Ebben az a ráció, hogy sok és nagy összegű károkat fizettek ki a biztosítók (volt olyan ügyfelünk, akinek 120.000.000.- Ft feletti kifizetést hagytak jóvá és a néhány milliós kifizetések teljesen gyakoriak voltak.)
Mivel nagyon komoly tőke áll mögöttük, képesek voltak kifizetni a vállalásaikat, még úgy is, hogy idén veszteséges volt számukra a növénybiztosítás, mint termék. (Ez az egyik legfontosabb szempont, amiért érdemes növénybiztosítást kötni és nem kizárólag a Kárenyhítési rendszerre támaszkodni: a Kárenyhítési rendszer egy felülről zárt kassza, amely csak annyi pénzt tud kifizetni, amennyi benne van.
Ezzel szemben a biztosítás nem zárt felülről, hanem a biztosítók kifizetik a károkat, még akkor is, ha ehhez pótlólagos forrásokat kell bevonniuk.) Így a növénybiztosításban nem fordulhat elő, hogy jogos a károd és nem kapod meg a neked járó kártérítést. Ezzel szemben a Kárenyhítési rendszerben, ha kevés vagy elfogy a pénz, akkor lehet, hogy lényegesen kevesebbet kapsz, mint amennyi járna.
A biztosítás várhatóan többe fog kerülni és talán nem is tudod olyan hozamra biztosítani a növényeid, mint amekkorára szeretnéd – fotó: unsplash.com
De mi várható a 2023-as szezonban?
Még nem ismert az összes változás, azért nem írunk arról, hogy melyik biztosító mit változtat.
Két szóban összefoglalva: szigorítás és díjemelés.
A szigorítás annyit jelent, hogy a biztosítók valószínűleg még jobban limitálni fogják, hogy milyen kockázatot vállalnak. Lehet, hogy növelik az önrészt, lehet, hogy megváltoztatják a típusát (pl. levonásos önrészről abszolút önrészre – ez utóbbi kedvezőtlenebb kis károknál), lehet, hogy bizonyos kockázatokat szigorúbban kezelnek – egyelőre nem tudunk még mindent.
A szigorítás másik fele az lehet, hogy nem engedik meg a biztosítók, hogy akármekkora összegre biztosítsd a növényeid: lehet, hogy lesz egy felső határ, amely fölé nem mehet a biztosítási összeg. Az is elképzelhető, hogy már kötéskor be fogják kérni az egységes kérelmedet és abból kiszámolják a referenciahozamod és csak arra a hozamra lehet megkötni a biztosítást.
A díjemelés pedig egyértelmű: többet kell majd fizetni a biztosításért.
Miért érdemes mégis megkötnöd a növénybiztosítást?
Igaz, várhatóan többe fog kerülni és talán nem is tudod olyan hozamra biztosítani a növényeid, mint amekkorára szeretnéd, de mégis ez az egyetlen védelem, amely a nagyon nehéz időkben is fizeti a károd.
A 2022-es szezonban a biztosítók bebizonyították, hogy lehet számítani rájuk. Zokszó nélkül kifizették ügyfeleink kárait.
Ha szeretnél védelmet az elemi károk pénzügyi hatása ellen, felelősségteljes gazdaként idén még fontosabb növénybiztosítást kötnöd, mint eddig bármikor. Nem tudjuk, jövőre lesz-e aszály, nem tudjuk, mekkora lesz a téli vagy a tavaszi fagy. Csak azt tudjuk, hogy az időjárás egyre kiszámíthatatlanabb lett és lábon lövöd magad, ha pénzügyi eszközökkel nem védekezel ellene.
Nekünk idén volt olyan szőlősgazda ügyfelünk, akihez szeptemberben éppen jött volna a gép szüretelni és előtte két órával csapott le a jég: több, mint tízmilliós kára keletkezett – szerencsére volt biztosítása és a biztosító azóta teljes megelégedésére rendezte a kárát.
Próbáld ki a díjkalkulátorunkat!
Mi vagyunk az egyetlen alkuszcég Magyarországon, ahol 5 perc alatt díjat kaphatsz több biztosítóra egy időben. Add meg a telefonszámod és a kalkuláció után felhívunk és megbeszéljük, milyen kedvezményeket kaphatsz még. Ha feltöltöd a kalkuláció mellé az egységes kérelmedet, a rendszer díjmentesen kiszámolja a referenciahozamod és a kárküszöböd is – megkímélve téged vagy a falugazdászod a hosszadalmas számítgatásoktól.
Kattints a gombra és kalkulálj magadnak díjat most!
További információért látogass el az Agrisk weboldalára!