Ez az ingadozás jóval túllépi az eddigi méreteket, és magában foglalja annak lehetőségét, hogy a termés éppen a legfontosabb kukoricatermő körzetekben csökken minimálisra, aminek súlyos következményei lehetnek a világ élelmiszerellátására – írja a washington.edu/news. Ezen túlmenően vizsgálták az ingadozásoknak az élelmiszerárakra és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatását is.
A kutatók szerint hasonló termésingadozás és terméscsökkenés a rizsnél is valószínűsíthető, a rizs nagy részét azonban a termelő országok a saját szükségletükre állítják elő, miközben a megtermelt kukoricából jóval nagyobb az exporthányad. Nevezetesen négy ország (az USA, Brazília, Argentína és Ukrajna) adja a világ kukoricaexportjának 87 százalékát (Kína is óriási mennyiséget termel, de főleg saját használatra).
Jelenleg gyakorlatilag nulla a valószínűsége annak, hogy e négy ország termése egyazon évben több mint 10 százalékkal az átlagos alá csökkenjen. Ez a valószínűség azonban a század végére, 2 C fokos globális felmelegedéssel számolva 7 százalékra, 4 százalékos felmelegedésnél viszont 86 százalékra növekszik.
A kutatások eredményeit a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közölték.