Kalmár Ferenc, vetőmag-értékesítési vezető megköszönte az egész éves együttműködést, majd elmondta: „Nyáron jelentős szervezeti változtatásokat hajtottunk végre, melyek a növényvédő szer és vetőmag üzletágak különválását eredményezték, például területi képviseleti szinten. Célunk a nagyobb fókusznak és specializáltságnak köszönhetően tovább javítani a szakmai együttműködés színvonalát, és azon dolgozunk, hogy partnereink ezt rövid távon visszaigazolják. 2020-ban sikeres évet zár a cég: 60% feletti – növekvő piacrész vetőmagban, és köszönhetően részben a jó tavaszi temékelérhetőségnek stabil vagy javuló piaci pozíció minden fontosabb növényvédőszer-szegmensben.”
A 2020-as napraforgó-termesztési év elemzésekor a szakember elmondta: „A vetésterület majd 80%-ára van rálátásunk. Ez alapján elmondható, hogy az előző évekhez képest legalább 20%-os a terméskiesés. Itt a Kaszatkörön termelő partnereinkkel együtt megnézzük, hogy miért nem működtek és hozták az elvárt eredményt azok a technológiai megoldások, hibridek és növényvédelmi alkalmazások, melyekkel korábban jobbnál jobb eredményeket értünk el. A 2021-es kilátásokat illetően a napraforgó-vetésterület további, kisebb mértékű növekedését várjuk. Az eddig felénk jelzett termelői vetőmagigények alapján elmondható, hogy a HO-LINO vetésterület aránya jelentősen változhat, a HO-terület visszaesése 200 000 hektár alá csökkenve meghaladhatja a 30%-ot. Ennek eredményeképpen néhány fontosabb LINO hibrid esetében vetőmaghiány mutatkozik, ezért javasoljuk, hogy a termelők minél előbb adják le a forgalmazók felé az igényüket.”Az előző évekhez képest legalább 20%-os a terméskiesés – fotó: Syngenta
A rendezvény első felében Dobai Tibor kereskedelmi vezető és Tóth Tamás marketingvezető moderálásával az IKR Agrár Kft., a Kite Zrt., és a Viterra Hungary Kft. vendégelőadói a magasolajsavas és linolsavas napraforgópiac idei sajátosságai mögé tekintettek be. Mint elhangzott: az idei év napraforgóárainak hátterében leginkább a Fekete-tengeri övezetben kieső mintegy 5 millió tonnás termésmennyiség, a kereslet-kínálat viszonyának alakulása (HO-LO napraforgóterület-változás), a koronavírus hatása és a rendkívül meggyengült forint áll.
A vírus hatására alapvetően átalakultak a felhasználói szokások – a biodízel-felhasználás drasztikusan lecsökkent, ugyanakkor a háztartások napraforgóolaj iránti kereslete hirtelen megugrott. Az étkezési szokások átalakulása miatt – amiben a legkomolyabb tényezőt a hatalmas olajfelhasználónak számító hotel, étterem, catering (HORECA) szegmensek visszaesése jelenti – még nehéz megmondani, mindez milyen hatással lesz a napraforgóolaj összkeresletére.
Az egybehangzó vélemény szerint legalább egy átmeneti fékeződésre mindenképp számítani lehet, amely az árakra is hatással lehet. Ettől függetlenül összességében a 2021-es év kereskedelmi kilátásaira és piaci lehetőségeire vonatkozó kérdésre mindhárom vendég elmondta:
a termelők nyugodtan bízzanak a napraforgóban mint haszonnövényben, a napraforgóolaj iránt a világpiaci kereslet továbbra is kiegyensúlyozott.
Ugyanakkor felhívták a gazdálkodók figyelmét arra, hogy a termény értékesítésével semmiképp ne várjanak az utolsó pillanatig – legalább a várható termés egy részét érdemes előre lekötniük.
A napraforgó-terület piacvezető vállalataként a Syngenta 2021-ben újabb hibridekkel bővíti portfolióját, ismertette dr. Szűcs Péter, a vállalat északnyugat-magyarországi fejlesztőmérnöke. Új, magas terméspotenciállal, kiemelkedő olajtartalommal, kiváló termésstabilitással és teljes körű peronoszpórarezisztenciával rendelkező hibridek érkeztek a linolsavas Clearfield® Plus, a linolsavas és a magas olajsavas Express®-toleráns szegmensekbe. A 17 hibridet tartalmazó portfólió minden gyomirtási technológiára kínál hibridet, így
a termelők az adott terület gyomviszonyainak leginkább megfelelő gyomirtási technológiát tudják alkalmazni.
A 17 hibridet tartalmazó portfólió minden gyomirtási technológiára kínál hibridet – fotó: Syngenta
Hibridjeik a 2020-as kihívásokkal teli évben is helytálltak az országos független kísérletek eredményei, valamint a nagyüzemi eredmények alapján, azonban Szeleczki Attila fejlesztőmérnök felhívta a figyelmet arra, hogy
a nagy termőképességű hibridek számára rendkívül fontos a megfelelő tápanyag-utánpótlás és a megfelelő növényvédelem.
A Syngenta teljes technológiakínálata lehetővé teszi, hogy mindezek révén jelentős többlettermést érjenek el a gazdálkodók.
A program utolsó felében négy, magas színvonalon gazdálkodó napraforgó-termesztővel folytatott kerekasztal-beszélgetést dr. Piukovics László értékesítés hatékonyságáért felelős vezető és Kovács Attila napraforgó-agronómiai fejlesztőmérnök.
Az idei évben leginkább az időjárás okozott nagy kihívást a napraforgó-termesztőknek. A vendégek elmondták: a nyár végi nagy mennyiségű csapadék több szempontból is hátráltató tényező volt, bizonyos térségekben belvízfoltok alakultak ki, ami nagy szórást okozott a termésátlagban, illetve sokszor gátolta a különböző termesztéstechnológiai műveletek időbeni elvégzését.
A termésátlag további csökkentő okai között a gombabetegségeket is megemlítették, illetve az idei hűvös, sok csapadékkal és kevés meleg órával járó időjárás a megtermékenyülésre is negatív hatással volt. Emellett a vetésidő is megemlítésre került, úgy tűnik, idén a korai vetés bizonyult jobbnak.
"A Syngenta célja, hogy még jobban kiaknázzuk partnereinkkel a napraforgó hibridekben rejlő terméspotenciált. Ehhez a hibrideken és a technológián túl szakmai segítséggel is hozzá szeretnénk járulni a még eredményesebb gazdálkodáshoz, ezért a tavalyi évben partnerprogramot indítottunk, és nagyüzemi kísérleteken vizsgáljuk a tőszám, a tápanyag-utánpótlás és a termesztéstechnológia egyéb lehetőségeit. A történelmi rekordot jelentő 2019-es 3 tonnához képest ma már az 5 tonnás hektáronkénti terméshozam sem példa nélküli, számukra a 6 tonna is reális cél lehet, de nyilvánvalóan vannak, akik területi adottságaiknál fogva kisebb plusz eredményeknek is örülnének.
Beszélgetőpartnereink szerint a magasabb termésátlag elérése lehetséges, hiszen a hibridekben benne van a 6 t/ha vagy afeletti termés potenciál, természetesen az időjárás nagyban befolyásolja, de a termesztéstechnológia javításával, fejlesztésével tovább emelhető a termésátlag. Gazdálkodóink kiemelték az okszerű és a fenológiai igényekhez igazított tápanyag-utánpótlás fontosságát (például kén), valamint a talaj pH-értékének emelését, ahol szükséges, a jobb tápanyagfelvétel lehetővé tétele érdekében.
Felhívták a figyelmet a vetésegyenletesség fontosságára is a betakarításkori veszteség minimalizálása érdekében, itt említették meg a magasabb vetésnorma alkalmazását is, ami szintén hozzájárulhat a magasabb termésátlaghoz. A nemesítés és fejlesztés oldaláról pedig a betegség-ellenállóság további javítását (akár 5%-ot is elvehet a termésből), illetve a napraforgóra még szelektívebb és még hatékonyabb gyomirtó szerek kifejlesztését várnák, mivel a gyomszabályozásból adódóan akár 10%-ot is veszíthetnek a termésből."
A Syngenta továbbra is megtesz mindent, hogy termelőinek a legkiválóbb genetikát és újításokat hozza – fotó: Syngenta
Kovács Attila zárásként arról biztosította a résztvevőket és hallgatókat, hogy a Syngenta továbbra is megtesz mindent, hogy termelőinek a legkiválóbb genetikát és újításokat hozza, mint például nagy újdonságként a közeljövőben érkeznek az AIR napraforgóhibridek, amelyek egy új fejezetet nyitnak majd az ágazat történetében.