A KITE Zrt. alapításától célul tűzte ki az innovatív megoldások adaptálását, megismertetését és hazai elterjesztését, melynek jelentős pozitív hozadéka volt a magyar mezőgazdaságra nézve, gondoljunk csak a 80-as évek öntözési fejlesztéseire.

Ezzel az elhivatottsággal kereste az ezredfordulót követően a mezőgazdaság digitalizációjában rejlő lehetőségeket is, melynek eredményeképp létrejött a KITE Precíziós Gazdálkodási Rendszere (PGR).

A folyamatos fejlődés iránti igény, valamint a kihívásokra való gyors és hatékony reagálás hívta életre a KITE új Fenntartható Termelési Rendszerét (FTR), amely a precíziós gazdálkodás alapjaira építve minden eddiginél jobban igazodik a jelenlegi gazdasági környezethez és a szélsőséges klimatikus viszonyokhoz.

A KITE felismerte, hogy a korszerű erőgépek, munkagépek mellett nagy szükség van az informatikai háttérre, a különböző adatgyűjtő eszközökre, szenzorokra, valamint a tervezés alapjául szolgáló agronómiai modellekre, melyek hozzájárulnak a hatékonyság és a fenntarthatóság növeléséhez.

traktor

Ma már 500 ezer hektáron alkalmazzák a precíziós gazdálkodás valamely elemét – fotó: pixabay.com

A felhalmozott tudással, tapasztalattal és adatállománnyal a vállalat megalkotta és 2020-ban elérhetővé tette saját Precíziós Gazdasági Rendszerét, mely új irányt mutatott a termelők számára. A PGR komplex megoldásainak a partnereink felé történő átadására hozta létre 2021-ben a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatóságot, így a KITE ma az ország  egyik legnagyobb precíziós szaktanácsadói hálózatával áll a termelők rendelkezésére.

Mára több mint 1200 partnerük veszi igénybe a PGR szolgáltatásait és a KITE RTK hálózatához kapcsolódó gépek 1,5–1,8 millió hektárt művelnek.

Sikeres volt azon törekvésük, hogy a navigációval rendelkező termelőkkel megismertessük a differenciálás előnyeit, így ma már 500 ezer hektáron alkalmazzák a precíziós gazdálkodás valamely elemét.

A mezőgazdasági szektor azonban folyamatosan új kihívásokkal szembesül, amelyekre gyors és hatékony megoldásokkal kell reagálni. A klímaváltozás és az új KAP szabályok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az ágazatra.

A versenyképesség fenntartásához elengedhetetlen a hatékonyság növelése, az automatizálás és a digitalizáció fejlesztése.

A több évtizedes komplex fejlesztési tapasztalatok és a Precíziós Gazdálkodási Rendszer innovációi lehetővé teszik, hogy újabb mérföldkőként 2025-ben elinduljon a KITE Fenntartható Termelési Rendszere.

A fő cél a fenntarthatóság, mely a KITE számára azt jelenti, hogy a jelen szükségleteit úgy elégíti ki, hogy az ne veszélyeztesse a jövő generációk lehetőségeit. Ennek egyik és legfontosabb alapja a talajvédelem, ezzel együtt a talajjavítás, a sávos művelés, a kontrollált művelőnyomos gazdálkodás (CTF).

A talajvédő művelési rendszerek azonban nagyobb növényvédelmi kockázatot is jelenthetnek, melynek csökkentésére elengedhetetlen a szenzoros méréseken és csapdázáson alapuló precíziós növényvédelmi előrejelzés fejlesztése.

Az FTR-ben kiemelt szerepet kapnak a döntéstámogató rendszerek, amelyek fejlesztése elősegíti a gazdálkodók toxinmentes vagy határérték alatti termelését, mellyel megcélozható a jövedelmezőség növelése.

A KITE Zrt. ennek tükrében a Fenntartható Termelési Rendszer bemutatásával igyekszik biztosítani a folyamatos alkalmazkodást a változó környezeti és gazdasági feltételekhez, továbbra is elkötelezetten a precíziós technológiák mellett. A hosszú távú siker érdekében változásra van szükség, mely a versenyképes és környezettudatos megoldásokkal kezdődik.

Indexkép: pixabay.com