A növények igazi harcosok, melyek lenyűgöző önvédelmi stratégiákkal rendelkeznek. Legyen szó tüskékről, mérgező vegyületekről vagy kémiai hadviselésről, ezek az élőlények olykor hihetetlen módszerekkel biztosítják saját túlélésüket. Fegyvertáruk igen változatos: egyesek fizikai akadályokat állítanak, mások mérgeket vetnek be, de vannak olyanok is, amelyek kommunikálnak egymással.

Tüskék és szúrós szőrök: a klasszikus védekezés

Kaktuszok – sivatagi túlélők, melyek tüskéikkel hatékonyan tartják távol a vizükre éhes ragadozókat.

Rózsák – a szépség mögött szúrós tövisek rejlenek, melyek védelmet jelentenek az éhes növényevőkkel szemben.

Csalán – szinte láthatatlan szőrei alatt egy vegyi fegyvertár lapul: az érintésre felszabaduló hangyasav kellemetlen égő érzést okoz.

csalán

A csalán önvédelmi fegyvere szinte szemmel láthatatlan – fotó: Shutterstock

Mérgező védekezés: ne kóstold meg!

A növények nemcsak fizikai akadályokat állítanak, hanem mérgeket is fejlesztenek, hogy megvédjék magukat. Ilyenek például a következő növények.

Bürök – halálos méreganyagokat tartalmaz, mely kis mennyiségben is végzetes lehet.

Leander – gyönyörű, de minden része mérgező, és még a növény füstjének belélegzése is gondot okozhat.

Paradicsom és krumpli levele – az ehető termés mellett a növény többi részében ott rejlik a szolanin, amely nagy mennyiségben mérgező.

Kémiai hadviselés: amikor a növények kommunikálnak egymással

Akácia fák – amint egy zsiráf lakomázni kezd a leveléből, a fa etilént bocsát ki, figyelmeztetve a közeli fákat, hogy kezdjék el termelni a keserű vegyületeiket.

Dohány – ha egy hernyó táplálkozni kezd a dohánynövény leveleivel, a növény egy speciális vegyi anyagot bocsát ki, amely odavonzza a hernyó természetes ellenségeit.

Különleges védekezési stratégiák

Mimóza – érintésre a levelei azonnal összezáródnak, elriasztva ezzel a növényevőket.

Vénusz légycsapója – levelei végén csapdák helyezkednek el, amik édes illattal csábítják a rovarokat. Amikor azok hozzáérnek a kis érzékelő szőrökhöz, ezzel működésbe hozzák a kelepcét. Ilyenkor a levéllemezek kevesebb mint egy másodperc alatt összezáródnak, és a zsákmány bent ragad.

Dió – A gyökerei juglont bocsátanak ki, amely más növények növekedését gátolja, így biztosítva saját terjeszkedését.

Legközelebb, amikor megcsodálsz egy növényt, jusson eszedbe, hogy ő is minden eszközt bevet, hogy biztosítsa saját túlélését.

Forrás: termeszeti.hu

Indexkép: Pixabay