A szántóföldi növénytermesztés ugyanúgy zajlik a világ minden pontján Magyarországtól az Egyesült Államokig, mindenki ugyanazt a technológiát használja. Ha egy gazda olyan alapnövényeket termeszt, mint a kukorica, a szójabab vagy a búza, ezek megtermelhetők, beérnek. Sőt, azt hiszem, egyre nagyobb szükség lesz erre az ágazatra, mert szűkös ezeknek a terményeknek a kínálata, a megtermelhető mennyiség is korlátozott, a kereslet viszont emelkedik irántuk, hiszen nő a világ népessége is – mondta Michael Horsch, a Horsch alapító tulajdonosa az Agroinformnak adott interjújában az Egyesült Államokban.

Ugyanakkor kiemelte, hogy az átlagos kukoricatermés az Egyesült Államokban, az átlagos szójababtermés Brazíliában, az átlagos hozam az őszi búza esetében Európában már nem elegendő. "Ahhoz, hogy a jövőben tápláljuk a világ népességét, egyre nagyobb termésmennyiségre és terméseredményre van szükség. Ugyanakkor a növények genetikája behatárolja az elérhető hozamokat és a klímaváltozás is gátja a termésmennyiségek növelésének" – tette hozzá.

A szélsőséges időjárási körülmények, a csapadékszegény, aszályos időszakok megnehezítik a növénytermesztést. A termőfölddel rendelkező gazdáknak azonban talán nem minden évben, de minden második évben jó termése lehet és több pénzt kereshet, mint valaha – vélekedett Horsch.

Valamint felhívta a figyelmet arra, hogy a növénytermesztésre alkalmas termőföld mennyisége csökkenni fog és egyre nagyobb értéket képvisel majd.

Legyen egy tökéletes világunk, amelyben nincs elég élelem vagy legyen elég élelem a világ megmentéséhez? Mi a jobb módszer? – tette fel a költői kérdést Horsch a zöldítéssel és a fenntartható mezőgazdasággal kapcsolatban.

Nincs olyan technológia, amely minden évben tökéletes lenne, Magyarországon sincs, mert a klímaváltozás mindent megváltoztat. Az előrelátó gazdák már nem egyetlen vetési és talajművelési rendszerben gondolkodnak. Mindenféle időjárási helyzetre és éghajlati helyzetre fel kell készülni, amelyek minden évben, sőt havonta változnak. A gazdák számára lehetőséget kell biztosítani, hogy ott folytassanak intenzív talajművelést, ahol kell és amikor tudnak, ehhez pedig a megfelelő technológiákkal kell rendelkezniük – mondta a szakember.

A következő hat hónapban minden termény esetében – a búza, a szójabab, a kukorica és a repce esetében is –, drámai áremelkedésre számít Horsch, mert szerinte most nagyon alacsonyan vannak az árak.

Az őszi takarónövények használata kapcsán megerősítette, hogy alapvetően jó gondolat, sok értelme van és úgy véli, ezt minden gazda tudja is, azonban "a klímaváltozás miatt egyre kevesebb esélyünk van arra, hogy a takarónövény tisztességesen fejlődjön, mert nagyon kevés a csapadék. Ez azt jelenti, hogy nem szabad csak a takarónövényekre támaszkodnunk".

Michael Horsch az interjúban beszámolt arról is, hogy az utóbbi években milyen kísérleteket futtatott és ezek milyen hatással voltak a talajra és a hozamokra. Elmondta, hogy jelenleg az Egyesült Államokban és Braziliában a kukorica- és szójatermesztési teszteket futtatnak no-till technológia mellett és autonóm gépek fejlesztésén dolgoznak.