2024-ben a mezőgazdasági termékek közül a kakaó volt az abszolút győztes: az év elején tonnánként 4275 dollárról induló kakaóbab ára két alkalommal is 12 000 dollár fölé emelkedett, végül az év végére 180%-os áremelkedéssel zárt. Az árrobbanást elsősorban az aszály és az El Nino időjárási jelenség miatt visszaesett terméshozamok magyarázták.

Hasonlóan kiemelkedő volt a kávé árának emelkedése, amely az év eleji fontonkénti 190 dollárról decemberre elérte a 334 dolláros csúcsot. Bár azóta némileg visszaesett az ár, a 72%-os növekedés még mindig jelentős terhet ró a fogyasztókra, ugyanis a boltok polcain is megmutatkozott a drágulás.

A fagyasztott narancslé ára ugyancsak történelmi magasságokba emelkedett: az év elején 3,36 dolláron jegyzett ár decemberre 5,55 dollárra nőtt, ami 65%-os drágulást jelentett. A jelenség oka a Floridát ért hurrikánok és az évek óta csökkenő termés.

Az amerikai infláció jelképévé vált tojás ára több mint 100 százalékkal nőtt, ami annak köszönhető, hogy a baromfiágazat a madárinfluenzával küzd. Az alaposan megtizedelődő állatlétszám drámai árrobbanást eredményezett, ami tovább erősítette az élelmiszer-inflációt.

Mozgalmas évet zárt az energiapiac is.

A Brent típusú kőolaj ára áprilisban hordónként 90 dollárról 72 dollárra csökkent, főként a kínai kereslet visszaesése miatt. A gázárak Európában a tavalyi enyhe tél hatására február végére a koronavírus előtti szintekhez közelítettek, de az év végére a geopolitikai aggodalmak és a hidegebb időjárás miatt a TTF gáztőzsdén újra 50 euró közelébe értek. Az arany idén történelmi csúcsot ért el: az októberi 2785 dolláros unciánkénti ár az év elejéhez képest 35%-os erősödést jelentett, ami ugyan év végére csökkent, de a befektetők így is 25%-os nyereséget realizálhattak.

A lítium viszont, mely az elektromos autóipar egyik kulcsfontosságú alapanyaga, több mint 20%-ot veszített értékéből, amit a zöld átmenet lassulásával és a kereslet visszaesésével magyaráznak. Hasonló trendet mutattak a nikkel és a kobalt árfolyamai is.

Ezzel szemben a réz ára minimálisan, 4-5%-kal nőtt, bár az év közepi csúcsértékek ennél jóval magasabb, 30%-os emelkedést is mutattak. A kínai építőipar problémái miatt azonban a vasérc és az acél ára jelentősen csökkent, ami az európai acélipart is nehéz helyzetbe hozta.

A mezőgazdasági termények piacán a napraforgó ára több mint 50%-kal nőtt, miközben a kukorica és a búza ára csökkent az év során. A globális élelmezési láncok számára ez részben megkönnyebbülést hozott, de az inflációs nyomás továbbra is fennáll.

Forrás: Világgazdaság.hu

Indexkép: Pixabay