A burgonyavészt egyelőre – a vetésforgó mellett – csak gombaölő szerekkel lehet megfékezni, így az ellene való védekezéshez jelentős mennyiségű növényvédő szerre van szükség – írja az agriland.ie. Az érzékeny fajták esetében évi 12-15 permetezést alkalmaznak ez ellen a rendkívül veszélyes gombafertőzés ellen.
Az ír burgonyakutatás központjában, a Teagasc Oakparkban a kutatók felfigyeltek arra, hogy a Dél-Amerikában honos vadburgonya természetes rezisztenciát hordoz ezzel a betegséggel szemben. A vadburgonyát nehéz keresztezni a termesztett fajtákkal, ezért a kutatók a hagyományos nemesítési eljárások mellett DNS technológiával történő génmódosítással is kísérleteznek, ami jelentősen felgyorsíthatja a nemesítés folyamatát. Az átalakítási kísérleteket 100.000 fajtával kezdték, és már több ezer mintába próbálták bevinni a vadburgonyából kioperált rezisztencia gént.A kutatás eredményei segíthetnek csökkenteni a gombaölőszer-használatot – fotó: Shutterstock
A nemesítésében nagy szerepet játszanak a helyi körülmények is, mivel a módosított tenyészanyagok közül egyesek Írországban, mások Franciaországban nyújtottak jobb teljesítményt. Az írországi kísérletek fordulóponthoz érkeztek, mivel a gyakorlatban sikerült bebizonyítaniuk, hogy a burgonyavésszel szembeni rezisztencia az egyik fajtáról a másikra átvihető. Egyelőre még nem tudtak stabilizált rezisztens fajtát előállítani, de Ewen Mullins vezető kutató és csapata biztos abban, hogy ez néhány éven belül sikerülni fog.