Ezzel a régi mondással indítom a gondolatmenetet, ami a mostani búzák kapcsán jutott eszembe, amelyeket megtekintve megkérdezik, hogy mit lehetne tenni ezzel a gyenge, ritka állománnyal.
Természetesen több olyan tényező van, amelyek mellett nem lehet elmenni, illetve nem lehet rá teljes körű megoldást találni, de a lehetőségeket érdemes áttekinteni. A több tényező közül most a foszfor kérdését emelném ki, mint a nitrogén melletti kulcs makroelemet, amelynek a szerepe a vegetációnak ebben az időszakában kiemelkedően fontos.
Az 1. ábrán jól látható, a foszfor felvétele egy eléggé szűk időszakra korlátozódik, amit a későbbiekben már csak részben lehet korrigálni. Jelen körülmények között egyrészt az őszi foszforkijuttatás elmaradása, másrészt a hideg, száraz talaj és a klímaviszonyok is a felvétel ellen hatnak.
Ezt értelemszerűen kétféleképpen tudjuk orvosolni:
- Az egyik lehetőség a magas foszfortartalmú fejtrágyázás alkalmazása. Erre a YaraMila 16-27-7 lehet a megoldás, a kiemelkedő foszfortartalmával. (Itt jegyezném meg, hogy a benne lévő nitrogén hatóanyag egységára alacsonyabb, mint bármelyik más vásárlásakor.)
- A másik megoldás a lombon keresztül történő kijuttatás. Itt alapvetően két termék jöhet szóba, amelyek a foszfor tekintetében megegyeznek, az eltérés elsősorban a cink és a mangán tekintetében van.
|
Mindkét terméknél az ajánlott dózis jelen helyzetben 2-3 l/ha.
Nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy ez nem a jól bevált és sikeres YaraVita Gramitrel helyett van, hanem azt megelőzi most időben, és egyértelműen a foszforkérdésre fókuszálva javasoljuk partnereinknek. A vegetációban szárba indulás környékén továbbra is a 3 l/ha YaraVitaGramitrel az ajánlatunk, mint a kalászosok növény specifikus terméke.
1.ábra: Az őszi búza foszforfelvétele – forrás: Yara Hungária Kft.
Gyuris Kálmán
+36 30 383 9341