PREGA 2025-ön "Alternatív megoldások a precíziós mezőgazdaságban" címmel Wittner László, az Agrobook.hu Kft. tulajdonosa tartott előadást.
A mezőgazdaság alappillére, hogy a szántóföldön, amelyen gazdálkodunk, pontosan tudjuk, hol megyünk, hol mehetünk. Akár pár centiméteres pontossággal, meg tudjuk közelíteni a határt – mondta Wittner László.
Hozzátette, hogy a precíziós mezőgazdaság azért fontos, hogy az erőforrásokat (legyen szó vízről, műtrágyáról, vetőmagról) hatékonyan juttassuk ki. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni, a legfontosabb, hogy a traktorunkat egy automata kormányzással vértezzük fel – hangsúlyozta.
Fotó: Agroinform.hu
Már elérhetőek olyan alternatív automata kormányzási megoldások, amelyekkel bármilyen traktort fel tudunk szerelni, ezáltal 2,5 centiméteres pontosságot tudunk elérni kint a területen – emelte ki.
Amikor beszerelünk egy automata kormányzási rendszert, az nemcsak arról szól, hogy beszereltünk egy eszközt, hanem a termesztő területeiről olyan térképet is készítünk, amelyeken precízen, 5 centiméteren belüli pontossággal közlekedhet. Emellett az automata kormányzási rendszerek képesek arra, hogy a tábla végén megforduljanak, kikerüljenek akadályokat (pl. egy villanyoszlopot), és ha kapcsolatban állnak más rendszerekkel, akkor egy kijuttatási tervet is vezérelnek – sorolta Wittner László. Hozzátette, hogy vannak olyan ISOBUS-os rendszerek, amelyeket egy monitoron lehet kezelni az automata kormányzással.
Egy jól összehangolt rendszerrel, ahol az automata kormányzás, a vetőgép és a traktor precízen dolgozott együtt, egy 40 hektáros táblán 6 zsáknyi kukoricavetőmagot spóroltunk meg – mondta.
Fotó: Agroinform.hu
Példaként bemutatott egy gyomtérképet, amelyen egy 60 hektáros táblán 13 százaléknyi gyomot jelöltek be. "A teljes tábla gyomirtásához 15 000 liter vizet vinnénk ki, azonban egy célorientált kijuttatással csupán 1 950 liternyire van szükség. Egy 3 000 literes permetezővel egy tartálynyi permetlével le tudjuk kezelni a 60 hektáros területet, ha korábban drónnal felmértük azt" – mondta.
Hozzáfűzte, hogy országosan 51 bázisállomással rendelkeznek, amellyel az RTK korrekciós jelszolgáltatást tudnak biztosítani, így a gazdák a földeken folyamatosan tudnak dolgozni.
További részletek a videóban.
Indexkép: Agroinform
További információ: