A kaliforniai Stanford Center gépi tanulásra és műholdas adatokra támaszkodva vizsgálta a talajerő megőrzésének és pótlásának lehetőségeit. A FAO megállapítása szerint évente mintegy 10 millió hektárnyi termőföld degradálódik, ami az évek során óriási terméskieséshez vezet – írja az eurekalert.org.
A degradáció megelőzésének, illetve fékezésének egyik eszköze lehet a csökkentett talajművelés, amelyet kétféle formában lehet alkalmazni, egyrészt a művelések számának csökkentésével, másrészt a vetést megelőző szántás elhagyásával.Bár a szántás kétségtelenül hasznos a gyomok irtása és a tömör talaj fellazítása szempontjából, hosszú távon azonban a talaj leromlását segíti elő,
amit mindenképpen fékezni kell a növekvő számú lakosság élelmiszer-ellátása érdekében.
A talaj gyakori megbolygatása ugyanis növeli a vízkészlet veszteségét, viszont indokolatlan az az aggodalom, hogy a csökkentett talajművelés a terméseredmények visszaeséséhez vezet, mivel azt az 1930-as években az USA-ban fellépő nagy porviharok óta több körzetben alkalmazzák.
Célszerű szorgalmazni a csökkentett talajművelés szélesebb körű alkalmazását a talajerő megőrzése érdekében.
Sőt, az utóbbi évtizedekben bebizonyosodott, hogy ez a gyakorlat fékezi a talajeróziót és a lemorzsolódást, továbbá javítja a talaj vízvisszatartó képességét, az előző évben termesztett növények tarlómaradványai (pl. kukoricatövek) pedig általában nem zavarják az új vetések fejlődését. További előnyt jelent a szántási költségek megtakarítása.
A csökkentett talajművelést már mintegy 150 millió hektár területen pozitív eredménnyel alkalmazzák a világ több körzetében, leginkább Dél-Amerikában. A hagyományos és a csökkentett talajművelés eredményeinek összehasonlításához a Stanford Center újabban a műholdas mérések adatait is felhasználja.