, teljesen irreleváns a megsebzett vagy elpusztított vad szempontjából.

Nemcsak felelőtlenség, hanem jogszabályba ütköző magatartás is

A természetvédelmi területeken a kutyák póráz nélküli szabadon engedése nemcsak rendkívül felelőtlen, hanem jogszabályellenes is. Az ilyen esetek nemcsak közvetlen károkat okoznak – például vadállományban –, hanem torzíthatják a természetes ökoszisztéma működéséről alkotott képet is.

A természetvédelmi szakemberek kiemelik: az ilyen incidensek hatására a vadgazdálkodók hajlamosak eltúlzott képet alkotni a nagyragadozók – például farkasok – vadállományra gyakorolt hatásairól. Ez pedig hosszabb távon ronthatja a nagyragadozók társadalmi elfogadottságát is.

A felelős kutyatartás a természetben is alapkövetelmény

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága kéri a kutyatartókat, hogy az erdőben is legyenek tekintettel kedvenceik ösztöneire, és mindig tartsák őket pórázon. Egy pillanatnyi figyelmetlenség is tragikus következményekhez vezethet – nemcsak a vad, hanem akár a kutya számára is.

kutyák

Bár a közzétett videón csak egy kutya látszik, a muflon sorsa ezzel már eldőlt. A szakértők felhívják a figyelmet: az, hogy a kutya kap-e otthon vacsorát, teljesen irreleváns a megsebzett vagy elpusztított vad szempontjából – Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park

A természetvédelmi területeken póráz nélkül sétáltatott kutyák nemcsak a vadállományt veszélyeztetik, hanem a gazdájukat is jogi következmények fenyegetik. A 2012. évi II. törvény egyértelműen kimondja: természeti és természetvédelmi területen a kutya póráz nélküli sétáltatása szabálysértésnek minősül. Ennek ellenére a tapasztalatok azt mutatják, hogy az erdei kirándulások során ritkán látni pórázon vezetett kutyákat.

A törvény csupán néhány esetben tesz kivételt: a szabály nem vonatkozik a vadász- és triflakereső kutyákra, akik engedéllyel, speciális feladatot ellátva mozognak a területen. Az összes többi esetben a gazdinak kötelessége pórázon vezetni az ebet.

Miért veszélyes a szabályszegés?

A póráz nélküli kutya nemcsak a környezetet, hanem önmagát is veszélybe sodorhatja:

  • Kárt tehet védett növényekben, megriaszthat vagy megtámadhat más állatokat;
  • Előfordulhat, hogy egy vaddisznó támadja meg, aminek súlyos, akár halálos következménye is lehet;
  • Más kutyákra vagy emberekre is agresszíven reagálhat – még akkor is, ha otthon szelídnek tűnik.

A vadászok jogai és a vadászterületek meghatározása

Sokan nem tudják, de a lakott területen kívül eső szinte minden hely vadászterületnek számít – kivéve az olyan speciálisan nevesített területeket, mint a temető, tanya vagy repülőtér. Vadászterületen a vadásznak – ha úgy ítéli meg, hogy a kutya veszélyezteti a vadállományt – jogában áll az ebet lelőni. Bár ez drasztikus lépés, jogszabályi háttere van, így nem elhanyagolható veszélyforrás.

Ha a kutyát póráz nélkül szabadjára engedik természetvédelmi területen, a természetvédelmi őr vagy mezőőr helyszíni bírságot szabhat ki, de akár szabálysértési eljárás is indulhat a kutyatulajdonos ellen.

Indexkép: Facebook