Gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy amíg régen néhány évente egyszer tapasztaltunk olyan befolyást a termesztésre, amely hátrányosan érintett bennünket, mára eljutottunk odáig, hogy minden évben több olyan hatás van jelen, ami lassan ellehetetleníti a gazdálkodást. A helyzet súlyos, a következmények visszavonhatatlanok.

Meddig bírjuk?

Pájtli Péter vendége a nemrégiben ezt az aktuális problémakört elemző Rezsek Attila volt ismét, a Prolansys technológiai cégcsoport egyik tulajdonos-ügyvezetője.

A beszélgetést a kialakult helyzet hívta életre, és a piaci nyomás arra ösztönzött bennünket, hogy kérdéseket tegyünk fel és válaszokat keressünk.

A kérdések a helyzet megértését, a válaszok pedig az útmutatást szolgálják. Mert bármennyire is súlyos a helyzet, a válsághelyzet mindig tanít. Jobbá válni, tapasztaltabbnak lenni, a problémákból tanulva mindig képesek vagyunk fejlődni. Az októberi beszélgetés folytatásaként sorra vette azokat a lépéseket, szakmai döntéseket, amelyeket ha képesek vagyunk meghozni, akkor a jelenlegi helyzetet képesek leszünk uralni és mellette pénzügyileg sokkal eredményesebben gazdálkodni.

Rezsek Attila konkrét technológiákat mutat be de az igazán lényeges, hogy a termelő társadalom mihez kezd, és mire használja ezeket a már bizonyított technológiákat?

Alkalmazásukkal nemcsak, hogy kevesebb munkaművelettel, de kisebb ráfordítással és anyaghasználattal tudunk tervezhető termésbiztonsággal gazdálkodni. Azt tudjuk elérni, ami jelenleg hiányzik. Tervezhető, stabil, pénzügyileg magasabb profittal termelő gazdaságot.

A tanulságos beszélgetés és érdekes párbeszéd végére megértjük, miért fontos rendszer szinten érteni azt, amit növénytermesztésnek hívunk, és milyen módon vagyunk képesek uralni a megváltozott körülményeket anélkül, hogy a versenyképességünkből veszítenénk.

növekedés

Fontos lenne, hogy pénzügyileg sokkal eredményesebben gazdálkodjunk – fotó: pixabay.com

Miért is fontos, hogy megértsük a Prolansys csoport munkáját, eredményeit, a növénytermesztés alapjait újraélesztő technológiákban rejlő lehetőségeket?

A mai modern, intenzív, kemikáliákra alapozó, input túlsúlyos növénytermesztési minta az utolsó éveit éli. Nem azért állítjuk ezt, mert így gondoljuk, hanem azért, mert a helyzet összefüggéseit, okait vizsgálva elénk tárul egy teljesen egyértelmű tanulság. Nincs még egy olyan gazdasági ágazat az agráriumon kívül, amely az elmúlt 50-60 év alatt ne újult volna meg, ne legyen nyitott új technológiákat, új tudást, új szemléletet és új elemeket bevonni a versenyképesség megőrzése érdekében. Éppen a fejlődés és megújulás hiánya köszön vissza az elmúlt éveinkben. Ahol pedig nincs fejlődés, ott visszalépés van.

Új gépeink vannak ugyan és teret nyer a precíziós gazdálkodás. De mit érünk mindezekkel, ha az a biológia rendszer, ami a legfontosabb, a háttérbe szorul, nem kap elég figyelmet és félreértjük. Mit ér a sok technikai fejlesztés ha a növénytermesztés legdöntőbb része, – azaz, hogy milyen anyagfelhasználással, inputokkal termesztünk – szemlélete nem változik és még mindig az elmúlt sok évtized ideológiái uralják.

A sok szervetlen anyag egy élő, szerves biológiai rendszerben nem képes anélkül integrálódni, hogy tartósan súlyos károkat ne okozzon. Ezt látjuk az önköltségünk elszabadulásában, a termésbiztonság teljes hiányában, és az aratási eredményeink évről évre való változásában! Az elmúlt évtizedek intenzív termesztési protokolljával sikerült az ágazat termelékenységét gazdasági, pénzügyi tekintetben folyamatosan rontani. Ez vezetett az alultőkésített gazdaságokhoz is.

Ezzel szemben mindenki érdeke a magas értékű vállalkozások létrehozása lenne. Ezzel szemben a jelenlegi folyamat sajnos nem a mi érdekeinket szolgálja. A fejlődés szükségszerű. Itt az ideje megértenünk és elfogadnunk azt, hogy az ágazatban az elmúlt évtizedek termelési gyakorlatát át kell gondolnunk. Hacsak nem szeretnénk a következő években azzal szembesülni, hogy nemcsak nehézségekbe ütközünk, hanem a létünk lesz veszélyben. Amennyire eltávolodtunk az élő rendszertől, annyira vagyunk és leszünk egyre nagyobb bajban.

A podcast összefoglalja az október közepén megtörtént probléma-feltáró beszélgetés tanulságait majd eszközöket ad a termelők kezébe. A legfontosabb alappillérei annak a biológiai komplex rendszernek, ami hatással van az önköltségünkre, termésbiztonságunkra és aratási eredményeinkre, a termőtalaj és a növény maga. De hogy ezt hogy értjük és, hogy miként képesek a beszélgetésben bemutatott technológiák a környezeti káros hatásokat, a dinamikusan változó viszonyokat a javunkra fordítani, azokat Reszek Attila kifejti és konkrét javaslatokat ad.

Elmondja a javasolt technológiák működési elvét, amelyekkel képesek vagyunk olyan immunerős és egészséges növényeket felnevelni, amelyek stressztűrése magas. Ezáltal a terméskiesések kockázata is alacsonyabb. A megoldás elérhető. Ezt bizonyítja a cégcsoport mögött álló két évtized és a nemzetközi tapasztalataik. Amíg Magyarországon küzd a gazdatársadalom, addig Afrikában a cégcsoport már kormányzati szinten működik együtt, továbbá jelen vannak a Közel-Keleten, Európa egyes országaiban és az észak-amerikai kontinensen is elindultak egy évvel ezelőtt. Lehet, hogy érdemes lenne odafigyelni rájuk?

A teljes podcastot holnaptól eléred az agroinform.hu oldalon.

Addig is hallgasd meg a Prolansys előző podcastját, melyet ebben az összefoglaló cikkben érsz el.