Erről a képzés egyik ötletgazdájával, a kötet szerkesztőjével és egyik szerzőjével, Dr. Zöldréti Attilával, a Milton Friedman Egyetem, illetve az NKE oktatójával és a MATE címzetes egyetemi tanárával beszélgettünk.

– Nemcsak ilyen képzés, de még ilyen tematikájú könyv sem volt idehaza, s egész Európában sem sok hasonló képzéssel találkozhatunk – bocsátotta előre Dr. Zöldréti Attila, aki nem mellesleg a Magyar Közgazdasági Társaság Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakosztályának elnöke is.

– Nem túlzás, ha azt mondom, hogy valóban példa nélküli dologról van szó, amely rövid időn belül óriási népszerűségre tett szert. Az első agrárdiplomáciai menedzser képzés keresztféléves rendszerben, tavaly februárban indult az Agrárminisztérium, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem együttműködésében, s idén is folytatódik. A szakirányú továbbképzésre 2024. január 15-ig lehet jelentkezni, a részletes feltételek a MATE honlapján megtalálhatók. Alapjában véve a képzéssel és a kötettel is az volt a szándékunk, hogy megmutassuk hallgatóinknak meglévő értékeinket és felhívjuk figyelmüket a lehetőségeinkre. Érdekes adalék, hogy Zsigmond király 1425-ben a világon elsőként hozta létre az állandó diplomáciai képviselet intézményrendszerét; mint ahogy az se nagyon ismert, hogy 1900-ban Darányi Ignác megalapította a Magyar Állandó Külföldi Mezőgazdasági Hírszolgálatot.

Agrárdiplomácia

Dr. Zöldréti Attila, az újszerű képzés egyik ötletgazdája – forrás: Dr. Zöldréti Attila

Az elnök elmondta: a tavaly indult képzés a végéhez közelít, a hallgatók most a szakdolgozataikat írják, de máris szeretnék elindítani a következő etapot. A hallgatók a képzés egy éve alatt megismerhetik a terület nemzetközi és hazai összefüggéseit, cél- és eszközrendszerét, valamint gyakorlati működését. A cél olyan magasan kvalifikált szakemberek képzése, akik vezetőként és csapatban is képesek tevékenykedni, bonyolult diplomáciai feladatokat megoldani nemzeti, európai uniós relációkban és harmadik világbeli országok szintjén.

Az Agrárdiplomácia című kötetről (melynek társszerkesztője Dr. Vajda László volt) pedig azt mondta: nagy szükség volt már ilyen, az agrárterület speciális szakismereteit rendező munkára, ugyanis eddig az agrárszakdiplomáciai ágazatnak nem volt kellő hangsúlya, főleg nem egyetemi megjelenése.


– A kötetben (melyet 12 társszerző jegyez) a közös agrárpolitikától kezdve a nemzetközi agrárkereskedelmi tárgyalások menetéig sok mindenről lehet olvasni a könyvben – jelezte Dr. Zöldréti Attila. – Reményeink szerint az olvasmányos írások révén érthetővé válnak a külpolitikai és diplomáciai lépések összefüggései, ami azt gondolom, hogy egyébként a világ egyik legbonyolultabb rendszere. Rendkívül fontos, hogy az agrárium vezetői tisztában legyenek azzal, hogy mi, mivel függ össze. Ennek érdekében a kötetből hasznos eljárásokat ismerhetnek meg a hallgatók a tárgyalástechnikáról és annak módszereiről, arról, hogy mi módon szolgálja a diplomácia ügyét a protokoll, továbbá szerzőtársaimmal saját tapasztalatokat is igyekeztünk papírra vetni. Ha úgy tetszik, ezek esettanulmányok, az egyikben például a Brexithez kapcsolódóan annak következményeit tárgyalja a londoni mezőgazdasági attasé. De megtalálható a kötetben a brüsszeli állandó képviselet mezőgazdasági vezetőjének írása is.

Agrárdiplomácia

Régi hiányt pótol a közelmúltban megjelent kötet – forrás: Agroinform

A hazai agrártermékek, innovációk külpiacokra juttatásához olyan nyitott, ambíciózus és felelősségteljes szakemberekre van szükség, akik ismerik az agráriumhoz kapcsolódó szakterületek gazdasági, politikai, társadalmi folyamatait, a nemzetközi szervezetek döntéshozatali mechanizmusát. Például az agrárinnovációs diplomáciához kapcsolódóan nagyon fontos fejezetet jegyez a könyvben Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora. A képzés legfőbb célja nem is lehet más, mint a külpolitikai és külgazdasági stratégiával összhangban levő elméleti, módszertani és gyakorlati ismeretek átadása, amelyhez a kötet igen nagy segítséget nyújt – fogalmazott végül Dr. Zöldréti Attila.