A szupermarketek polcain hemzsegnek az ultrafeldolgozott élelmiszerek, amelyek nemcsak károsak lehetnek az egészségünkre, de sokszor úgy vannak tálalva, mintha egészséges választások lennének. De vajon mennyire ártalmasak valójában, és hogyan vernek át minket a gyártók?

Mi számít ultrafeldolgozott élelmiszernek?

A legtöbb élelmiszer, amit fogyasztunk, valamilyen szintű feldolgozáson megy keresztül – de nem mindegy, hogy mennyire. A frissen szedett, megmosott és csomagolt alma már feldolgozottnak számít, de nyilván nem egy kategória egy gyorséttermi hamburgerrel.

A NOVA élelmiszer-osztályozási rendszer szerint négy csoport létezik:

Minimálisan feldolgozott vagy feldolgozatlan élelmiszerek – azaz a természetes formájukban fogyasztott élelmiszerek, például a friss zöldségek, gyümölcsök, húsok, halak.

Feldolgozott alapanyagok – só, cukor, olajok, vaj, amelyeket ételek elkészítéséhez használunk.

Feldolgozott ételek – például kenyér, konzervek, amelyeket az 1. és 2. csoportba tartozó alapanyagokból állítanak elő.

Ultrafeldolgozott élelmiszerek – mesterséges összetevőkkel (például ízfokozókkal, emulgeálószerekkel, színezékekkel, édesítőszerekkel) felturbózott termékek, mint az üdítők, chipszek, instant levesek, előrecsomagolt sütemények és gyorsételek. E kategóriába tartozó élelmiszerek tápértéke általában alacsony.

Miért olyan károsak?

Ezek az ételek nemcsak ízletesek és addiktívak, hanem hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. Kutatások kimutatták, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása 32 különböző betegséggel, köztük rákkal, szívbetegségekkel, cukorbetegséggel és egyéb krónikus problémákkal is összefüggésbe hozható.

Egy 2019-es kísérletben például azt találták, hogy azok a résztvevők, akik két héten keresztül főként ultrafeldolgozott ételeket ettek, naponta 500 kalóriával többet vittek be, mint azok, akik friss, természetes alapanyagokból készült ételeket fogyasztottak.

Az ultrafeldolgozott ételek magas zsír-, cukor- és sótartalommal bírnak, miközben tápanyagban szegények, ami elhízáshoz, szívproblémákhoz, alvászavarokhoz, légzőszervi és anyagcsere-betegségekhez vezethet. Egyes kutatások szerint az ilyen étrend akár 50%-kal is növelheti a szívroham vagy a stroke kockázatát.

ultrafeldolgozott étel

Az ultrafeldolgozott ételek magas zsír-, cukor- és sótartalommal bírnak, miközben tápanyagban szegények – fotó: Shutterstock

Nem minden ultrafeldolgozott élelmiszer egyforma

Fontos tudni, hogy nem minden ultrafeldolgozott élelmiszer egyformán káros. Például a teljes kiőrlésű kenyér, a natúr joghurt vagy a növényi alapú húsalternatívák kevésbé veszélyesek, mint a cukros üdítők vagy a feldolgozott húsok.

A legnagyobb problémát azok az adalékanyagok jelentik, amelyeket otthon nem használnánk főzéshez: színezékek, aromák, tartósítószerek, édesítőszerek, állagjavítók. Ezek az összetevők hozzájárulhatnak a betegségek kialakulásához.

Miért szeretjük mégis ennyire ezeket az ételeket?

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek nemcsak olcsóbbak és könnyen elérhetőek, de sokszor igen ízletesek és addiktívak is. Az Egyesült Államokban az élelmiszerek 73%-át ezek a termékek teszik ki, és Európában is egyre nagyobb arányban fogyasztjuk őket.

A gyártók hatalmas marketingkampányokat folytatnak, hogy elhitessék velünk, ezek az ételek egészségesek vagy legalábbis ártalmatlanok. Számos termék címkéjén találkozhatunk olyan feliratokkal, mint „gluténmentes" vagy „hozzáadott cukor nélkül", ami jól hangzik, de nem feltétlenül jelent valódi egészségügyi előnyt. Az ilyen jelölések gyakran arra szolgálnak, hogy eltereljék a figyelmet az élelmiszer valódi összetételéről.

Hogyan kerülheted el a csapdát?

Olvasd el az összetevőket! Ha egy termék túl sok mesterséges adalékanyagot tartalmaz, érdemes elkerülni.

Figyelj a félrevezető címkékre! A szlogen, amellyel hirdetnek egy ételt, nem mindig jelent valódi tápértéket és egészségügyi előnyt.

Főzz otthon! A házi készítésű ételek mindig egészségesebbek, mint a feldolgozott alternatívák.

Csökkentsd a cukros italok, készételek és feldolgozott húsok fogyasztását! Ezek a legkárosabb ultrafeldolgozott élelmiszerek közé tartoznak.

Bár az ultrafeldolgozott ételeket teljesen kizárni az étrendből szinte lehetetlen, a tudatos választás segíthet abban, hogy egészségesebben és hosszabb ideig éljünk. Az egészséges táplálkozás nem arról szól, hogy mindent megvonunk magunktól, hanem arról, hogy fenntartható és tudatos étrendet alakítunk ki.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock