Argentína országos kutató hálózatának megállapítása szerint az ország lakosságának élelmiszer ellátásában kiemelt szerepet játszik a burgonya, amely azonban a helyi körülmények között csak öntözéssel ad elfogadható termést.
Abban bíznak, hogy a szerkesztett növények termésben majd felülmúlják a hagyományos fajtákat – fotó: pixabay.com
Argentin kutatók azonban a közelmúltban egy olyan fajtát hoztak létre, amely öntözés nélkül is termeszthető. Ezt egy apró genetikai trükkel sikerült elérni.
A burgonya ugyanis rendelkezik egy olyan génnel, amely jelzi, ha a talajban elérhető vízmennyiség egy kritikus küszöbérték alá esik, és bezárja a levelek parányi nyílásait (sztómáit), továbbá korlátozza a növekedéshez szükséges szén-dioxid felvételét, leállítva ezzel a növekedést.
Néhány évvel ezelőtt az Argentínában termesztett burgonyafajták túlnyomó része ebbe a csoportba tartozott. Ennek a génnek a kiiktatása a rendelkezésre álló talajnedvesség kritikus szint alá csökkenését követően is lehetővé teszi a burgonya akár több hétig tartó további növekedését.
Az új fajtának az üzemi kísérletekben való kipróbálása még hátra van, az argentin kutatók azonban a mesterséges intelligencia korában is a növények „természetes intelligenciájában" (alkalmazkodó képességében) bíznak, és remélik, hogy a szántóföld megerősíti az ellenőrzött kísérletek eredményeit, és a szerkesztett növények termésben felülmúlják a hagyományos fajtákat.
Forrás: argentina.gob.ar