Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése szerint a peszticidek 2022. évi nettó árbevétele a beérkezett adatok alapján 151 milliárd forint volt, ami 17,8 százalékos növekedést mutatott 2021-hez képest.
Értékben a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát – fotó: pixabay.com
Legnagyobb volumenben a gyomirtó szerekre volt igény
A vizsgált időszakban a különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árai a megfigyelt termékek körében a KSH számítása szerint a következőképpen alakultak:
- a gyomirtó szerek átlagára 23,8,
- a gombaölő szereké 22,6,
- az egyéb szereké 22,4 százalékkal,
- míg a rovarölőké 15,2 százalékkal növekedett.
A növényvédő szerek értékesítési ára átlagosan 22,3 százalékkal emelkedett a tárgyévben ez egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. 2022-ben a legnagyobb mértékben (volumenben) a gyomirtó szerekre (31 százalék) volt igény, amit sorrendben követtek az egyéb szerek (28 százalék), a rovarölő szerek (20 százalék), a gombaölő szerek (15 százalék), a gyűjtőcsomagok (5 százalék), valamint a biológiai szerek (1 százalék) forgalma.
A teljes értékesítésen belül a rovarölők kivételével minden termékkategória aránya csökkent az egy évvel korábbihoz mérten, az egyéb szerek aránya esett vissza a leginkább, 11,3 százalékponttal. Értékben a gyomirtó szerek adták az éves forgalmazás legnagyobb arányát (41 százalék), majd a gombaölők következtek (23,5 százalék), ezután a rovarölők (17 százalék), az egyéb szerek és a gyűjtőcsomagok (9–9 százalék) és legvégül a biológiai szerek (0,5 százalék) zárták a sort – áll az AKI jelentésében.
2022-ben 7 százalékkal csökkent a növényvédő szerek értékesített mennyisége
2022-ben a forgalmazott 248-féle növényvédő szer mennyisége alapján a négy legnagyobb gyártó cég a Syngenta (ChemChina), a Bayer, a BASF és a Corteva (DuPont, Dow Agro Sciences, Monsanto) volt.
A megfigyelt 248-féle szer értékesítése alapján a négy legnagyobb gyártó cég adta a teljes árbevétel egyharmadát, míg világszinten ez a négy növényvédőszer-gyártó a teljes forgalom mintegy 70 százalékát fedi le.
A tavalyi aszály nem csak a tavalyi termést, hanem a növényvédő szerek iránti keresletet is meghatározta. Eső hiányában alacsonyabb egyedszámban jelentek meg a gyomok és a gombakártevők, így a kereslet ennél a két kategóriánál nagyobb mértékben esett vissza.
Így a növényvédő szerek értékesített mennyisége összességében 2022-ben 7 százalékkal csökkent 2021-hez képest. Kategóriák szerint a gombaölőkből 19 százalékkal fogyott kevesebb, ezt követték a gyomirtó szerek 10 százalékos visszaeséssel, a rovarölők forgalma ezzel szemben 4 százalékkal emelkedett.
Eső hiányában alacsonyabb egyedszámban jelentek meg a gyomok és a gombakártevők – fotó: pixabay.com
Gombaölő szerek értékesítése
A megfigyelt fungicidek értékesítése (értékben) a 2022. évi teljes gombaölőszer-értékesítés 52,8 százalékát fedte le, ami 46 százalékponttal haladta meg az előző évit. A gombaölő szerek közül a kén, a tebukonazol és a protiokonazol hatóanyagot tartalmazó szerek iránt volt a legélénkebb a kereslet.
A legnagyobb mennyiségben 2022-ben:
- a Kumulus S (III. forgalmazási kategória)
- a Falcon Pro (I. forgalmazási kategória),
- a Cosavet DF (III. forgalmazási kategória)
- a Pictor SC
- a Propulse (II. forgalmazási kategória) fogyott.
A Kumulus S lisztharmat és levéllikasztó betegség ellen hatásos, míg a Cosavet DF kizárólag lisztharmat ellen. Felhasználási területük elsősorban az őszi kalászosok, a borszőlő, a paradicsom és különböző gyümölcsfák. A Falcon Pro a kalászosok, a Pictor SC az olajos növények, valamint a zöldborsó védelmére szolgálnak. A Propulse széles spektrumú gombaölő szer, amelyet elsősorban az olajnövények körében használnak olyan fertőzések ellen, mint például: levélfoltosság, botritisz, fehérpenész, diaporte.
Rovarölő szerek értékesítése
A tárgyévben Force 1,5 G-ből értékesítettek a legtöbbet 2021-hez hasonlóan. Az egész éves növényvédőszer-forgalom 9,5 százalékát ez a talajfertőtlenítő szer értékesített volumene (III. forgalmazási kategória) képezte, míg az összes rovarölőnek pedig a 46,5 százalékát. Ennek a hatóanyaga: a teflutrin.
Az inszekticidek közül a második legnagyobb volumenben 2022-ben a Belem 0,8 (III. forgalmi kategória) talajfertőtlenítő szer fogyott, amelynek hatóanyaga a cipermetrin. Mind a két terméket a tavaszi vetések előtt használják elsősorban kukoricakultúrákban (takarmány, vetőmag), valamint a kapásnövényeknél. A Force 1,5 G-t ezenfelül kertészeti kultúrákban, gyümölcsösökben, faiskolákban és bogyós termésűek talajlakó kártevői ellen juttatják ki.
Az értékesített mennyiséget tekintve sorrendben a Soilguard 1,5 G (III. forgalmi kategória), a Judo és az Ercole (II. forgalmazási kategória) következtek. A Soilguard 1,5 G-t ugyanazokon a területeken használják, mint a Force 1,5 G-t. A Judot elsősorban levéltetvek ellen, míg az Ercole-t talajfertőtlenítőként kukoricavetésekben alkalmazzák. A Judo hatóanyaga megegyezik az Ercoléval, kiegészítve pirimikarbbal. A Force 1,5 G hatóanyagának használatát talajfertőtlenítőként egyelőre 2023. szeptember 19-ig engedélyezték, míg csávázószerként 2025. december 31-ig – írja az Agrárközgazdasági Intézet
Az inszekticidek közül a második legnagyobb volumenben 2022-ben a Belem 0,8 (III. forgalmi kategória) talajfertőtlenítő szer fogyott – fotó: pixabay.com
Gyomirtók értékesítése
Az adatszolgáltatásban szereplő herbicidek 2022. évi értékesítése értékben a teljes éves gyomirtóforgalom 53,7 százalékát adta. A gyomirtók közül 2022-ben
- a legnagyobb mennyiségben a Gardoprim Plus Goldot (II. forgalmazási kategória) használták a gazdák. Ennek a hatóanyaga az S-metaklór+terbutilazin, elsősorban a kukorica- és a napraforgó-termesztésben előforduló gyomok ellen alkalmazzák.
- a második helyen a tembotrion és az izoxadifen-etil hatóanyagot tartalmazó Laudis (II. forgalmi kategória) végzett, hasonlóan 2021-hez. Felhasználási területe leginkább a kukorica- és mákkultúrákban van.
- A következő három helyezett sorrendben: a Fozát 480, a Wing-P (II. forgalmazási kategória) és a Pulsar Plus (I. forgalmazási kategória) volt. A Fozát 480 hatóanyaga a glifozát, amely a gyommentesítés mellett állományszárításra is alkalmas szinte minden növénykultúrában. A Wing-P elsődleges összetevői a pendimetalin+dimetenamid-P, míg a Pulsar Plusé az imazamox. A pendimetalin hatóanyag felhasználását a Wing P esetében 2023. december 31-éig engedélyezték, míg a Activus400 SC gyomirtónál a lejárati határidő 2027. október 31. A Wing-P-t hasonlóan a Gardoprim Plus Goldhoz a kukorica- és a napraforgókultúrák gyommentesítésére használják. A Pulsar Plusot a napraforgó és a szója termőterületére juttatják ki a leggyakrabban előforduló gyomok ellen.
Egyéb szerek, gyűjtőcsomagok, biológiai szerek értékesítése
A megfigyelt egyéb szerek közül 2022-ben is, hasonlóan 2020-hoz és 2021-hez, az Amalgerol talaj- és növénykondicionáló szerből (III. forgalmi kategória) értékesítettek a legtöbbet, ami elsősorban növényi kivonatokat, illóolajokat és ásványi olajat tartalmaz. A termék forgalma az egyéb kategória megfigyelt szereinek 49,2 százalékát adta volumenben.
A második helyen a Dash HC hatásfokozó szer (II. forgalmazási kategória) végzett, amely elsősorban zsírsavakat tartalmaz. Felhasználási területe olyan szántóföldi kultúrákban van, ahol a gyomirtó szerek szulfonil-karbamid, triketon, imidazolinon típusú, valamint cikloxidim hatóanyagot tartalmaznak. Ez a termék a beküldött szerek volumenének 8,6 százalékát adta.
Harmadik helyre a Biosol-Káliszappan (III. forgalmazási kategória) került, amelyet gomba- és rovarölő szerekhez adagolják a tapadás fokozására. Ennek hatóanyaga a káliszappan. A kártevők (levéltetvek, körtelevélbolha stb.) által termelt mézharmatot a szappan könnyen feloldja, a permetlé pedig lemossa. 2022-ben a gyűjtőcsomagok összes értéke közel a kétszeresére emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ezzel szemben a biológiai szerek értéke a felére esett vissza.
2022-ben a növényvédő szerek importált mennyisége 10,9, míg az exporté 22,2 százalékkal nőtt – fotó: pixabay.com
Külkereskedelmi forgalom
A külkereskedelmi forgalom alapján 2022-ben a növényvédő szerek importált mennyisége 10,9, míg az exporté 22,2 százalékkal nőtt 2021-hez képest. A vizsgált évben 77,1 ezer tonna növényvédő szert hoztak be az országba 197,7 milliárd forint értékben. Magyarország a 2012 óta megfigyelt időszakban több növényvédő szert importált, mint exportált, és
a tavalyi volt az első olyan év az elmúlt egy évtizedben, amikor a hazai export mind mennyiségben, mind értékben meghaladta az importot.
Az export értéke 376,1 milliárd forint volt, ami 44,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A kivitt mennyiség 81,9 ezer tonnát tett ki, amely az import mennyiségénél 6,2 százalékkal volt nagyobb. Értékben az exportforgalom 90 százalékkal haladta meg az importét – olvasható az AKI jelentésben