A fenntarthatóság egyre nagyobb hangsúlyt kap, és a mezőgazdasági vállalatok nagy erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy olyan megoldásokat találjanak, amelyek hosszú távon segítik az agrárium fenntartható fejlődését, és amelyekkel a gazdák hatékony segítséget kaphatnak ahhoz, hogy a világot egészséges és tápláló élelmiszerekkel lássák el.
Egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntarthatóság – fotó: Corteva Agriscience
A Corteva Agriscience, a nemzetközi vetőmag előállító és mezőgazdasági input anyagokat kutató-fejlesztő vállalat a fenntarthatóságot és az innovációt tekinti e folyamat egyik sarokkövének. A magyar piacon 2024 tavaszán bevezetésre kerülő újdonság egy speciális biológiai termék. Az Agroinform szerkesztője Sergii Kharinnal, a vállalat magyarországi ügyvezető igazgatójával és Rácz István kiemelt ügyfélkapcsolati menedzserrel beszélgetett a biológiai termékek növekvő piacáról és a fenntartható mezőgazdasági megoldásokról.
Mik azok a biológiai termékek, és hogyan járulnak hozzá a fenntartható mezőgazdasághoz?
Rácz István: A Corteva biológiai termékei a természetben már megtalálható anyagokból készülnek. Olyan termékeket fejlesztettünk ki, amelyek valódi, élő szervezeteket, például hasznos baktériumokat tartalmaznak. Mások, mint például a huminsavak, természetes anyagokból származnak. Célunk olyan termékek kutatása és fejlesztése, amelyek konkrét természetes előnyöket biztosíthatnak a gazdálkodók számára. A Corteva biológiai portfóliója biostimulánsokat, biokontroll termékeket és feromonokat is tartalmaz majd a jövőben.
Ezek a termékek kiegészítik a folyamatosan fejlődő mezőgazdasági technológiákat. A biológiai termékek hatékonysága a növénykultúrától, a termőhelytől, az agronómiai körülményektől és egyéb paraméterektől függ. A Corteva biológiai termékeit úgy tervezték, hogy illeszkedjenek a gazdálkodók meglévő agronómiai gyakorlatához, hogy támogassák a növények egészséges fejlődését.
Rácz István, kiemelt ügyfélkapcsolati menedzser – fotó: Agroinform
Miben különböznek a biológiai megoldások a hagyományos megoldásoktól, és kiválthatják-e azokat a jövőben?
Sergii Kharin: A biológiai anyagok teljesen természetesek. Ezek lehetnek élő szervezetek, illetve élő szervezetekből vagy más természetes forrásokból származó anyagok, szemben a kémiai folyamatok során előállított szintetikus termékekkel. A biológiai anyagok természetes megoldásokat kínálnak a gazdáknak, mégpedig úgy, hogy könnyedén alkalmazhatók az általuk termesztett növénykultúrákban.
A biológiai termékek nem fogják egy az egyben helyettesíteni a hagyományos növényvédő szereket, hanem integrálható megoldásként értéket teremtenek a gazdálkodók számára. A biológiai termékek elterjedésének növelésével a gazdálkodók és a vállalatok hozzájárulnak a Green Deal azon célkitűzéséhez, hogy 2030-ig 50%-kal csökkenjen a növényvédő szerek használata.
Hogyan működnek a biostimulátorok?
Rácz István: A biostimulánsok serkentik a növények természetes életfolyamatait. Olyan természetes anyagokat, például baktériumokat vagy a természetben megtalálható anyagokat tartalmaznak, amelyek segítik a növény egészséges fejlődését annak bizonyos életciklusai során. A különböző biostimulátorok különböző módon működnek, segítve a növényeket a tápanyag-felhasználás maximalizálásában és az abiotikus stressz negatív hatásának csökkentésében, a jobb növekedés és ellenálló képesség fenntartása érdekében. A Corteva biostimuláns termékei különböző folyamatokra hatnak a növényekben, hogy javítsák a tápanyag-felhasználást, a növekedést és a környezeti stresszre adott válaszreakciókat.
Melyek a Corteva legújabb innovációi, amelyek a magyar gazdák számára elérhetőek?
Sergii Kharin: A Corteva jelentős forrásokat fektet portfóliójának kutatási és fejlesztési folyamataiba, nemcsak a hagyományos növényvédő szerek, hanem az újonnan megjelenő biológiai termékek terén is. Olyan megoldásokon dolgozunk, amelyek fenntartható eszközöket biztosítanak a gazdálkodók számára termelékenységük hatékony támogatásához. A biológiai termékek piaca várhatóan a leggyorsabban növekvő szegmens lesz az iparágban. Ezzel a trenddel összhangban a Corteva bővíti biológiai termékportfólióját.
Sergii Kharin, a vállalat magyarországi ügyvezető igazgatója – fotó: Agroinform
Azon dolgozunk, hogy minél több innovatív terméket tegyünk elérhetővé a magyar gazdák számára, és a lehető legszélesebb termékválasztékot kínáljuk igényeik kielégítésére. A Corteva termékportfóliójába tartozik például a Saccharopolyspora spinosa talajbaktérium fermentációs tevékenységéből származó Spinosad hatóanyag, amely a tripszek és hernyókártevők elleni hatékony védekezést biztosítja. Ez a Corteva által kifejlesztett hatóanyag elnyerte az Egyesült Államok EPA Green Chemistry Challenge Award díját, amely a zöld kémiai elveket a vegyi anyagok tervezésébe, gyártásába és felhasználásába beépítő új kémiai megoldásokat ismeri el. Magyarországon ez a hatóanyag megtalálható a Laser™ Duplo-ban, a Corteva tripszek és hernyókártevők elleni új generációs rovarölő szerében.
Legújabb biológiai termékünk, a BlueN® mikrobiológiai termék idén ősszel kapta meg magyarországi regisztrációját, és a 2024-es tavaszi szezonban már elérhető lesz a magyar gazdák számára. Ez a termék természetes kiegészítő nitrogénforrást biztosít a levegőből a növény számára az egészséges növekedés és fejlődés elősegítése érdekében, és segít fenntartható módon maximalizálni a terméspotenciált. A Lumodapt™ Optima továbbá egy új típusú csávázószer, egy biostimulátor, amely elősegíti a növények gyors, erőteljes kezdeti fejlődését és például az őszi vetésű növények esetében a jobb áttelelést.
Mi teszi egyedivé a Corteva biológiai portfólióját?
Sergii Kharin: A Corteva csak olyan kiemelkedő, kiváló minőségű termékeket vesz fel a portfóliójába, amelyek megfelelnek a magas követelményeknek, és amelyek bizonyítani tudják hatékonyságukat. Azok a gazdálkodók, akik a Corteva biológiai termékeit választják, biztosak lehetnek abban, hogy ezek a termékek az elvárásoknak megfelelően teljesítenek, és hozzájárulnak a növényeik teljesítményének, minőségének és befektetéseik megtérülésének növeléséhez.
A BlueN® biológiai termék pedig abban különbözik más nitrogénkötő termékektől, hogy a növényi sejtekben megtelepedő nitrogénmegkötő baktériumok nem a gyökérzóna körüli talajrészecskék közötti levegőből, hanem a talajfelszín feletti zónából kötik meg a légköri nitrogént.
A biológiai termékek olyan természetes lehetőségeket kínálnak a gazdálkodóknak, amelyek hatékonyan működnek – fotó: Corteva Agriscience
Milyen előnyökkel járhat a gazdák számára a biológiai termékek használata?
Rácz István: A gazdálkodók olyan gazdálkodási rendszer kialakítására törekednek, amely hosszú távon fenntartható és termelékeny marad, és egészséges élelmiszert biztosít a világ növekvő népességének. Ennek érdekében olyan új technológiákat és gazdálkodási technikákat alkalmaznak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy többet termeljenek, miközben csökkentik a környezetre gyakorolt hatásukat. Kevesebb extra tápanyagot is alkalmaznak az egészséges termés elérése érdekében, ami segít csökkenteni a költségeiket.
Mivel biológiai termékeink olyan természetes lehetőségeket kínálnak a gazdálkodóknak, amelyek hatékonyan működnek a meglévő gyakorlatuk mellett, biztosak vagyunk abban, hogy a BlueN® magyarországi regisztrációjával olyan eszközt adunk a hazai gazdálkodók kezébe, amely hozzájárul a sikerükhöz.