Az európai földgázárak tavasz óta több mint megduplázódtak. A TTF-Hubon mért spotárak nemrégiben elérték a 12 hónapos csúcsot, időnként 49 euró/MWh értékkel. Ez negatív margint eredményez mind a mezőgazdasági karbamid, mind az egyéb nitrogénműtrágya-termelés számára.
A földgáz kulcsfontosságú alapanyag az ammónia előállításához, amely az ásványi nitrogénműtrágyák alapanyaga. Az EU nitrogénműtrágya-iparának versenyképességét nagyban befolyásolják a földgázárak, mivel a termelési költségek 60-80%-át ezek teszik ki. Ez meghatározó a műtrágyaárak, a kínálat és az európai piac ellátottsága szempontjából is.
Nagy gyártók visszalépése
2023 októberében az egyik nagy európai gyártó, a LAT Nitrogen a növekvő földgázköltségek miatt visszavonult a német piacról. A cég kalcium-ammónium-nitrátot (KAS), valamint ASN és NPK műtrágyákat kínált a német piacon. Harald Lindner, a LAT Nitrogen elemzője szerint a cég csak akkor térhet vissza a piacra, ha a földgázárak stabilizálódnak.
Gyenge kereslet és visszaeső értékesítések
Az idei szezonban a gazdák érdeklődése rendkívül alacsony szinten maradt. A német piacon a nitrogénműtrágyák piaci lefedettségét a 2024–2025-ös szezonban csupán 40-45 százalékosra becsülik, szemben a korábbi 60-65%-os átlagszinttel.
Az alacsony gabonaárak, a csökkenő mezőgazdasági bevételek és az el nem adott mezőgazdasági termékekkel teli raktárak jelentősen hozzájárulnak a műtrágyák iránti gyenge kereslethez. Egyes nagykereskedők arra számítanak, hogy a forgalom 2025 elejéig is alacsony marad.
A gyártók aggályai
A francia műtrágyagyártók november eleji konferenciáján a gyártók aggodalmuknak adtak hangot a közelgő szezon miatt. Az alacsony bevételek miatt a gazdáknak nincs pénzügyi mozgásterük beruházásokra és a kereskedők nem kívánnak előre lekötni mennyiségeket a szállítókkal. Ennek következtében az európai gyárak alig termelnek műtrágyát.
Pavel Hanus, az Agrofert cseh mezőgazdasági vállalat kereskedelmi igazgatója szerint „a magas árvolatilitás miatt senki sem akar kockázatot vállalni az ellátási láncban". Ha a raktárak megtelnek, és nincsenek megrendelések, egyes gyárak ideiglenesen bezárhatnak.
2022-ben a gázárak miatt az európai gyártók már egyszer jelentősen visszafogták termelésüket, a kapacitáscsökkenés akkor 70%-os volt. Bár 2023-ban a helyzet javult, idén a kapacitás csak az átlagos szint 80%-án áll. Az importok szerencsére, valamennyire segítettek kompenzálni a hazai termelés csökkenését.
Nemzetközi kilátások
Érdekes momentum, hogy Oroszország a 2022-es szankciók ellenére 2024-re ismét Európa legnagyobb nitrogénműtrágya-szállítójává vált, 28%-os piaci részesedéssel.
Miközben Kína és Latin-Amerika növelni fogja a műtrágya-felhasználását, Európában a műtrágya-használat csökkenése várható. Ennek okai között szerepel az ökológiai gazdálkodásra szánt területek növekedése, az ukrán gabonaimport, a mezőgazdasági területek csökkenése, valamint a német és brit műtrágya-használati szabályozás szigorodása.
Hanna Chtioui, a Nemzetközi Műtrágyaipari Szövetség elemzője szerint „2028-ra az új műtrágyagyártási kapacitások nagy része Oroszországból, Kelet-Európából és Közép-Ázsiából származik majd".
Forrás: Agrarheute
Indexkép: Pixabay