Szinte elpusztíthatatlan növény, mely napok alatt termésének százait szórja szét a szélben. Igen nehéz tőle megszabadulni, de talán nem is kell, hiszen fogyasztása hozzájárulhat egészségünk fenntartásához.
A gyermekláncfű különleges szerepet játszik az ökoszisztémában: ellenálló képessége és erős gyökérzete képes a talajt előkészíteni a nála nemesebbnek tartott növények számára. Ráadásul egészségügyi értéke sem elhanyagolható: számos betegség esetén a segítségünkre lehet, és vitamintartalmával képes támogatni szervezetünket.
A pitypang jótékony hatásai
A pitypang minden része fogyasztható, gyökerétől a virágáig. Leveleiből salátát készíthetünk, de főzelékként is fogyaszthatjuk. Teája alkalmas epehólyag- és májbántalmak kezelésére. Virága serkenti a memóriát. Gyökerét évszázadok óta a májsejtek súlyos működészavarának következtében fellépő sárgaság ellen használják, de a legfrissebb kutatások szerint gyökérkivonatának fogyasztása a vastag- és végbélrák esetén képes javulást eredményezni.
Eredetileg a depresszió kezelésében és a gyulladáscsökkentésben játszott szerepe miatt kezdték a pitypang gyökeréből készült kivonatot vizsgálni, azonban a kutatás során rájöttek, hogy sikerrel képes felvenni a harcot a béltraktus daganatos elváltozásai ellen. Nemcsak megelőzi az újabb rákos sejtek kialakulását, hanem programozott sejthalált okoz a már jelen lévőkben anélkül, hogy az egészséges sejtekre káros hatással lenne. Két nap alatt az érintett sejtek közel 95 százalékát sikerült elpusztítani a kivonat segítségével.
A hasnyálmirigyrákban, vastagbélrákban szenvedők számára a kutatók szerint a pitypanggyökér szájon át történő fogyasztása a ma elérhető hagyományos rákterápia új, nem toxikus alternatíváját jelentheti.
A pitypang fogyasztása azonban kevésbé súlyos betegségek esetén is előnyös lehet.
A pitypangnak minden része fogyasztható – fotó: Pixabay
Levele és virága is vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, magas A-, B-, C- és D-vitamin-, cink-, vas-, magnézium-, kálium- és kalciumtartalommal bír. Keserűanyag-tartalma révén védi a máj működését.
A népi gyógyászat évszázadok óta ismeri vértisztító, méregtelenítő, emésztést elősegítő és gyomorjavító tulajdonsága miatt, de reumás panaszokra is alkalmazzák. Gyökerét megszárítva és porrá őrölve pótkávé is készíthető belőle.
Bizonyos betegségek esetén azonban ellenjavallt a fogyasztása, ilyen az epevezeték-elzáródás, epekövesség, epehólyag-gyulladás.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Pixabay