Az agrártermelés folyamatát a legmodernebb tudományos módszerek alkalmazásával alapvetően megváltoztató „4.0 Mezőgazdaság" mozgalom legfőbb célja a gazdálkodás kémiai növényvédő szerek nélkül történő megvalósítása.

traktor

Csökkenteni akarják a növényvédő szerek alkalmazását – fotó: pixabay.com

Német egyetemek és kutató intézetek együttműködése révén 2019-ben elindítottak egy projektet, amelynek keretében a kutatók két helyszínen azt vizsgálják, hogy a növényvédő szerekről való lemondás és a kisebb adagú műtrágyázás hogyan befolyásolja a gabonafélék, illetve a borsó és a szója területegységre jutó hozamait.

Ez lehetővé tenné az ökogazdálkodással járó hátrányok enyhítését és egy észszerű középút megtalálását. A többek között a Hohenheimi Egyetem, a Göttingeni Egyetem és a Julius Kühn Intézet két helyszínen és több vetésforgó alkalmazásával közösen végzett kísérleteinek első eredményei azt mutatják, hogy az ilyen gazdálkodás – többek között gyomfelismerő robotokkal és jól kombinált vetésforgókkal – megvalósítható.

A kutatók azt is megállapították, hogy hasznos (parazita) rovarok alkalmazása esetén a rovarirtó szerek elhagyása csak elhanyagolható mértékben csökkentette a terméseredményt, a műtrágyák típusai és adagjai viszont – a vetés időpontjának megválasztásával együtt – jelentősen befolyásolták azt.

A gyomirtás azonban sokkal bonyolultabb problémának mutatkozott, és csak a mechanikus irtást lehetővé tevő szélesebb sortávolságok jelentettek megoldást.

Forrás: agrarheute.com