A valóban illatos virágok a kertben nőnek, a beporzó rovarokat csalogatják illatfelhőjükkel. A kellemes élményről azonban télvíz idején sem kell lemondanunk, hiszen egyes orchideák, a vitorlavirág, a gloxínia benti körülmények között is finom, enyhe illattal jutalmaznak meg bennünket a gondoskodásért – írja az egy.hu.

Viaszvirág

A Távol-Keletről és Ausztráliából származik a közkedvelt kúszónövény, a viaszvirág (Hoya), ami  sötétzöld, kemény, vastag levelekkel, és kúszógyökerekkel rendelkezik. A virágai olyanok, mintha  viaszból, vagy porcelánból készítették volna, sokan emiatt azt is hiszik, hogy művirág. Pedig nem az, amit a kellemes, édeskés illata is elárul. A legszebb szobanövények egyike.

Kúszónövényként támrendszerre rögzíthető, vagy koszorú alakban körbe futtatható.  Szépen fejlődik az átlagos hőmérsékletű lakásban, a déli-délnyugati tájolású ablakban jól érzi magát, a bőséges virágzáshoz maximum 18 fok a számára ideális hőmérséklet. Mivel könnyen túlöntözhető, erre ősszel-télen érdemes figyelni!

viaszvirág

Viaszvirág (Hoya) – fotó: pixabay.com

A koszorúfutóka vagy madagaszkári jázmin

Az ékes koszorúfutóka (Stephanotis floribunda) Madagaszkárról származó, csavarodó szárú örökzöld liánnövény. Szépségét elegáns sötétzöld levelei és viaszos, édeskés illatú, tölcséres virágai adják. Kültéren nincsenek igazán komoly igényei: elegendő, ha egy kellő mennyiségű napfényt és némi támasztékot kap, amire felfuthat az akár 4 méteresre is megnövő indája.

A lakásban, szobanövényként tartani inkább gyakorlott kertészeknek számára ajánlott, mert a meleg szobában nem érzi jól magát, de ha van hűvös verandánk, akkor ott bátran megpróbálkozhatunk vele.

Feltétlenül kerülnünk kell azonban el a hirtelen hőmérsékletváltozást, tehát kintről csak akkor vigyük be, amikor a kinti és a benti hőmérséklet nagyjából egyforma. A koszorúfutóka sok országban a szeretet és az erős családi kapcsolatok szimbóluma, virága megjelenik menyasszonyi csokrokban is.

Ékes koszorúfutóka (Stephanotis floribunda) – fotó: By Forest & Kim Starr/wikimedia.org

Eukaliptusz

A sokféle eukaliptusz (Eucalyptus) közt találhatunk olyanokat, amelyek a lakásban is könnyen nevelhetők. Illatos, ezüstösen szürkébe hajló levelei nagyon látványosak.

Fontos, hogy télen sose tegyük a fűtőtest közelébe és a dél körüli órákban se süsse a nap! Ősztől egyre kevesebb öntözést kíván.

Mivel az illatát erősebben lehet ott érezni, ahol párás a levegő, ezért a világos fürdőszoba tökéletes  hely a számára.

eukaliptusz (Eucalyptus)

Eukaliptusz (Eucalyptus) – fotó: pixabay.com

Citromillatú muskátli

Ez a muskátliféle (Pelargonium crispum) kifejezetten kezdő szobakertészeknek való, mert könnyen lehet vele boldogulni. Csak arra kell figyelnünk, hogy nem való sem a fűtőtest közelébe, sem a tűző napra, de 18-20 fokon, közepes fényviszonyok mellett nagyon szépen fejlődik és megél a lakásban is.

LA levelei kellemesen citromillatúak, és ehetők: süteményeket, tejberizst is ízesíthetünk citromillatú muskátlival, tehetjük a tortákra, desszertekre.

citromillatú muskátli

Citromillatú muskátli (Pelargonium crispum) – fotó: David J. Stang/ wikimedia.org

Illatos fűszernövények

Ne felejtsük el: nemcsak a konyhában tarthatunk fűszernövényeket, hanem kellemes díszei lehetnek a nappali ablakpárkányának is. Kezdő kertészek számára nagy sikerélményt nyújthat a citromfű, a kakukkfű.

A kakukkfű tövéhez tehetünk néhány követ, a legjobbak a kisebb mészkő-darabkák. Egyrészt csinosabban fog mutatni, másrészt a kis növényeknek is jót tesz, hiszen az eredeti élőhelyüket idézi.

fűszernövények

A fűszernövényeknek nagy hasznát vehetjük – fotó: pixabay.com

Ha szükség van rá bátran vágjunk róluk egy-egy kis hajtást, akár teának, gombalevesbe vagy limonádéba igazi ízfokozó! Ügyeljünk arra, hogy a virágföld soha ne száradjon ki, de ne is öntözzük túl, illetve az is fontos, hogy a növényeket minél több fény érje!

Vidd be te is a tavaszt az otthonodba illatos növényekkel!

Indexkép: Wikimédia