A mezőgazdaság az emberiség alapvető szükségleteinek kielégítésében játszik kulcsfontosságú szerepet, miközben hatalmas kihívások elé állítja az emberiséget, például az élelmiszerbiztonság fenntartása, a vízkészletek megóvása, és a környezetvédelem területén.

A precíziós gazdálkodás az agrárium forradalmi útja, mely technológia és adatelemzés segítségével javítja a termelés színvonalát és minimalizálja a környezeti terhelést. Cikkünkben bemutatásra kerül néhány alapfeltétele a precíziós gazdálkodásnak, valamint bemutatásra kerül egy sikeresen megvalósított precíziós pályázat a Mérnöki és Kereskedelmi Bt. által.

studium

A gazdálkodók megalapozott döntéseket hozzanak a termelés, erőforrás-felhasználás és költségcsökkentés terén – fotó: freepik.com

Röviden a precíziós gazdálkodás (PG) egy modern mezőgazdasági megközelítés, amely a technológia, az adatelemzés és a gépek integrációját alkalmazza a mezőgazdasági folyamatok optimalizálására. A központi cél az, hogy minden növény vagy állat egyedileg vegye igénybe a szükséges erőforrásokat, például vizet, műtrágyát és növényvédő szereket.

A következőkben néhány főbb szempont kerül bemutatásra, amelyek a PG alapjait képezik:

  • Adatalapú gazdálkodás – A precíziós gazdálkodás során szenzorok, drónok és műholdak segítségével gyűjtenek adatokat a gazdálkodók a termőföldekről. Ezeket az adatokat elemzik és felhasználják a döntések meghozatalához, például a megfelelő időben történő beavatkozásokhoz.
  • Precíziós vetés és trágyázás – A GPS-vezérelt gépek lehetővé teszik a vetőmag és a műtrágya pontos elhelyezését a földeken. Ez a módszer segít maximalizálni a termést, minimalizálni a trágya felhasználását, és csökkenteni a talajeróziót.
  • Növényvédelem –  A precíziós gazdálkodás lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a kórokozók és a gyomnövények elleni védekezést környezetkímélőbben végezzék el.
  • Adatfeldolgozás és döntéstámogatás – A precíziós gazdálkodás nagymennyiségű adat (bigdata) felhasználásával dolgozik, azért, hogy a gazdálkodók megalapozott döntéseket hozzanak a termelés, erőforrás-felhasználás és költségcsökkentés terén. Ezen információk alapján könnyebb előre tervezni és kockázatot minimalizálni.

mezőgazdaság

A precíziós gazdálkodás (PG) egy modern mezőgazdasági megközelítés – fotó: freepik.com

A Mérnöki és Kereskedelmi Bt. a fent említett információk birtokában vágott bele a precíziós gazdálkodásba. A precíziós gazdálkodás bevezetésében a vállalkozást nagyban segítette a VP2-4.1.8-21 kódszámon meghirdetett Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása című pályázat.

A pályázat lehetőséget biztosított olyan precíziós gazdálkodásra alkalmas gépek beszerzésére, mint például egy John Deere 6110 M traktor, egy John Deere W650 kombájn és egy RAUCH műtrágyaszóró. A gépek beszerzése mellett lehetőségünk volt precíziós szemléletű szolgáltatások igénybevételére is, melyek segítségével megalapoztuk a precíziós gazdálkodás bevezetését a gazdaságunkban. A pályázatnak köszönhetően magasabb minőségű termékeket tudunk előállítani. Illetve a digitális adatgyűjtésnek köszönhetően sokkal nagyobb mennyiségű adat begyűjtését és feldolgozását tudjuk elvégezni és a kapott információk alapján egyszerűbben tudunk döntést hozni.

Hiszünk abban, hogy az elnyert támogatás jelentős mértékben hozzájárult vállalkozásunk fejlődéséhez és a fenntartható gazdálkodás elősegítéséhez. Az új mezőgazdasági gépek használatával részt veszünk a digitális átállás folyamatában, és növelni tudjuk a termelés hatékonyságát, valamint csökkentjük a környezeti terhelést.

A pályázat sikeres megvalósításában közreműködött a Studium Group 2020 Kft. csapata, akiknek pontos és precíz munkája segítette vállalkozásunk sikeres pályázati megvalósítását.

precíziós gazdálkodás

A központi cél az, hogy minden növény vagy állat egyedileg vegye igénybe a szükséges erőforrásokat, például vizet, műtrágyát és növényvédő szereket – fotó: freepik.com

Következtetés

A precíziós gazdálkodás forradalma hatalmas lehetőségeket teremt a mezőgazdaság területén, lehetővé téve az élelmiszertermelés hatékonyságának növelését, a költségek csökkentését, és a környezeti fenntarthatóság előmozdítását.

Az agrárszakemberek és a gazdálkodók együttműködése a technológiafejlesztőkkel és kutatókkal lehetővé teszi a precíziós gazdálkodás folyamatos fejlesztését, így hozzájárulva a fenntartható mezőgazdaság jövőjéhez. Az a jövő, ahol a precíziós gazdálkodás választást jelent a gazdáknak, és kulcsfontosságú lépés a globális élelmiszerbiztonság és fenntarthatóság felé.

Mérnöki és Kereskedelmi Bt.